Sobota, 5 grudnia 2020. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Jerzy Sałata w "Mechaniaku", czyli wspólne czytanie z młodzieżą.

2017-03-17 08:16:52 (ost. akt: 2017-03-17 08:25:21)

Autor zdjęcia: Jolanta Dowejko

Co zrobić, żeby młodzież zrozumiała moją poezję i prozę? To pytanie zadawał sobie Jerzy Sałata, przygotowując się na spotkanie autorskie z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.

15 marca br. w bibliotece szkolnej na pisarza czekali uczniowie klasy 4 Technikum Hotelarskiego i 4 Technikum Pojazdów Samochodowych z nauczycielką p. Lillą Szewczyk.

Pisarz przyniósł na spotkanie mnóstwo książek z własną twórczością i płytę z filmem
"Jerzy Sałata: poeta – cieśla”, opracowanym przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach.

Film zawierał fotografie z okresu dzieciństwa i młodości poety, a całość przeplatana była fragmentami poezji i prozy „Chleb z kamienia”.

Połączenie obrazu ze słowem i wspólne czytanie, pozwoliło zrozumieć twórczość pisarza, a to już pierwszy krok do dalszego, samodzielnego zgłębiania poezji.

Spośród ośmiu tomików dotychczas wydanych wierszy Jerzego Sałaty, każdy z młodzieży mógł wybrać dowolny i głośno go przeczytać. Czytał również sam pisarz i p. nauczycielki.

W rozmowie wszyscy przyznali, że czytanie poezji wcale nie jest łatwe. Wiersze naszego pisarza często krótkie, ale zawierające dużo przemyśleń i refleksji, należy czytać w skupieniu, bez pośpiechu. Opowiadają po prostu o życiu pisarza: miejscach, ludziach, zdarzeniach. Jest to twórczość bardzo dojrzała i aby móc ją dogłębnie przeanalizować należy wracać do większości utworów.

Często słyszy się stwierdzenie, ze we współczesnym świecie utwory poetyckie schodzą na dalszy plan, mam nadzieję,że to spotkanie będzie tego zaprzeczeniem.

Jolanta Dowejko


Jerzy Sałata - urodził się 23 lipca 1954. w Sępopolu. Mieszkał w Rygarbach. Szkołę podstawową ukończył w Wiatrowcu, a Zasadniczą Szkołę Budowlaną dla Pracujących w Łodzi. Mieszka obecnie w Bartoszycach.

Debiutował w 1975 roku w "Gazecie Olsztyńskiej” wierszem Jesienny spacer. Laureat specjalnej nagrody „Siedleckich Pogłosów” w konkursie na "Życiorys własny robotnika" za pracę "Chleb z kamienia”.

Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki z 1988 r. Od kwietnia 2002 r. członek Związku Literatów Polskich Oddział w Olsztynie. Współpracował z "Gazetą Olsztyńską", "Twórczością Robotników", "Bez Przesłony", "Własnym Głosem” i "Gońcem Bartoszyckim”. Był członkiem redakcji "Wiadomości Bartoszyckich".
Jest jednym z czworga założycieli Bartoszyckiej Grupy Literackiej "Barcja”. Obecnie pełni rolę jej prezesa.

W 2008 roku Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego przyznał Jerzemu Sałacie doroczną nagrodę marszałka województwa w dziedzinie kultury, za całokształt twórczości literackiej i wydanie książki poetyckiej "Żniwowisko”.

W 2015 r. minęło 40 lat od debiutu literackiego Jerzego Sałaty.

Wydał osiem tomików wierszy:
- Zboża urodziwe (1982)
- Środek świata (1987)
- Z opłotków wsi (1998)
- Stąd widać małe miasteczko (1991)
- Potrzebne światu (2001)
- Teraz i zawsze (2003)
- Żniwowisko (2007)
- Jestem jaki jestem (2016)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages