Poniedziałek, 30 listopada 2020. Imieniny Andrzeja, Maury, Ondraszka

Uczniowie z Gimnazjum nr 1 przystosowali swoją klasę do nauki języka niemieckiego

2017-03-07 08:52:29 (ost. akt: 2017-03-07 09:00:57)

Uczniowie klasy 2b Gimnazjum nr 1 w Bartoszycach pod opieką Joanny Chilmanowicz są jednym ze 115 zespołów biorących udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2016/2017.

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobili uczniowie klasy 2b Gimnazjum nr 1 w Bartoszycach pod opieką Joanny Chilmanowicz. Są oni jednym ze 115 zespołów biorących udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2016/2017.

Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę.

Zanim jednak uczniowie przystąpią do działania, zespoły muszą zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi. Co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespól przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić?

Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą nauczycielom poszukującym informacji.

Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.

W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.
Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Uczniowie zakończyli niedawno pracę nad projektem. Nie było łatwo, ale na szczęście na nowo zaaranżowana sala do nauki języka niemieckiego rekompensuje włożony trud. Grupa projektowa zaplanowała każdy krok tego nietypowego przedsięwzięcia. Uczniowie wcielili się w rolę dekoratorów wnętrz, pracowników budowlanych, artystów malarzy.

W piątek 3 marca odbyło się oficjalne otwarcie sali 101. Każdy mógł zobaczyć i podziwiać efekty pracy uczniów i przy okazji skosztować cukierka. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego zespołu będą czuli się dobrze przebywając w naszej sali i być może zwiększy się ich motywacja do nauki języka niemieckiego.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 31 marca 2017. Mamy nadzieję, że się uda.

Joanna Chilmanowicz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages