Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Strażacki tydzień. Jak posługiwać się bezpiecznie materiałami pirotechnicznymi?

2016-12-28 07:42:03 (ost. akt: 2016-12-30 09:38:57)
Fajerwerki oświetlały Bisztynek przez kilkanaście minut Nowego Roku.

Fajerwerki oświetlały Bisztynek przez kilkanaście minut Nowego Roku.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Strażacy wciąż gaszą sadze w nieczyszczonych kominach i dokonują pomiarów tlenku węgla. W ubiegłym tygodniu w akcjach brało udział 83 strażaków. W związku z czekającą nas nocą sylwestrową przypominają o zasadach bezpieczeństwa przy używaniu materiałów pirotechnicznych.

Zobacz także: Wichura powaliła drzewa. Ponad 20 akcji strażaków Wichura powaliła drzewa. Ponad 20 akcji strażaków Dwadzieścia zdarzeń związanych z przechodzącą nad naszym powiatem wichurą zanotowali do tej pory strażacy. Powalone wiatrem drzewa usuwali i nadal usuwają...
W okresie od 19 do 27 grudnia 2016 r. strażacy powiatu bartoszyckiego alarmowani byli 12 razy z czego 6 razy do działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń i również 6-krotnie do działań gaśniczych.

Podejmowane działania w zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń dotyczyły głównie pomiarów zawartości tlenku węgla w atmosferze w budynkach mieszkalnych, działań na prośbę policji związanych z poszukiwaniem zaginionej osoby na obszarach wodnych oraz podejmowanych działań związanych z porywistymi wiatrami w dniu wczorajszym (skutki orkanu Barbara na terenie powiatu bartoszyckiego).

Działania gaśnicze zdeterminowane zostały również trwającym sezonem grzewczym i dotyczyły przede wszystkim pożarem sadzy czy nieszczelności przewodów kominowych.

Wyjątek stanowi zdarzenie w dniu wczorajszym (27 grudnia) gdzie z niewyjaśnionych przyczyn zapaleniu uległ samochód osobowy w miejscowości Barciszewo.

Ogółem w ubiegłym tygodniu obejmującym również okres świąteczny podczas działań zaangażowanych było 83 strażaków powiatu bartoszyckiego.

Składając wszystkim mieszkańcom powiatu bartoszyckiego w imieniu strażaków Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego 2017 roku chcemy również przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy używaniu materiałów pirotechnicznych, które na pewno będą atrakcją zabaw sylwestrowych:

> tylko osoby dorosłe mogą używać materiałów pirotechnicznych, ściśle stosując się do załączonych instrukcji,

> nie wolno ich używać w pomieszczeniach zamkniętych,

> nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż mogą wpaść z powrotem do mieszkania lub mieszkania sąsiadów powodując pożar, nie wolno wrzucać ani kierować fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie, gdyż mogą spowodować obrażenia ciała,

> nie wolno rzucać fajerwerków na samochody oraz w okolicach stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi.

Wskazania dla organizatorów imprez sylwestrowych 

W trakcie trwania imprezy należy zwrócić uwagę na:

1. Zapewnienie stałego nadzoru nad przebiegiem imprezy przez wyznaczone służby lub osoby, zapoznane z zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia,

2. Przestrzeganie zakazu używania ognia otwartego i palenia tytoniu w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych.

3. Utrzymanie drożności dróg ewakuacyjnych i możliwości natychmiastowego otwarcia wszystkich drzwi ewakuacyjnych.

4. Zapewnienie przejezdności dróg pożarowych i dostępu do obiektu dla jednostek ratowniczych.

5. Sprawność i jakość połączeń elektrycznych urządzeń nagłaśniających i oświetleniowych.

6. Zachowanie bezpieczeństwa podczas stosowania efektów specjalnych.

7. Przestrzeganie zakazu stosowania efektów pirotechnicznych wewnątrz pomieszczeń.

8. Stosowanie się do postanowień instrukcji obsługi wyrobów pirotechnicznych, w której określony jest sposób bezpiecznego użytkowania.

Materiały niebezpieczne pożarowo nie mogą być przechowywane w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach. 

Przy organizacji pokazów z użyciem wyrobów pirotechnicznych należy uwzględnić dodatkowo poniższe wskazania:

> pokazy powinny być organizowane na otwartym terenie, przy czym minimalna odległość stanowisk odpalania materiałów, z ukierunkowaniem na otwartą przestrzeń, nie powinna być mniejsza niż 25m od budynków i 50m od miejsc dla publiczności,

> lokalizacja miejsca pokazów powinna uwzględniać spełnienie wymogów co do odległości od terenów leśnych, stogów itp., wynikających z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21.04.2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563),

> w czasie pokazów należy wykluczyć używanie materiałów pirotechnicznych z grupy petard.

> przypominamy również, że zgodnie z rozporządzeniem nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, używanie materiałów pirotechnicznych widowiskowych (fajerwerki, petardy, itp.) dozwolone jest wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia.

st. kpt. Marek Wojczulanis , kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DJ Bobo #2145508 | 82.177.*.* 29 gru 2016 18:24

  Szkoda, że nie piszecie kiedy wolno używać fajerwerków !!!!!!!!!!!!!!! Gówniarze nieodpowiedzialni walą petardami, a policja nic nie robi. W Warszawie potrafią złapać i rodzicom wlepić 500 zł. U nas "róbta co chceta". Najgorzej te nasze biedne PIESKI. Jak ktoś chce huków nie jedzie tam gdzie jest wojna. Pozdro.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages