Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Fajerwerki tylko w Sylwestra i Nowy Rok, także według kalendarza juliańskiego

2016-12-30 16:38:37 (ost. akt: 2016-12-30 17:00:30)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Grzywną do nawet 5 tys. złotych może zakończyć się odpalanie petard i fajerwerków poza dniami Sylwestra i Nowego Roku. Bartoszycka policja nie notuje dużej liczby zgłoszeń o takim zachowaniu, ale są osoby które już za to zostały ukarane.

Internauta DJ Bobo napisał w jednym z komentarzy: "Szkoda, że nie piszecie kiedy wolno używać fajerwerków! Gówniarze nieodpowiedzialni walą petardami, a policja nic nie robi. W Warszawie potrafią złapać i rodzicom wlepić 500 zł. U nas "róbta co chceta". Najgorzej te nasze biedne PIESKI. Jak ktoś chce huków nie jedzie tam gdzie jest wojna. Pozdro."

Zainspirowani tym komentarzem postanowiliśmy sprawdzić, czy policja otrzymuje zgłoszenia o nielegalnym używaniu materiałów pirotechnicznych.

"Nielegalnym", bo rozporządzenie wojewody warmińsko-mazurskiego nr 1 z 21 października 2013 r. jasno zabrania używania fajerwerków lub petard w dniach innych niż 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia.

- W okresie od 24 grudnia do 29 grudnia otrzymaliśmy trzy zgłoszenia o używaniu materiałów pirotechnicznych wbrew przepisom rozporządzenia - mówi mł. asp. Beata Patecka z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

- Dwa zgłoszenia dotyczyły Bartoszyc i jedno gminy Sępopol. W jednym przypadku osoba używająca takich materiałów została ukarana mandatem, w kolejnym sporządzono notatkę i zostanie przeprowadzone odpowiednie postępowanie. W jednym przypadku policjanci nie potwierdzili zgłoszenia - informuje Beata Patecka.

Policjantka uprzedza, że dziś w powiecie wystawiono więcej patroli, które reagować będą na tego rodzaju wykroczenia.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Wyciąg z obowiązującego rozporządzenia wojewody warmińsko-mazurskiego

§ 1.
W celu ochrony życia zdrowia i mienia oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, wprowadza się zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych, na których
nabywanie, przechowywanie i używanie nie jest wymagane pozwolenie, w miejscach lub obiektach publicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

§ 2.
Zakaz, o którym mowa w § 1 nie obowiązuje:
1) w dniach 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia,
(...)
§ 3.
Kto narusza zakaz określony w § 1 podlega karze grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henryk Z. #2146763 | 88.220.*.* 31 gru 2016 12:38

  Dla chcącego nie rzeczy nie możliwych. Policja, Straż Miejska, gdyby mieli ochotę dokładniej przypatrzyć się ulicom, którymi przemieszcza się młodzież do szkół i z powrotem. Nie trudno namierzyć " saperów". Najgorsze jest to, że nie posiadają hamulców w używaniu "petard" swojej produkcji np. z puszek po napojach. Moim zdaniem, najwięcej strzelających jest na przystankach autobusowych, nie mówiąc co się dzieje w tunelu kolejowym. Tam codziennie odbywa się prawdziwa, kanonada. Słusznie zauważył Pan redaktor, każdorazowe powiadamianie służb mundurowych, nie rozwiąże problemu. Rzucający mat. wybuchowy, szybko oddala się. Jednak służby odpowiedzialne, za porządek muszą większą uwagę skupić właśnie na takie miejsca. Zatrzymanego przykładnie ukarać, żeby dziesiątemu zapowiedział, że nie warto. Życzę w 2017 r. wszystkiego najlepszego .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. DJ Bobo #2146375 | 82.177.*.* 30 gru 2016 18:34

  Jestem wdzięczny że odczytał Pan mój komentarz, ale jak Pan zauważył Pani Patecka odpowiedziała że wzmożone będą kontrole. Dzisiaj od pay godzin strzelający robią, co chcą co niestety słychać. Ale i tak jestem wdzięczny za Pana reakcję. Pozdrawiam WM Bartoszyce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. DJ Bobo #2146324 | 82.177.*.* 30 gru 2016 17:32

  Szanowny Panie Redaktorze, bardzo dziękuję, że zauważył Pan mój jedyny komentarz. Policji nie trzeba pokazywać palcem gdzie strzelają, przecież to słychać. Ja sam zawału nie dostałem jak jedna petarda walnęła niedaleko mojego domu. Wiadomo co się dzieje na tzw "Sercu". Nie każdy ma ochotę słuchać strzelania. Jeszcze raz dziękuję i myślę, że Pan rozciągnie ten temat. Starsi ludzie też nie muszą obecnie wspominać huków. Jeszcze raz mówię chcesz iść tam gdzie strzelają to niech sami jadą a rodzice, którzy dają na to paskudztwo kasę, niech wyślą swoje dzieci. Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages