Uderzenie w drzewo główną przyczyną śmiertelnych wypadków w naszym województwie [SONDA]

2016-10-20 11:13:28(ost. akt: 2016-10-20 17:50:35)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Lawinowo wzrosła liczba tragicznych zdarzeń drogowych w województwie warmińsko-mazurskim w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Z inicjatywy policjantów KWP w Olsztynie zwołano więc nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W powiecie bartoszyckim zdarzeń jest statystycznie mniej niż rok temu.
- Z policyjnych statystyk wyłania się główny nurt, którym należy zająć się w szczególny sposób. Najechanie na drzewo zbiera w naszym województwie największe śmiertelne żniwo. Zajmujemy pierwsze miejsce w Polsce pod względem ilości takich wypadków. 190 wypadków na Warmii i Mazurach przy średniej w całej Polsce wynoszącej 86. Osiągnęliśmy także najwyższy w kraju wskaźnik wypadków z najechaniem na drzewo na 100 tysięcy mieszkańców. To 11,5.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba się pochylić są nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych. Pieszym należy się szczególna ochrona i to będziemy egzekwować. Wciąż także niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest główną przyczyną zdarzeń drogowych - mówił mł. insp. Robert Zalewski podczas zwołanego z inicjatywy policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, nadzwyczajnego posiedzenia Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działa pod przewodnictwem marszałka województwa, a jego zastępcami są wojewoda oraz komendant wojewódzki policji w Olsztynie. Do zadań rady należy opracowywanie regionalnych programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Posiedzenie zwołano gdyż minione lata przynosiły poprawę bezpieczeństwa. Z roku na rok spadała liczba wypadków, zabitych i rannych. Taki trend utrzymywał się bardzo długo. Jednak w tym roku nastąpiła zmiana.

Podobnie jak w całej Polsce, także na Warmii i Mazurach odnotowano wzrost zdarzeń drogowych. - Ten sygnał policji jest bardzo ważny, a przedstawiona tu statystyka bardzo obrazuje z jakimi zagrożeniami musimy się zmierzyć - mówił podczas posiedzenia marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

- 12 milionów drzew rośnie na drogach wojewódzkich. Niestety koszty ich ochrony są olbrzymie. Dlatego w ramach projektu „Przyjazna Droga” wprowadzamy różne rozwiązania i sprawdzamy ich skuteczność, aby różnymi metodami wpłynać na poprawę bezpieczeństwa na tych trasach. Szukamy innowacyjnych rozwiązań, posługując się przy tym szczegółowymi informacjami na temat zdarzeń drogowych. Jednocześnie staramy się brać aktywny udział w edukacji uczestników ruchu drogowego - mówił Waldemar Królikowki dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Podczas spotkania mówiono także o bezpieczeństwie pieszych, odblaskach, sposobach na poprawę bezpieczeństwa.

Sprawdziliśmy jak to wygląda w powiecie bartoszyckim. Z informacji nadesłanej nam przez oficera prasowego KPP w Bartoszycach mł. asp. Beatę Patecką wynika, że w okresie od 1 stycznia do 18 października 2016 r. w powiecie doszło do 412 zdarzeń drogowych, w tym 34 wypadków i 378 kolizji. W wypadkach zginęło 6 osób a 36 zostało rannych.

W analogicznym okresie roku 2015 zanotowano 439 zdarzeń drogowych. Było to 406 kolizji i 33 wypadki w których śmierć poniosło 8 osób a 34 zostały ranne.

Na podstawie materiału KWP Olsztyn
opracował Andrzej Grabowski

Czy należy wyciąć przydrożne drzewa?
Należy wyciąć wszystkie przydrożne drzewa
56.5%
Należy wyciąć drzewa przy drogach o dużym natężeniu ruchu
17.07%
To nie drzewa zabijają. Nie należy wycinać przydrożnych drzew
26.43%



Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olsztyniak #2094741 | 37.47.*.* 22 paź 2016 13:38

    Miałem wypadek samochodowy nie z mojej winy i przeżyłem go ponieważ w tym miejscu jakiś czas temu wycięto drzewa. Ten kto wyciął tam te drzewa uratował mi życie. Brawura na drodze to jedno ale bezpieczeństwo prawidłowo jadących to drugie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kierowca #2093965 | 83.14.*.* 21 paź 2016 13:29

    Dbamy o bezpieczeństwo swoje i bliskich, sztab ludzi pracuje nad coraz bardziej bezpiecznymi autami, są powołane instytucje EURO NCAP które badają bezpieczeństwo aut, a tutaj ludzie piszą że drzewa są potrzebne po to żeby ludzie ginęli. To po co tacy ludzie używają pasów bezpieczeństwa, poduszek itp. nie rozumiem ? Po to się wprowadza jakieś standardy żeby coś zmieniać aby było bezpiecznie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. hamalerka #2093923 | 83.9.*.* 21 paź 2016 12:18

      jak komuś z rodziny zginie bliska osoba zabijając sie na drzewie wtedy zmienią zdanie bo teraz to wielcy przyjaciele drzew.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2. Kar #2093889 | 83.9.*.* 21 paź 2016 11:27

      Bezsensowna sonda

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

    3. Tr #2093824 | 21 paź 2016 09:45

      Zadziwia mnie krótkowzroczność piszących komentarze, że to nie drzewa zabijają, ale wszystkiemu winne są drzewa. Czyli stawiacie życie ptaszka siedzącego na drzewie wyżej niż ludzkie. Brawo dla was ! Jaki by ten człowiek nei był czy wg. was za przekrocznei prędkości zasługuje na śmierć ? Kolejny raz brawo dla was. No proszę niech niewinni nie przekraczający prędkości pierws rzucą kamień! Już dawno na zachodzie Europy zauważony, że drzewa są niebezpieczne i powinny być ok 5 m od pasa drogowego. Dlatego mozna przeprowadzić wycinkę drzew i nasadzić nowe. Skończy z mitem, że drzewa produkują tlen. Jeżeli tak jest to proszę przyłożyć sobie listki do twarzy i oddychać. W szpitalach nie użwano by butli tlenowch. Rośliny zuzywają też tlen! No ale mniejsza o aspekty tlenowe, Co2 itp. Mówicie, że gdyby jechać wolno to nic się nie stanie. Tylko niedzielny kierowca może coś takiego napisać, albo ktoś kto nie posiada prawa jazdy. Czy nigdy nikt wam nie zajechał drogi ? Nie wymusił pierszeństwa ? I co za to, że ktoś popełnił błąd ja jadąc z małą predkością też mam ginąć ku chwale ptaszka na drzewie ? Jeżeli kierowca popełni błąd, niech ktoś mu z przeciwka nie zjedzie, złapie pobocza i wpadnie w poślizg jadąc 90km/h i uderzy w drzewo. Czyli wszyscy pasażerowie zasługują wg. was na śmierć ? Jeżeli uderzy przodem ludzie mają jescze szanse, choć przy prędkościa ok 100km/h pomimo pasów i poduszek nie wytrzymują narządy i się przemieszczają. Jeżeli uderzy bokiem osoba siedzaca z pechowej storny nie ma szans... Także po raz kolejny gratuluję wam wydawania wyroków śmierci ku chwale drzewom i oby jak najmniej Co do latarni są one inaczej budowane i jeżeli nie są to stare betonowe inaczej absorbują energię. Dodatkowo prędkość koło nich najczęściej wynosi 50-70km/h

      Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      Pokaż wszystkie komentarze (55)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5