Czwartek, 3 grudnia 2020. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Kulturalny Czwartek z Jerzym Sałatą

2016-10-31 14:07:15 (ost. akt: 2016-10-31 14:11:34)

Autor zdjęcia: Jarosław Pastuła

Prezes stowarzyszenia "Barcja", poeta z 41-letni stażem, Jerzy Sałata spotkał się z publicznością podczas "Kulturalnego Czwartku" w Bartoszyckim Domu Kultury.

Kulturalne Czwartki to cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, które półtora roku temu rozpoczął i z powodzeniem kontynuuje Bartoszycki Dom Kultury. W ostatni czwartek października gościem Katarzyny Basak był lokalny poeta Jerzy Sałata.

Imponujący, bo już 41-letni, staż twórczy autora zaowocował ośmioma tomikami. Najnowszy zatytułowany "Jestem jaki jestem" pojawił się w tym roku dzięki zaangażowaniu wydawnictwa Anny Osowskiej "W Cieniu Papierówki" i Urzędu Miasta Bartoszyce.

A jaki jest Jerzy Sałata? To człowiek skryty, wrażliwy, życzliwy a i poczucie humoru nie jest mu obce. Czego nie dopowie o sobie, dopisze do wiersza.

Swoim usposobieniem mieści się wśród tych poetów, którzy mało mówią, dużo zauważają i mają wiele przemyśleń, a następnie zapisują to, czego wprost powiedzieć nie mogą.

Ciekawym uzupełnieniem informacji o gościu była prezentacja multimedialna sporządzona przez Katarzynę Janczewską-Pszczoła, kustosza Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wspomnienia w niej zawarte wracały do dzieciństwa i lata młodzieńczych pana Jerzego, które to z pewnością miały ogromy wpływ na kształtowanie się jego wrażliwości poetyckiej.

Oprócz sympatyków Kulturalnych Czwartków do BDK-u przybyli również członkowie Grupy Literackiej „Barcja”. Niektórym przypadł nawet zaszczyt czytania poezji założyciela i prezesa tego Stowarzyszenia.

Z racji tego, że zabrakło wówczas wiersza, który najbardziej pasował do pięknej jesiennej scenerii pomieszczenia, w którym odbywało się to nastrojowe spotkanie, publikujemy go poniżej.

AP

Jerzy Sałata
Jesienny spacer
I
Idę ścieżką
deptaną przez czas -
nagie kamienie
Jak w lustrze
oglądam się
może
do ciebie bliżej
II
Znów
ten deszcz
sączy się w piasek -
narasta
ziemia
niebo chmur
III
Zapędzono gwar dnia -
nakrył się płachtą
Noc

1975 rok

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages