Czad i ogień - obudź czujność. Przeczytaj, posłuchaj i nie daj się zabić

2016-10-27 10:40:00(ost. akt: 2016-10-27 10:46:14)
— Syn zatruł się tlenkiem węgla w czasie kąpieli. Używał tego piecyka gazowego — pokazuje Kamila Siwek z Bartoszyc.

— Syn zatruł się tlenkiem węgla w czasie kąpieli. Używał tego piecyka gazowego — pokazuje Kamila Siwek z Bartoszyc.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Co czwarty Polak błędnie myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie, a tylko co piętnasty ma w domu czujnik czadu lub dymu. Między innymi dlatego dochodzi do śmiertelnych zatruć. Trzeba to zmienić!
W MSWiA zainaugurowano kampanię informacyjną „Czad i ogień - obudź czujność!”, która ma poszerzać wiedzę Polaków na temat zagrożenia pożarem w okresie zimowym lub zatrucia tlenkiem węgla.

- Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska - powiedział podczas konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię społeczną pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność” minister Mariusz Błaszczak.

Według tych badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

- W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7400 – poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski.

Także strażacy powiatu bartoszyckiego włączyli się do kampanii. Już wielokrotnie ostrzegali, na naszych łamach, przed tym cichym zabójca. Wciąż apelują o dbałość o odpowiednią wentylację pomieszczeń mieszkalnych, wykonywanie przeglądów przewodów kominowych i kominowych.

W każdym tygodniu wyjeżdżają po kilka razy do płonącej w kominach sadzy. Na szczęście w rozpoczętym niedawno sezonie grzewczym nie było jeszcze przypadku zatrucia czadem, ale bez przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwo to się niestety może zmienić.

Zapoznajcie się z materiałami nadesłanymi przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

opr. and

Posłuchaj spotu radiowego kampanii:



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hydra-ulik #2106937 | 89.79.*.* 5 lis 2016 20:31

    kąpać się minutę pod prysznicem, zdrowiej i taniej a nie zalegiwać w pełnej wannie pół godziny. Ponadto zamknięte na cztery spusty wszystkie okna i drzwi, na klatkach również a póxniej pleśń, grzyby i smród

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5