środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Rozmawiali o problemach związanych z alkoholem

2016-12-14 11:58:13 (ost. akt: 2016-12-14 13:26:06)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbyła się debata społeczna "Alkohol jako źródło przemocy i konfliktów z prawem". Przeprowadzono ją z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach.

Celami debaty były: ograniczenie zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia; poznanie potrzeb i oczekiwań społecznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa; włączenie społeczeństwa w wypracowanie propozycji rozwiązań mających na celu wzrost poczucia bezpieczeństwa w środowisku lokalnym

Zgodnie z tematem rozmawiano przede wszystkim o alkoholu. W debacie brała udział duża grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach, nauczyciele, policjanci oraz przedstawiciele samorządów: starosta Wojciech Prokocki, wójt gminy Bartoszyce Jadwiga Gut i sekretarz miasta Bartoszyce Robert Pająk.

Dyskusję moderowała Beata Patecka z KPP w Bartoszycach. Pytała młodzież m.in. o to "po co ludzie sięgają po alkohol?". Padały różne odpowiedzi pośród których dominowała ta, że "alkohol pije się dla poprawienia nastroju i lepszej zabawy".

O niebezpieczeństwie związanym ze spożywaniem alkoholu informował kom. Arkadiusz Deja, psycholog z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Mówił, że u podstaw sięgania po alkohol leży zaspokajanie potrzeb emocjonalnych ludzi.

— Jeśli ktoś pije alkohol dla poprawy nastroju i lepszej zabawy to czyni to dlatego, że ma potrzebę miłego spędzenia czasu a nie zna innych sposobów na osiągnięcie takiego celu. Alkohol jest łatwo dostępny i działa niezwykle szybko. Rzeczywiście daje pozory poprawy nastroju. Służy ludziom do regulowania emocji. Bardzo łatwo jednak może stać się wyłącznym sposobem zaspokajania potrzeb emocjonalnych — przekonywał.

— Z uzależnieniem mamy do czynienia wtedy, gdy potrzeby emocjonalne zaspokajane są przez osobę wyłącznie przez spożywanie alkoholu — mówił.

Burzył mity związane z alkoholizmem. Choćby taki, że alkoholik pije alkohol codziennie i w dużych ilościach. Opowiadał o symptomach rozwijającej się choroby alkoholowej a w tym m.in. o łagodzeniu przykrych następstw działania alkoholu... alkoholem.

— Symptomy mogące wskazywać na uzależnienie to picie dla złagodzenia tzw. kaca, to zmiana tolerancji na alkohol, utrata kontroli nad piciem (picie więcej niż się planowało, lub picie w sytuacji, gdy zaplanowało się niepicie), to wreszcie koncentracja myślenia wokół alkoholu (plan dnia osoby pijącej zawiera elementy zakupu i spożycia alkoholu) i picie alkoholu pomimo konsekwencji zdrowotnych, społecznych, zawodowych i psychologicznych — mówił Arkadiusz Deja.

Szczegółowo wyjaśnił zebranym jakie są fazy rozwoju choroby alkoholowej i podkreślał, że w każde z nich możliwe jest zaprzestanie picia alkoholu i podjęcie terapii.

Później rozmawiano o przemocy i jej ścisłym związku z nadużywaniem alkoholu.

— Około 80 procent procedur Niebieskiej Karty dotyczy także problemu alkoholowego — informowała Beata Patecka.

O szczegółach procedury opowiadała asp. szt. Marta Drews z bartoszyckiej komendy. O aspektach prawnych i konsekwencjach stosowania przemocy mówiła prokurator Maja Troszczyńska. Zaskoczyła zebranych stwierdzeniem, że na sali z pewnością osoby będące ofiarami przemocy i zaapelowała do nich, aby takie zdarzenia zgłaszali organom ścigania.

O działaniach interdyscyplinarnych wobec osób nadużywających alkoholu i osób narażonych na przemoc opowiadała z kolei Katarzyna Siry, pełnomocnik burmistrza Bartoszyc ds. profilaktyki uzależnień. Zebranym przekazała specjalnie wydany informator wskazujący gdzie można szukać pomocy dla ofiar przemocy oraz dla osoby uzależnionej.

— Na jednym spotkaniu nie kończymy debaty na ten temat. W przyszłym roku odbędzie się kolejna, podczas której podsumujemy efekty pierwszej — informowała nas Beata Patecka.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AA #2139852 | 91.94.*.* 20 gru 2016 18:37

  Ćpanie dla młodych stwarza większe zagrożenie, niż chlanie. Takie wyklady powinny odbywać się w gimnazjach, liceach, a może i w podstawówkach. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ktos #2135251 | 81.15.*.* 14 gru 2016 15:25

  ten tytul to chyba kpina, gdzie ta młodzież?? cała sala powinna być "zapchana" mlodzieżą..a tu "vipy" ..ha ha dobre

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages