Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Popierajcie swojego sołtysa

2017-01-27 14:00:48 (ost. akt: 2017-03-03 20:35:46)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

Co było pierwsze jajko czy kura? Nie wiadomo. Tak samo, jak nie wiemy czy pierwsze było sołectwo czy sołtys. W każdym razie urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów.

Zobacz także: Nasza sołtys to anioł Nasza sołtys to anioł SuperSołtys to osoba, która swoją aktywnością inspiruje mieszkańców do działania. Takich sołtysów poszukujemy w naszym plebiscycie. O tym, kto...
Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to Ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już rządy w 40% wsi. Zresztą pierwszą edycję naszego plebiscytu w powiecie bartoszyckim wygrała właśnie kobieta — Krystyna Bałachowicz z Romankowa. Wyprzedziła wówczas Wojciecha Ferdycza (Rodnowo) i Janinę Kosińską (Łabędnik).

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Naszym celem było pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi.

Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu SMS na "Najpopularniejszego Sołtysa" z terenu powiatu bartoszyckiego.

Tytuł "Super Sołtysa 2017" Powiatu Bartoszyckiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na Super Sołtysa 2017 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł Super Sołtysa 2017 Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Plebiscyt trwa od 27.01. 2017 r. do 3.03.2017 r. Zakończymy go 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca. Termin zgłaszania kandydatur, wraz z krótkim uzasadnieniem, upływa 26.02.2017 r. o g. 23.59.

Zgłoś swojego sołtysa: Teraz czekamy na Wasze zgłoszenia. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02.2016 roku o godzinie 16. Przysyłacie kandydatury swoich sołtysów, najlepiej z dłuższym lub krótszym uzasadnieniem. Jeżeli Wasz sołtys już jest zgłoszony to napiszcie za co go cenicie: bartoszyce@gazetaolsztynska.plPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages