Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Barcja podsumowała projekt poświęcony Leonardowi Turkowskiemu

2016-11-22 12:08:07 (ost. akt: 2016-11-22 12:21:35)

„Poezja kreująca współpracę — spotkania wokół bartoszyckiej poezji” to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Bartoszycka Grupa Literacka Barcja, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2016.

Bardzo rozbudowane przedsięwzięcie zawierało w sobie warsztaty deklamacji poezji, spektakl słowno-muzyczny oraz Zeszyt Literacki, zawierający utwory Leonarda Turkowskiego oraz w różnym stopniu inspirowane jego twórczością.

Przygotowany przez Barcję projekt był poświęcony zmarłemu przed laty bartoszyckiemu poecie Leonardowi Turkowskiemu. W Zeszycie zostały zamieszczone także utwory laureatów konkursu poświęconego pamięci poety oraz członków Stowarzyszenia Bartoszycka Grupa Literacka BARCJA.

W piątek 18 listopada w Bartoszyckim Domu Kultury podsumowano program. Oprócz przedstawicieli siedmiu beneficjentów w spotkaniu brała udział Monika Hausman-Pniewska ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Szczytnie, która koordynuje program z ramienia Centrum Aktywności Lokalnej.

Ze strony Bartoszyckiego Domu Kultury koordynatorem jest Katarzyna Basak. Natomiast głównym pomysłodawcą i motorem napędowym zrealizowanego przez Barcję przedsięwzięcia jest Dariusz Dopierała. Na spotkanie przybyli beneficjenci, wśród których, oprócz Stowarzyszenia Grupa Literacka Barcja, byli m.in: przedstawiciele Bartoszyckiego Środowiska Narodowo-Patriotycznego „Patria”, harcerze z Nieformalnej Grupy Przyjaciół Nieprzetartego Szlaku czy Ewa i Tomasz Pisarscy.

Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, która przedstawiała główny zarys projektów dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Kultury, odbyła się dyskusja, podczas której przybyli wymieniali się doświadczeniami i wskazywali trudności na jakie napotykali podczas realizacji swych pomysłów.

Dla Barcji projekt zakończył się tydzień wcześniej wystawieniem na scenie BDK wspomnianego wyżej spektaklu. Bartoszyccy miłośnicy rodzimej poezji i mogli obejrzeć widowisko w wykonaniu Grupy Teatralnej MEMHIA w składzie: Elżbieta Pilipiuk, Małgorzata Mycio, Andrzej Białecki, Maryla Matuszewska i Henryk Romanowski, a także Kamila Tytło i Jakub Kusio.

W interpretacji tychże artystów usłyszeliśmy wiersze Leonarda Turkowskiego, a także nawiązujące tematyką do Bartoszyc i okolic – autorstwa Barcjan oraz laureatów konkursu im. L. Turkowskiego. Jak zawsze o wspaniałe dźwięki zadbał nasz barcyjny bard Andrzej Białecki.

Wiersze usłyszane z ust wykonawców nabrały zupełnie nowego charakteru i barwy. Szczególnie szczerze i przekonywująco zabrzmiały wiersze młodych laureatów konkursu wyrecytowane przez młodych ludzi: Kamilkę i Jakuba. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiadł także Marek Turkowski — syn Leonarda Turkowskiego.

Po spektaklu jego uczestnicy mogli porozmawiać z autorami wierszy i prozy zamieszczonych w Zeszycie Literackim, wydanym z funduszu projektu, a ponadto zdobyć podpisy poszczególnych autorów.

Na treść tomiku składają się m.in. krótka biografia Leonarda Turkowskiego, historia Grupy, wiersze i opowiadania Barcjan i laureatów Konkursu Literackiego im. Leonarda Turkowskiego „Bartoszyce 2016”. Nakład Zeszytu wynosi 500 egzemplarzy.

Spektakl, prezentacja multimedialna zawierająca wiersze czytane przez lektora i tłumaczone na język migowy zostały zamieszczone na płytach DVD dokumentujących projekt oraz na stronie — profilu Barcji na Facebook i kanale YouTube.

LEONARD TURKOWSKI
List z Bartoszyc


Czy Łyna spławna u nas?
Przyjedź, przypatrz się rzece.
My tu – dla dzieci kukiełki,
i książki w bibliotece.

Ryby? – kochany,
znajdę wędki w piwnicy.
My tu – dla dzieci kukiełki,
recytatorskie popisy.

Jak tam w lesie? No, chyba
drzewa, kochany, drzewa.
My tu – teatr z Olsztyna,
u nas Gruszczyński śpiewał.

Czy nudno? – Jak to powiedzieć:
tu nikt nas nie wyręczy.
My tu – marzymy nocami
o Łynie, o rybach, o lesie…
Pytasz: o niczym więcej?


AGATA KWILIŃSKA
Dar


Patrzę w twoje oczy
pełne łez
i przeraża mnie, że czuję jedynie pustkę

Inni nie rozumieją
Obojętność nie jest zła
Ona pozwala przetrwać

Zajrzyj w moją duszę
zobacz
czyste zło rodzone z prawdy i dobra

Usłyszysz
Słowa, które miały za zadanie zranić
Wciąż rozkoszuję się ich wyrafinowaniem…

Poczuj smak krwi, kiedy przygryzam wargi by nie zacząć
by przestać
krzyczeć
Dziś została jedynie
Obojętność

Nie licz
na przebaczenie
na zapomnienie
na mój żal

jesteś prochem
ciemną doliną, którą muszę przejść

już
nie widząc
nie słysząc
nie czując

Skostnieję.
Przetrwam.


PIOTR MONKIEWICZ
Pamięci Leonarda T.


Nie omszały jeszcze mury ogólniaka
Pamiętają czasy pedagogika
I Ciebie
Tu wyniosłe drzewa
Rodzą nowe wiersze
W roju urodzajnych pszczół

Tu szkolny dzwonek
miesza się z gwarem bazaru
z jazgotem biedronki

Nikomu to nie przeszkadza
Wszystko da się schrupać
jak jabłka na talerzu

Nad wszystkim czuwa
Święty Brunon


Arkadiusz Monkiewicz
Stowarzyszenie Bartoszycka Grupa Literacka Barcja
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages