Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Śledztwo w sprawie strefy płatnego parkowania

2017-03-17 10:35:00 (ost. akt: 2017-03-18 08:26:09)

Autor zdjęcia: Piotr Jakubiak

Prokuratura Rejonowa w Lidzbarku Warmińskim prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników Urzędu Miasta Bartoszyce w okresie od lutego 2014 r. do listopada 2016 r. poprzez nieprawidłowe oznakowanie miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania.

Zobacz także: Strefa płatnego parkowania w Bartoszycach do prokuratury? Strefa płatnego parkowania w Bartoszycach do prokuratury? Urząd Miasta Bartoszyce otrzymał dziś wnioski o zaprzestanie pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w mieście. Ich autorem...
Nieprawidłowościom w oznakowaniu płatnej strefy parkowania w Bartoszycach zaczęliśmy przyglądać się w lipcu ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że w związku ze zmianą przepisów takie strefy w miastach muszą być wyposażone w odpowiednie oznakowanie pionowe oraz poziome, czyli namalowane na powierzchni jezdni, chodników, czy parkingów linie wyznaczające miejsca parkingowe.

W bartoszyckiej strefie miejsca parkingowe nie są odpowiednio oznakowane. Po interwencjach naszej redakcji i Piotra Jakubiaka ze stowarzyszenia Prawo na drodze w strefie zmieniono część znaków pionowych na prawidłowe - określone przepisami.

- Ponieważ w sprawie SPP nie reagował ani burmistrz, ani Rada Miasta, w listopadzie złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez włodarza miasta i jego urzędników do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Ta z kolei zdecydowała przekazać sprawę do Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim (w trosce o bezstronność postępowania). W styczniu zarzuty podniesione w zawiadomieniu oceniono jako “mocne” i prokuratura lidzbarska wszczęła oficjalne śledztwo w sprawie - informuje Piotr Jakubiak.

Fot. Piotr Jakubiak
Z pisma Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim wynika, że śledztwo prowadzone jest w kierunku przestępstwa z art. 231 par. 1 kodeksu karnego, czyli niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Jak wynika z nadesłanych nam dokumentów sprawa rozpatrywana była także przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Rada Miasta nie reagowała na wniosek stowarzyszenia o dokonanie odpowiednich zmian w uchwale złożony w lipcu 2016 r. Nie zareagowała też na skargę na działania burmistrza. Piotr Jakubiak w styczniu 2017 r. złożył zatem do wojewody skargę na bezczynność Rady Miejskiej.

- Pan przewodniczący RM nadesłał kuriozalne wyjaśnienie, które na wojewodzie w Olsztynie nie zrobiło wrażenia, czego wyrazem jest to, że nakazał właściwe rozpatrzenie skargi i wniosku w terminie 30 dni od przekazania swojej decyzji RM w Bartoszycach - informuje Piotr Jakubiak.

Dodatkowo Piotr Jakubiak złożył w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie wniosek o zaskarżenie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym uchwały powołującej bartoszycką SPP.

- Wniosek dotyczy uchylenia tej uchwały w całości, gdyż została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Ta sprawa jest w toku - informuje Piotr Jakubiak.

Bartoszycka strefa płatnego parkowania pojawi się wkrótce w jednym z programów telewizyjnych.

- Zaproponowałem ekipie telewizyjnej nagranie w tym mieście, bo jest jedynym w regionie miastem, gdzie nieprawidłowości nie usunięto - wyjaśnia Piotr Jakubiak.

Apeluje też do mieszkańców, aby za parkowanie w strefie nie płacić, bo pobieranie opłat - jego zdaniem - jest nielegalne. W przypadku naliczenia opłaty administracyjnej za brak opłaty radzi każdej osobie wkraczać na drogę postępowania administracyjnego w którym reprezentowane przez niego stowarzyszenie udziela pomocy prawnej.

Postępom śledztwa i innych postępowań będziemy się przyglądać.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jozek #2204701 | 89.228.*.* 19 mar 2017 12:01

  co co LIdzbarska ?? toc tam ukraincy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Jak #2203683 | 188.146.*.* 17 mar 2017 17:23

   jedyne miasto w regionie?! Pod "Manhattanem" w Olsztynie trzeba płacić za parkowanie w błocie i kałużach po kostki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. sylwka_ketrzyn #2203638 | 37.47.*.* 17 mar 2017 16:04

    emil raus łowca fotoradarów ok koleś pozdrawiam straz miejsko

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Asia #2203454 | 88.220.*.* 17 mar 2017 11:45

    Kiedyś zostawiłam auto w strefie parkowania za nim poszłam kupić kartę postojowa (byłam z rocznym dzieckiem)po ok 5 minutach już czekał na nas mandat. Płacąc opowiedziałam sytuację a panie stwierdziły że trzeba kupić sobie karty na zapas.... Dokładnie płacimy podatki to dlaczego jeszcze mamy płacić za parkowanie? Na wszystkim chcą zarobić. Jak widać jeszcze bez podstaw prawnych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (28) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    1. strefa #2203438 | 176.97.*.* 17 mar 2017 11:31

     Najlepsze jest to że w UM sekretarzem jest były kierownik ruchu drogowego KPP w Bartoszycach. Pod latarnia jednak najciemniej.

     Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (25)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages