Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Bartoszyckie przedszkola uhonorowane "Zieloną Flagą" II stopnia

2016-11-28 08:20:51 (ost. akt: 2016-11-28 08:26:38)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Po raz trzeci bartoszyckie przedszkola otrzymały certyfikaty "Zielonej Flagi". Tym razem ten zaszczytny certyfikat został im przyznany na 3 lata.

W piątek 25 listopada 2016r. w Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie międzynarodowych Eko - Certyfikatów Zielonej Flagi za rok szkolny 2015/16.

Certyfikaty otrzymały bartoszyckie placówki: Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach, Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4 w Bartoszycach, Przedszkole Publiczne nr 9 w Bartoszycach oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Bartoszycach.

To już trzeci rok z kolei dostąpiliśmy tego zaszczytnego wyróżnienia, tym razem międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi II stopnia przysługuje nam na okres 3 lat.

Uroczystość wręczenia certyfikatów prowadziły Koordynatorki Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie, panie Agnieszka Pabis i Agata Tkaczyk.

W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy placówek województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, którym przyznano Certyfikaty Zielonej Flagi lub Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.

„Zielona Flaga" jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom i przedszkolom z Europy, Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii w ramach Programu Eco-Schools.

Do tej pory około 4.500 szkół i przedszkoli otrzymało to zaszczytne wyróżnienie. Eco-Schools jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w przedszkolach, szkołach i ich otoczeniu.

Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jako jedyna uprawniona jest do nadawania Certyfikatu Zielonej Flagi. 

Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju we wrześniu 2016r. zatwierdziła ocenę aplikacji o Certyfikaty międzynarodowe Zielonej Flagi i Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, nadesłane przez szkoły i przedszkola.

W tegorocznej edycji na drogę o certyfikat przystąpiło 205 placówek w Polsce. Decyzją Kapituły przyznano 185 Certyfikatów, z tego:
• 74 certyfikaty Zielonej Flagi na okres 3 lat
• 89 certyfikaty Zielonej Flagi na okres 1 roku
• 22 certyfikaty Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej na okres 1 roku.

Nasze bartoszyckie przedszkola są wśród wyjątkowych placówek, dla których ekologia nie kończy się na teorii. Najlepsze w Polsce i na świecie przedszkola i szkoły zmieniają swoje otoczenie i pokazują, czym jest ekorozwój przez duże „E”. I my takimi placówkami jesteśmy. Dziękujemy rodzicom, instytucjom lokalnym, z którymi placówki nasze współpracowały w podejmowaniu wielu działań proekologicznych i prozdrowotnych, za ogromny wkład pracy, zaangażowanie i owocną współpracę.

Należy podkreślić, że województwo warmińsko-mazurskie już od wielu lat jest w zdecydowanej czołówce nagrodzonych. W roku szkolnym 2015/16 aż 87 placówek zostało wyróżnionych certyfikatami. Nie byłoby pewnie tak, gdyby nie nasz regionalny koordynator pani Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Zawdzięczamy jej bardzo wiele. To ona zaraziła nas swoją miłością do przyrody i ekologii, szczególnie 3 lata temu, gdy przyjechała do nas i zachęciła, abyśmy przystąpili do "Zielonej Flagi". I przystąpiliśmy. Należą się jej gorące podziękowania, gdyż sukces naszych placówek jest w znacznym stopniu Jej udziałem.

Koordynator działań ekologicznych
Przedszkola Publicznego nr 9 w Bartoszycach
Jadwiga Majcher


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages