Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Strażacki tydzień. Dziesięć interwencji

2017-03-20 08:28:19 (ost. akt: 2017-03-20 08:56:45)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W okresie od 13 do 20 marca 2017 r. strażacy powiatu bartoszyckiego alarmowani byli 10 razy z czego 5-krotnie do działań gaśniczych i również 5-krotnie do działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń.

Zobacz także: Nie wypalajcie traw! Nie wypalajcie traw! Na terenie powiatu bartoszyckiego strażacy zanotowali już kilka przypadków wypalania suchych pozostałości roślinnych. Strażacy interweniowali m.in. w gminie...
Prowadzone przez strażaków działania w zakresie likwidacji skutków miejscowych zagrożeń dotyczyły zdarzeń: kolizji dwóch samochodów osobowych na drodze nr 592 (podczas zdarzenia w którym uczestniczyli tylko kierujący pojazdami na szczęście uszczerbku doznały tylko pojazdy), pomocy zespołowi ratownictwa medycznego, którego karetka wraz z pacjentem ugrzęzła w błotnistej drodze w pobliżu miejscowości Wojkowo,

Podejmowano również dość nietypowe działania w miejscowości Wojciechy mające na celu usunięcie zbędnych gałęzi uniemożliwiających korzystanie z gniazda przez właściciela gniazda czyli... bociana.


Działania gaśnicze natomiast dotyczyły pożaru sadzy w przewodzie kominowym oraz pojawiających się coraz częściej niebezpiecznych pożarów traw oraz pozostałość roślinnych na nieużytkach.

Ogółem w ubiegłym tygodniu zaangażowanych było 61 strażaków powiatu bartoszyckiego

Zbliżający się szybkimi krokami okres wiosenny jest dobrą okazją do zwrócenia uwagi czytelników na powtarzający się co roku problem wypalania traw i pozostałości roślinnych. Z nadejściem wiosennego ocieplenia znikający z pół śnieg odsłania wyschnięte trawy które, w wielu miejscach mogą być celowo podpalane przez osoby niefrasobliwe lub nieświadome, że wystarczy słaby wiatr, aby ogień wymknął się spod kontroli….

Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i błyskawicznie trawi okoliczne tereny, powodując zagrożenia dla przebywających w pobliżu ludzi, zwierząt oraz mienia. Wówczas owa niefrasobliwość lub nawet bezmyślność staje się przyczyną ludzkiej tragedii lub znacznych strat.

Pożary suchych pozostałości roślinnych należy rozpatrzyć w trzech aspektach:
- zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka
- szkód materialnych
- szkodliwości dla środowiska
Powszechnie panująca opinia, że wypalanie jest najlepszym sposobem chwastobójczym jest jak najbardziej mylna.

Po przejściu pożarów ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa, ogień spowalnia proces tworzenia próchnicy i hamuje proces użyźniania gleby. Podczas spalania materii organicznej w wysokich temperaturach tworzą się także znaczne ilości szkodliwych związków. Ponadto te zgubne działania bezpośrednio wpływają na florę i faunę czyli środowisko w którym żyjemy.

Należy pamiętać o kolejnej bardzo ważnej kwestii. Kiedy strażacy są dysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, np. do ratowania życia ludzi poszkodowanych
w wypadku drogowym czy innym tragicznym zdarzeniu.

Zaangażowanie w akcję gaszenia pożaru suchej trawy powoduje znaczne wydłużenie czasu dojazdu do miejsca innego zdarzenia, a często o życiu człowieka decydują minuty.

Ważnym aspektem jest również wymiar prawny, gdyż Polsce wypalanie traw jest zabronione, a dopuszczająca się tego osoba podlega karze grzywny lub aresztu. Zachęcam czytelników do zgłębienia powyższej tematyki w zakresie skutków i zagrożeń na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach (www.straz.bartoszyce.pl)

Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności.
Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages