Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Krawczyki. Szukali wiosny z Ireną Kwinto

2017-03-28 08:33:46 (ost. akt: 2017-03-28 08:41:34)

Autor zdjęcia: Ewa Emilianów

Uczniowie szkoły w Krawczykach wysłuchali opowieści o poetce Irenie Kwinto. Jej syn Stanisław wspominał zmarłą 36 lat temu mamę.

Wprawdzie warmińska poetka i pisarka nie żyje już od 36 lat, ale  jej twórczość jest wciąż aktualna. Znają ją dokładnie dzieci klas 0-III  Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krawczykach.

To one, w ramach programu; „Cała Polska czyta dzieciom-Krawczyki też”, poznawały bajki, baśnie, legendy i  wiersze Ireny Kwinto. Pomagał im w tym syn poetki, pan Stanisław Kwinto. Właśnie on był gościem klasy II.

24 marca, podczas lekcji otwartej prowadzonej przez panią Ewę Emilianów, pan Stanisław Kwinto przybliżył uczniom  fakty z życia poetki. Zaprezentował pamiątki, rękopisy, notatki  po swojej mamie. W pokazywanych  gazetach: „Świerszczyk”, „Płomyczek”  i ”Świat Młodych” publikowano kolejne wiersze i bajki  pani  Ireny Kwinto.  Pamiątki zdążyły  pożółknąć, ale były prawdziwe i  zaciekawiły uczniów.

Gościnnie w lekcji uczestniczyły klasy młodsze: „zerówka” i III oraz rodzice gospodarzy, czyli klasy II-giej. To ona  przygotowała inscenizację bajki: „Przebiśniegi”. Stąd  zielone stroje uczniów. Inne klasy miały ubrania w kolorze żółtym-kaczeńce i niebiesko-fioletowym bratki. O tych i innych  kwiatach pisała mama  gościa-Stanisława Kwinto.

Rodzice z zaciekawieniem słuchali  opowieści  i przeglądali przywiezione eksponaty. Jednym z nich był Order Uśmiechu, otrzymany w 1974 roku przez poetkę. Były  też zdjęcia, książki i dużo historycznych pamiątek z życia Ireny Kwinto.

Dzieci  zadawały ciekawe pytania np.; „Jaka  na co dzień była Irena Kwinto?”, „ Kto był pierwszym  słuchaczem lub czytelnikiem bajek?”, „Skąd Irena Kwinto czerpała pomysły dla swojej twórczości?”, „Czy jako małe dziecko Pan znał bajki napisane przez mamę?”, „Czy dziś w Pana rodzinie ktoś kontynuuje tradycje pisarskie?”. Gość  odpowiadał ze spokojem i wielką cierpliwością na pytania dzieci.

„To była ciekawa lekcja” - stwierdziła pani dyrektor Małgorzata Chrapowicka . Dodała również; ”oby więcej takich spotkań w murach naszej szkoły”.
Spotkanie ze Stanisławem Kwinto było super  przygodą  maluchów i ich rodziców.

Przypominamy o spotkaniu z czytelnikami "Gońca", które organizujemy 28 marca w Bartoszyckim Domu Kultury.


Ewa EmilianówCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages