Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Strażacki rok 2016. Odprawa roczna w Bartoszycach

2017-02-23 17:20:00 (ost. akt: 2017-02-23 17:20:18)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

- Straż pożarna bez jednostek OSP nie istnieje. Siłami samej komendy powiatowej nie poradzilibyśmy sobie z wymaganiami, aby reakcja była szybka i skuteczna - mówił bryg. Andrzej Harhaj podczas rocznej odprawy podsumowującej działania strażaków w roku 2016.

W sali Młodzieżowego Domu Kultury w Bartoszycach podsumowano dziś działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach w 2016 roku. Odbyła się tam odprawa roczna.

Wśród gości był byli: zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Michał Kamieniecki, starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, wicestarosta Jan Zbigniew Nadolny, burmiostrz Bartoszyc Piotr Petrykowski, burmistrz Sępopola Irena Wołosiuk, wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj, przewodniczący Rady Powiatu Władysław Bogdanowicz oraz przedstawiciele pozostałych samorządów, nadleśnictw oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Już na początku odprawy odbyła się miła uroczystość. Ogłoszono bowiem, że od 1 grudnia 2016 r. OSP w Pieszkowie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i obok OSP w Kamińsku jest drugą w gminie Górowo Iławeckie jednostką z KSRG.

Starosta Wojciech Prokocki podarował tej jednostce urządzenie służące do pomiaru gazów niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Strażacy otrzymali też upominki i pamiątki.

Później zaprezentowana mnóstwo liczb i statystyk obrazujących działania strażaków w roku 2016 w powiecie bartoszyckim. Przytoczmy niektóre z nich.

W 2016 roku jednostki straży pożarnej powiatu interweniowały 822 razy z czego 258 zdarzeń to pożary a 522 zdarzenia zakwalifikowano jako miejscowe zagrożenia. Odnotowano też 42 fałszywe alarmy.

- Te liczby mówią, że w ciągu całego roku jakaś jednostka straży interweniowało co 11 godzin - mówił komendant powiatowy PSP bryg. Andrzej Harhaj.

W stosunku do roku 2015 nastąpił spadek liczby pożarów o 98. W poszczególnych gminach wyglądało to następująco:
- miasto Bartoszyce - mniej o 26 pożarów,
- gmina Bartoszyce - mniej o 25,
- miasto Górowo Iławeckie- mniej o 6,
- gmina Górowo Iławeckie - mniej o 15,
- miasto i gmina Sępopol - mniej o 2
- miasto i gminai Bisztynek - mniej o 28.

Aż o 103 wzrosła liczba miejscowych zagrożeń zanotowanych w powiecie w 2016 roku.

W poszczególnych gminach przedstawia się to następująco:
- miasto Bartoszyce - wzrost o 29 miejscowych zagrożeń,
- gmina Bartoszyce - wzrost o 16,
- miasto Górowo Iławeckie - wzrost o 4,
- gmina Górowo Iławeckie - wzrost o 7,
- miasto i gmina Sępopol - wzrost o 32,
- miasto i gmina Bisztynek - wzrost o 15.

Komendant Andrzej Harhaj omawiał także liczby wyjazdów jednostek z poszczególnych gmin podkreślając przy tym olbrzymią rolę jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Straż pożarna bez jednostek OSP nie istnieje. Siłami samej komendy powiatowej nie poradzilibyśmy sobie z wymaganiami, aby reakcja była szybka i skuteczna - mówił.

Jak się okazuje, we wszystkich działaniach w roku 2016 brały udział 1184 pojazdy pożarnicze i 5294 ratowników.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Bartoszycach interweniowała w 125 przypadkach pożarów i 272 miejscowych zagrożeniach (ogółem 426 zdarzeń łącznie z 29 alarmami fałszywymi).

Spośród jednostek OSP najbardziej obciążonymi były:
- OSP Górowo Iławeckie - 76 wyjazdów,
- OSP Bisztynek - 61,
- OSP Kamińsk - 71,
- OSP Sępopol - 67,
- OSP Bezledy - 43.

Komendant Harhaj omawiał też inne aspekty strażackiej służby a w tym stan i jakość sprzętu i wyposażenia, wyszkolenie strażaków, organizację ratownictwa chemicznego i ekologicznego, wodnego, wysokościowego, standardy gotowości operacyjnej, czy choćby sprawność fizyczną strażaków PSP.

Warto tą kwestą przez chwilę się zająć. Ubiegłoroczny test sprawności fizycznej aż 70% strażaków PSP zdało na ocenę wybitną, 14% na bardzo dobrą, 12% na dobrą 2% dostateczną i 2% słabą.

Występujący po tej prezentacji goście nie szczędzili podziękowań i gratulacji komendantowi i strażakom.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages