Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Ile mamy dzików? Dowiemy się do 10 listopada

2016-10-24 13:13:22 (ost. akt: 2016-10-24 13:26:09)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Myśliwi, leśnicy, wolontariusze i pogranicznicy zaangażowani byli w akcje liczenia dzików przeprowadzoną 22 października w Nadleśnictwie Bartoszyce. W akcję zaangażowanych było 171 osób w 17 miejscach nadleśnictwa.

Inicjatorem akcji liczenia dzików jest Ministerstwo Środowiska a organizatorem Lasy Państwowe. Technicznie liczenie polegało na otoczeniu tyralierą obserwatorów powierzchni próbnych o areale koło 100 ha (reprezentatywnych dla danego obszaru) i policzeniu wszystkich bytujących tam dzików.

Takich prób na terenie nadleśnictwa wykonano 17. Miało to na celu zebranie danych do oszacowania liczebności tego gatunku i jego zagęszczenia na terenie całej Polski.

Jest to szczególnie ważna informacja w kontekście walki z zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) – bardzo groźnej choroby zarówno dzików jak i świń domowych.
22 października liczono dziki na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Bartoszyce. Mimo typowo jesiennej, deszczowo – wietrznej pogody, na poranne zbiórki zameldowało się 171 osób – przede wszystkim myśliwi z kół łowieckich i pracownicy Lasów Państwowych. Byli również obecni funkcjonariusze Straży Granicznej oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby prywatne.

Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu wielu osób, mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych – deszczu, wiatru i błota, akcja przebiegła bezpiecznie, sprawnie i bez większych komplikacji. Dane, jakie zakłada metodyka badań, zostały pozyskane, teraz trwa ich opracowywanie.

Myśliwym z kół łowieckich dzierżawiących obwody na terenie naszego nadleśnictwa tj. Koła Łowieckiego „Szarak” Bartoszyce, Wojskowego Koła Łowieckiego „Daniel” Bartoszyce, Wojskowego Koła Łowieckiego „Dzik” Bartoszyce, Koła Łowieckiego „Sójka” Bisztynek, Koła Łowieckiego „Leśnik” Lidzbark Warmiński, Koła Łowieckiego „Wrzos” Lidzbark Warmiński, Koła Łowieckiego „Bór” Wipsowo, Koła Łowieckiego „Ponowa” Biskupiec i Koła Łowieckiego „Ohar” Warszawa należą się szczególne podziękowania za liczny udział i wyrazy uznania za fachowość.

Wiesław Oziewicz

Po otrzymaniu materiału z Nadleśnictwa Bartoszyce zapytaliśmy Wiesława Oziewicza, czy nie może nam podać liczby dzików, które zostały policzone. Odpowiedział, że nie ponieważ trwa opracowywanie wyników.

- Do 10 listopada wyniku prześlemy do ministerstwa. Opracowanie wyników polega na przeliczeniu ilości zauważonych zwierząt, według określonej metodologii, uwzględniającej m.in. powierzchnię na której je obserwowano, rodzaj lasu, terenu i wielu innych czynników - tłumaczył Oziewicz.

Dopytywany wyjaśnił, że jeśli mamy do czynienia z obserwacją i liczeniem na około 10% powierzchni to wynik szacunkowy nie jest prostym pomnożeniem ilości zauważonej przez 10.

- Wyniki podamy do publicznej wiadomości tuż po ich opracowaniu - dodał Wiesław Oziewicz.

andCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sss #2105624 | 46.175.*.* 4 lis 2016 10:30

  już nie mogę się doczekać wyników. Zakładam, że 10.11 portal da nam znać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. keagen #2097857 | 94.78.*.* 25 paź 2016 23:24

  Dzikow jest tyle ile jestt, czyli stanowczo za dużo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dziki #2097752 | 88.156.*.* 25 paź 2016 21:02

  brawo leśnicy na was zawsze można liczyć, wykonaliście bardzo ważny temat projekt e ochronie dzików i nas wszystkich

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dzikowski #2097552 | 176.97.*.* 25 paź 2016 17:50

  Najpierw biedne dziki liczą, a potem przerobią je na pasztet...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ROB #2096079 | 94.254.*.* 24 paź 2016 13:50

  Co trudnego w zliczeniu sztuk nawet ze 100 karteczek ? Sztuka to sztuka niezależnie czy w świerkach czy sosnach. Jaka metodologia ? Chyba że chodzi o to że trzeba policzyć i podać tyle ILE TRZEBA ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages