Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Rodnowo. Czytanie jest na czasie

2016-11-05 08:04:02 (ost. akt: 2016-11-08 10:13:55)

Autor zdjęcia: Joanna Borys

Dużo dzieje się w bibliotece szkoły w Rodnowie, której księgozbiór ostatnio znacznie się powiększył. Biblioteka promuje czytelnictwo różnymi, ciekawymi sposobami.

W związku z realizacją, w Niepublicznej Szkole Podstawowej
w Rodnowie, zadań związanych z promocją czytelnictwa, podejmujemy różne inicjatywy, które służą wzbudzaniu w uczniach chęci sięgania i lekturę książek.

Księgozbiór szkolnej biblioteki znacznie się wzbogacił dzięki środkom finansowym - w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – z Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rodnowo i Okolice „Szansa i Rozwój”.

Zakupiliśmy nowe słowniki, lektury oraz literaturę dziecięcą i młodzieżową. Podczas lekcji języka polskiego we wszystkich klasach realizowane są projekty edukacyjne z wykorzystaniem szkolnego księgozbioru.

Dzieci mają okazję poznawania treści książek poprzez słuchanie ich fragmentów. Założyliśmy, że fragmenty literatury dziecięcej czytane będą przez nauczycieli, starszych uczniów, rodziców i zaproszonych gości. Jednym z nich była pani Martyna Majchrzak, leśniczy z Leśnictwa Borki.

W ramach podniesienia poziomu czytelnictwa, w szkole organizuje się prezentacje zasług znanych osób polskiego pochodzenia, zarówno pisarzy, jak
i innych, których sylwetki warto znać.

Wykonujemy gazetki ścienne oraz prezentacje multimedialne na temat zasłużonych ludzi.

I tak oto 20 października uczniowie szkoły uczestniczyli w konkursie przeprowadzonym po obejrzeniu prezentacji multimedialnej pod tytułem: „Życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego”.

Zapewne pokaz skłoni niektórych do sięgnięcia po utwory znanego pisarza literatury dziecięcej i młodzieżowej… Dodatkowo wszyscy uczniowie biorą udział w całorocznym konkursie na dzienniczek lektur - „Książki z moich marzeń”.

Na listopad zaplanowane zostały konkursy czytelnicze i pięknego czytania.
Jedną z inicjatyw, rozwijających zainteresowania czytelnicze, była zorganizowana 3 listopada wycieczka do Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach.

Starsi uczniowie zwiedzali Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną oraz uczestniczyli w warsztatach, które rozwijały ich twórcze myślenie. Było to bardzo owocne i emocjonujące wydarzenie. Natomiast młodsi zapoznali się z ofertą oddziału dziecięcego MBP oraz wzięli udział w zorganizowanych dla nich zajęciach. Wypożyczyli też książki.

Oprócz wycieczek, konkursów, spotkań, prezentacji nasi uczniowie na wszystkich lekcjach, przez wszystkich nauczycieli, są uświadamiani o roli czytania w życiu młodego człowieka.

Miejmy nadzieję, że nasze działania chociaż w niewielkim stopniu wpłyną na to, że uczniowie na małą chwilę oderwą się od komputerów czy tabletów na korzyść książki i przygody, jaką mogą przeżyć wspólnie z jej bohaterami.

Joanna BorysCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages