Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Strażacki tydzień. Czujniki czadu i dymu mogą ratować życie

2016-12-14 10:57:49 (ost. akt: 2016-12-14 11:54:31)

Autor zdjęcia: st. kpt. Mariusz Kozakiewicz ( KP PSP Mrągowo)

Strażacy wciąż odnotowują niebezpieczne zdarzenia związane z czadem, dymem, pożarami kominów. Apelują, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Tylko w poprzednim tygodniu doszło do trzech takich zdarzeń.

W okresie od 5 do 11 grudnia strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 14 razy, z czego 11-krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejsce zagrożenia, 2-krotnie podczas działań gaśniczych. Odnotowano także 1 alarm fałszywy z systemu monitoringu pożarowego. W działania zaangażowanych było 77 strażaków.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencję związane m.in. z usuwaniem skutków silnych wiatrów, zabezpieczeniem lądowania i startu śmigłowca LPR, wypompowaniem wody z zalanych piwnic oraz pomocy karetce pogotowia, która ugrzęzła na jednej z dróg w miejscowości Troksy (gm. Bisztynek). W minionym tygodniu odnotowaliśmy także jedno zdarzenie, w którym doszło do podtrucia tlenkiem węgla.

Działania gaśnicze jakie zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu to 2 pożary sadzy w przewodach kominowych.

Fot. Straż Pożarna
W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używasz węgla, drewna lub innego paliwa stałego należy czyścić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Zarządca budynku lub właściciel ma również obowiązek przeglądu instalacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) nie rzadziej niż raz w roku.

W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenie przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie, chyba że nasza umowa z ubezpieczycielem stanowi inaczej. 


W pozostałych obiektach czyszczenie powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Fot. Straż Pożarna
W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy po raz kolejny do instalowania w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, dymu lub tzw. czujek 2w1.

Urządzenia te, pomimo, że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu.

Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność, a zmysł węchu jest praktycznie wyłączony.

Apelujemy, abyście dbali o własne życie i zdrowie!


kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kazik #2136135 | 88.156.*.* 15 gru 2016 19:31

  Tak się zastanawiam, czy w razie pożaru domu od palącego się komina, ubezpieczalnia wypłaci odszkodowanie jeśli nie ma się dokumentu od kominiarza o przeglądzie i czyszczeniu komina?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages