Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Bartoszyckie obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantologii

2016-10-24 07:35:16 (ost. akt: 2016-10-25 06:44:00)

Autor zdjęcia: stowarzyszenie Rubin

Stowarzyszenie Rubin zorganizowało 21 października, w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach, uroczystość z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. Prezes stowarzyszenie Andrzej Siarkowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Po raz pierwszy w Polsce Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzony był w roku 2005 w Bydgoszczy. Organizatorem była Klinika Transplantologii prowadzona przez dr Zbigniewa Włodarczyka. Na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji z oficjalnie wyznaczonym dniem 26 października.

W ramach uroczystych obchodów w MDK zorganizowany został konkurs „Darem serca ratujesz życie”, składający się z 2 części – uczniowie 4 szkół ponadgimnazjalnych przedstawiali formę artystyczną (scenka, skecz) oraz odpowiadali na pytania quizu z zakresu udzielania I pomocy, honorowego krwiodawstwa, transplantacji.

Jury w składzie: Iwona Pszczołowska – z-ca prezesa zarządu stowarzyszenia Rubin, Danuta Zalewska – z-ca dyrektora Młodziezowego Domu Kultury oraz opiekunowie grup przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach z opiekunem p. Moniką Tatol,

II miejsce – Zespół Szkół z Górowie Iławeckiem z p. Edytą Kanclerz – wice dyrektor szkoły i opiekunem p. Agnieszką Baumann,

III miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. K. Jagiellończyka w Lidzbarku Warmiński z opiekunem p. Marzenną Fenkanin,

IV miejsce – Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim z opiekunem p. Witoldem Kozubel.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bartoszycach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie i Białymstoku.

Nagrodę główną za zajęcie I miejsca - wycieczkę do Warszawy - ufundował p. Adam Ołdakowski – poseł na Sejm RP.

Zaproszeni goście: przedstawiciele samorządów, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, ksiądz prałat Jan Jarosz, osoby wspierające naszą działalność oraz osoby po przeszczepach i członkowie rodziny, dawcy z naszego miasta mieli okazję obejrzeć pokaz koordynatora ds. transplantacji dr Henryki Kosińskiej Tomczyk „Przeszczepy nerek” a działalność stowarzyszenia 2015/2016 przedstawiono w pokazie multimedialnym, przygotowanym przez Katarzynę Melerską.

W czasie uroczystości zostały wręczone podziękowania i statuetki dla osób i instytucji, wspierających nasze działania.

Miłym akcentem uroczystości było odczytanie listu wojewody warmińsko-mazurskiego p. Artura Chojeckiego z okazji przyznania Złotego Krzyża Zasługi prezesowi Andrzejowi Siarkowskiemu.

Członkowie zarządu usłyszeli wiele ciepłych słów, między innymi od przedstawicieli biura posła Adama Ołdakowskiego, starosty Wojciecha Prokockiego, Moniki Rejf – z-cy burmistrza Bartoszyc, Jadwigi Gut – wójta gminy Bartoszyce, księdza prałata Jana Jarosza oraz przedstawiciela Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Za szczególne osobiste zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz donacji i transplantacji członkowie stowarzyszenia otrzymali również podziękowania i drobne upominki od Adama Ołdakowskiego, z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie i Białymstoku.

Goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za pomoc w zorganizowaniu naszej uroczystości.

Katarzyna MelerskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tys #2099808 | 94.254.*.* 27 paź 2016 19:21

    To takie miłe ,ze są ludzie którzy pomimo wielu przeciwności losu, są zawsze w gotowości nieść pomoc innym, gratuluję i podziwiam ,życząc wytrwałości i wielu lat działalności w zdrowiu i radości :)))

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages