środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

"Działki" zbierają podpisy pod petycją i walczą w obronie SP nr 4

2017-01-22 11:10:49 (ost. akt: 2017-01-22 11:32:31)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Rodzice uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Bartoszycach (SP nr 4) zbierają podpisy pod petycją. Protestują w ten sposób przeciwko pomysłowi, by w ramach reformy oświaty w szkole pozostawić przedszkole lub placówkę nawet zlikwidować.

"My, niżej podpisani mieszkańcy Bartoszyc, nie zgadzamy się z planowaną likwidacją lub przekształceniem Szkoły Podstawowej nr 4 w przedszkole. Popieramy stanowisko rodziców i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, żeby Szkoła Podstawowa nr 4 była szkołą ośmioklasową zgodnie z założeniami reformy oświaty" — takiej treści petycję podpisywali dzisiaj (22 stycznia) wierni opuszczający kościół św. Jana Chrzciciela na osiedlu "Działki".

Protest związany jest z wprowadzoną niedawno ogólnokrajową reformą oświaty Zakłada ona m.in. likwidację gimnazjów i powrót do ośmioklasowych szkół podstawowych. Dla samorządów oznacza to mnóstwo pracy z wprowadzeniem nowych przepisów w życie i często podejmowaniem niełatwych decyzji.

W Bartoszycach na przykład rozpatrywane są dwa główne warianty przeprowadzenia reformy, o czym na łamach ostatniego numeru "Gońca Bartoszyckiego" (z 20 stycznia) mówił sekretarz miasta Robert Pająk.

— Pierwszy to utworzenie ośmioklasowych szkół podstawowych we wszystkich dotychczasowych szkołach podstawowych, z jednoczesnym wygaszaniem gimnazjum numer 2. Drugi to likwidacja szkoły podstawowej numer 4 i częściowe przekształcanie jej w przedszkole oraz utrzymanie tam klas młodszych, a przeniesienie klas starszych do szkoły numer 7 — mówił Robert Pająk.

Sekretarz podkreślał przy tym, iż są to na razie propozycje i ostatecznie nie wiadomo jeszcze, jak sieć szkół będzie wyglądała.

Plany dotyczące "Czwórki" nie podobają się rodzicom tamtejszych uczniów. Dlatego przygotowali oni petycję do władz miasta. Podpisy pod nią zbierali m.in. podczas niedzielnych mszy w kościele św. Jana Chrzciciela.

Byliśmy pod kościołem, kiedy kończyło się jedno z porannych nabożeństw. Wierni jeszcze pośród różnych ogłoszeń parafialnych usłyszeli o zbieraniu podpisów. Na zewnątrz pani trzymające listy szybko zostały otoczone osobami chcącymi złożyć swoje podpisy.

— Przecież to bardzo duże osiedle, mieszka tutaj mnóstwo dzieci. I jak w takim miejscu ma nie być szkoły — pytali retorycznie mieszkańcy "Działek".

— Jak dzieci z pierwszej, drugiej lub trzeciej klasy mają chodzić do szkoły numer siedem? Przecież to bardzo duża dla nich odległość, co wiąże się z większym niebezpieczeństwem, bo nie każdego rodzice będą mogli podwieźć. Tutaj dzieci mają blisko — przekonywała jedna z matek.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (61) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ona #2168741 | 88.156.*.* 26 sty 2017 20:06

  Dajcie spokój , już Gimnazjum nr 2 , czy to jest ich wymysł cala ta reforma? Prosze za to podziękować rządowi , a to ze próbują się ratować , to chyba normalne. Każda szkoła zrobiłaby to sAmo . Przykre komentarze i kultura środowiska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotr Gryczko #2167835 25 sty 2017 14:58

  Dziękuję wszystkim , którzy przyszli na to spotkanie bronić naszej szkoły. Dziękuję mieszkańcom za wszystkie podpisy pod naszą petycją (zebraliśmy ok. 1000 podpisów), rodzicom za okazanie wielkiego zainteresowania naszą szkołą oraz wszystkim tym, którzy stanęli w obronie naszej szkoły. Przewodniczący Rady Rodziców SP4.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Piotr Gryczko #2167736 | 88.220.*.* 25 sty 2017 12:54

   We wtorkowe popołudnie 24 stycznia odbyło się w Bartoszycach posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Rodziny Rady Miasta. Przyszli na nie nauczyciele i rodzice uczniów zaniepokojeni zmianami, jakie narzuca reforma oświaty. Pedagodzy oraz rodzice uczniów przyszli usłyszeć konkretne informacje. Niepewność tego, co nastąpi po wejściu w życie reformy oświaty spowodowała bowiem, że o przyszłości bartoszyckich szkół podstawowych zaczęły krążyć plotki i domysły. Dlatego podpisy pod petycją w obronie SP nr 4 zbierano na "Działkach", petycje przygotowano także w SP nr 3. Stąd też tak duża liczba gości podczas wtorkowego posiedzenia. Zebrani chcieli konkretów i usłyszeli je od burmistrza. — Nie zamierzam niczego zmieniać w szkołach podstawowych — powiedział na początku swojego wystąpienia Piotra Petrykowskiego, za co zebrał brawa. Potem przedstawił swój punkt widzenia na sprawę. — Zamierzam przedstawić radnym projekt uchwały przekształcający wszystkie istniejące sześcioklasowe szkoły podstawowe w szkoły ośmioklasowe. Nie zgadzam się z propozycjami utworzenia szkół wiodących. Nie zgadzam się także na likwidację szkoły podstawowej numer cztery. Aby zapobiec zbytniemu przeładowaniu SP numer 3 zamierzam zaproponować zmniejszenie w niedużej skali obwodu tej szkoły, a wyłączone rejony włączyć do SP numer 1 — powiedział burmistrz. Petrykowski dodał, że "jest skłonny", by jego projekt uchwały, który przedstawi radnym zawierał propozycję połączenia SP nr 7 z gimnazjum nr 2. Rodzice i nauczyciele chcieli jeszcze dowiedzieć się, czy w dalszym toku radni będą pracować nad propozycjami burmistrza, czy sami będą jeszcze jakieś przedstawiali. W odpowiedzi usłyszeli, że innych koncepcji niż te usłyszane od Petrykowskiego nie będzie. Więcej o sprawie przeczytasz w piątkowym (27 stycznia) "Gońcu Bartoszyckim". Grzegorz Kwakszys g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl Przeczytaj cały tekst: Burmistrz: nie zamierzam niczego zmieniać w szkołach podstawowych - Bartoszyce http://bartoszyce.wm.pl/413891,Burmistrz -nie-zamierzam-niczego-zmieniac-w-szkola ch-podstawowych.html#ixzz4Wm1YuZnM

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Miasto #2167408 | 81.15.*.* 24 sty 2017 23:11

    I co dalo spotkanie na najwyzszym szczeblu? Z tego co widac to najbardziej zaintetesowani byli z gimnzjum2

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. z działek #2166591 | 82.177.*.* 23 sty 2017 22:16

     Ludzie nie mieszajcie w głowach. Reforma rządowa tu nie ma nic do rzeczy, dotyczy tylko gimnazjów i moim zdaniem słusznie. Likwidacja SP-4 jest wymysłem tylko naszych władz które sa z SLD i wyżywanie się na rządzie do niczego nie prowadzi tylko jątrzy. Pan Gryczko słusznie chce naciskać na burmistrza i władze oświatowe których zapewne jest to propozycja aby temu zapobiec. Poprzyjmy tę inicjatywę a nie krytykujmy sami nic nie robiąc.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

     Pokaż wszystkie komentarze (61)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages