Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

„Chwilo, trwaj” - III edycja „Spotkania z kolędą”

2017-01-25 12:29:11 (ost. akt: 2017-01-25 12:39:28)

Autor zdjęcia: Mirosław Drozd

„Spy, Isuse, spy…” – ta piękna ukraińska kolęda wiele razy rozbrzmiewała w wykonaniu młodych artystów Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim oraz filii w Górowie Iławeckim podczas „Spotkania z kolędą”, które odbyło się 11 stycznia 2017 r. w Bartoszyckim Domu Kultury.

III edycję „Spotkania z kolędą” zorganizował Zespół Szkół z UJN w Bartoszycach wraz ze Stowarzyszeniem „Kałyna” oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Bartoszycach.

Celem przedsięwzięcia było m.in. pielęgnowanie tradycji i zwyczajów związanych z Narodzeniem Chrystusa, popularyzowanie śpiewania kolęd, poznanie ich piękna duchowego i wartości religijnych oraz podtrzymywanie i utrwalanie przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji rodzinnych.

Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem zebranych przez dyrektor Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach Lubomirę Tchórz, organizatora i pomysłodawcę przedsięwzięcia, która życzyła wszystkim miłych doznań w obcowaniu z ukraińską i polską kolędą.

Koncert zaś poprowadziła Marzena Mierzejewska, nauczycielka szkoły muzycznej. Wykonanie prawie każdej kolędy zostało poprzedzone zaprezentowaniem jej genealogii – pochodzenia, rodzaju i zwyczaju śpiewania.

Muzyczne bożonarodzeniowe spotkanie zainaugurowali najmłodsi Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki w Bartoszycach, grupa „Dar lubowi”, pod kierunkiem nauczyciela religii Mirosława Bachora.

Publiczność ujął piękny występ solistki Marceliny Zawadzkiej – uczennicy klasy II szkoły podstawowej. Z kolei Wiktor Mokijewski wykonał na akordeonie kolędę „Mizerna cicha” (opiekun Miron Maciopa, MDK w Bartoszycach), czym wzbudził wielki aplauz publiczności.

W nastrój świąteczny, klimat rodzinny wszystkich uczestników spotkania wprowadziła piękna ukraińska kolęda „Spy, Isuse, spy” w wykonaniu solistki Marii Sycz, którą przygotowała nauczycielka muzyki Natalia Shelest.

Również pozytywnych wrażeń dostarczyły publiczności występy grup artystycznych Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach, zespołu „Wodohraj” i chóru szkolnego „Lisowa pisnia”, które także pracowały pod kierunkiem Natalii Shelest.

Zespół „Wodohraj” (w składzie: Kinga Bącik, Katarzyna Dąbrowna, Julia Gadomska, Andrzej Dańków, Michał Wołosz, Olga Styrańczak, Maria Sycz) zaśpiewał najstarszy wariant kolędy zakarpackiej „Nowa radist”.

Natomiast w repertuarze chóru szkolnego „Lisowa pisnia” z 26-letnią tradycją znalazły się kolędy z regionu Polesia – „Z Nowym Rokom idem”, „Try swiatiji cari”, „Swiataja Warwara” oraz szczedriwka „Dobryj weczir Tobi, pane hospodariju”.

Również już po raz trzeci przed bartoszycką publicznością wystąpili młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim oraz filii w Górowie Iławeckim.

Orkiestra, soliści, zespoły kameralne i chór wykonali piękne tradycyjne kolędy polskie i zagraniczne oraz przeboje noworoczne w różnym opracowaniu. Na akordeon, na wiolonczelę czy klarnet usłyszeliśmy m.in. „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Ogromne zaangażowanie młodych artystów wywołało duże wrażenie i wzruszenie wśród zgromadzonej publiczności, która nagrodziła ich gromkimi brawami.

To wyjątkowe „Spotkanie z kolędą” było okazją do przeżywania Narodzin Chrystusa na nowo w świątecznym nastroju i rodzinnej atmosferze. A czar kolęd sprawił, że chciałoby się powiedzieć: „Chwilo, trwaj”.

Danuta RohunCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Ukrainki

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages