Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Zapraszamy na Zimowe Ptakoliczenie w Bartoszycach

2017-01-18 16:06:50 (ost. akt: 2017-01-18 16:39:54)

Autor zdjęcia: Marek Bebłot

Lubisz przyrodę? Lubisz obserwować ptaki? Masz znakomitą okazję policzyć ptaki zimujące w Bartoszycach. 28 stycznia odbędzie się specjalna wycieczka z przewodnikiem-ornitologiem, w której możesz wziąć udział.

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park.

Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

- W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków - wyjaśnia ornitolog Marek Bebłot.

Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

- W 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że miał wówczas miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników) - opowiada ornitolog.

Fot. Marek Bebłot
W Bartoszycach wycieczka w ramach Zimowego Ptakoliczenia odbędzie się 28 stycznia 2017 r. od godz. 10. Wszystkie dane dotyczące wycieczki i jej organizacji znajdziecie w ramce poniżej.

- Na wycieczkę można zabrać coś na przekąskę dla kaczek np. ugotowaną marchew, ziemniaki, czy płatki owsiane. Nie zabieramy chleba dla ptaków, gdyż on jest szkodliwy. Czas wycieczki to 2-3 godziny. W każdej chwili można się odłączyć. Proszę zabrać ze sobą jedzenie, ciepłą herbatę. Również lornetkę jeżeli ktoś posiada - mówi Marek Bebłot.

Miejscowość: Bartoszyce
Godzina zbiórki: 10:00
Miejsce zbiórki: Przy moście na Łynie głównej trasy na Bezledy
Czy należy potwierdzić obecność: Nie
Przewodnik: Marek Bebłot
Tel. kontaktowy: 663-466-963
E-mail: marecki1818@wp.pl
Trasa i opis: Trasa będzie wzdłuż Łyny od mostu (miejsca zbiórki), aż do małej rzeczki Suszyca łączącej się z Łyną. Potem wzdłuż rzeczki Suszyca do jeziorka Mleczarskiego, gdzie kończymy. Przewidywany czas trasy 2-3 godziny. W każdej chwili można będzie się odłączyć. Proszę ubrać się ciepło zabrać ze sobą coś do picia jedzenia, lornetki oraz dobry humor.


W Zimowe Ptakoliczenie można włączyć się także indywidualnie. Już wkrótce na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków dostępna będzie elektroniczna karta obserwacji. Ptaki można liczyć i obserwować przy karmnikach w których je dokarmiany, w parkach, podczas spaceru.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2162459 | 18 sty 2017 17:22

  Niech wypowie się jakiś specjalista: Dlaczego wśród krzyżówek więcej jest kaczorków niż kaczuszek?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages