środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Wojciechy. Pamiętamy o tych, którzy odeszli

2016-11-02 11:12:17 (ost. akt: 2016-11-02 11:16:36)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Wolontariusze ze szkoły w Wojciechach odwiedzili parafialny cmentarz i uporządkowali zapomniane groby oraz ustawili na nich znicze.

1 listopada obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych. W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia w Dzień Zaduszny (2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze.

Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. Jednak na każdym cmentarzu znajdują się takie groby, o których już nikt nie pamięta. Bardzo często są one porośnięte trawą, nie wiadomo kto pod nim spoczywa, bo brak krzyża lub tabliczki nagrobkowej…

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w październiku dokonali zbiórki zniczy nie tylko wśród uczniów, ale także mieszkańców Wojciech, którzy mogli ofiarować znicze w miejscowym sklepie za co serdecznie dziękujemy.

26 października wraz z panią Iloną Szarejko członkowie koła wolontariatu posprzątali opuszczone groby na cmentarzu Wojciechach oraz postawili znicze.

„Gdzieś pozostał ognisk dym,
Dróg przebytych kurz,
Cień siwej mgły ...
Tylko w polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi ...

Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma…”

„Stary cmentarz na rogu ulicy aż roi się od zagubionych dusz, niespełnionych miłości, doświadczonych cierpień i bezimiennych grobów, o których nikt już nie pamięta”


Ilona Szarejko


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages