Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Strażacy informują i przypominają zasady użytkowania urządzeń grzewczych i wentylacyjnych

2016-10-17 18:04:28 (ost. akt: 2016-10-17 18:23:22)
Czad, czujka tlenku węgla

Czad, czujka tlenku węgla

Autor zdjęcia: materiały KP PSP

Strażacy wciąż apelują, aby w okresie grzewczym dbać o należyty stan kominów i przewodów wentylacyjnych. Co tydzień notują przynajmniej jeden pożar sadzy. Na szczęście nie odnotowali przypadków zatrucia czadem, ale przestrzegają przed nim.

W okresie od 10 do 16 października 2016 r. strażacy powiatu bartoszyckiego alarmowani byli 8 razy z czego 3 razy do działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń i 4 krotnie do działań gaśniczych. Zarejestrowaliśmy również alarm fałszywy z instalacji monitoringu pożarowego.

Podejmowane działania w zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń dotyczyły kolizji trzech samochodów osobowych do której doszło 11 października ( Bartoszyce, ul. Gen. Bema) i zadymienia w budynku mieszkalnym spowodowanego najprawdopodobniej niedrożnością kanałów dymowych pieca kaflowego.

Zarejestrowaliśmy też dwa pożary samochodów osobowych oraz pożar sadzy w przewodzie kominowym.

Ogółem w ubiegłym tygodniu podczas działań zaangażowanych było 61 strażaków powiatu bartoszyckiego.

Jesienna pora to również najwłaściwszy moment przed sezonem grzewczym, by dokładnie sprawdzić i wyczyścić przewody kominowe i spalinowe, bowiem zima to kiepski czas na sprawdzanie kominów, kiedy dachy pokryte są śniegiem i często występują niekorzystne warunki atmosferyczne (silny wiatr, opady deszczu lub śniegu).

To właśnie w tym szczególnym okresie, kiedy sezon grzewczy jest w pełni często dochodzi do awarii przewodów kominowych. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym.

Z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej, największe zagrożenie pożarowe stanowią przewody kominowe w budynkach starych, gdzie najczęściej występują wady konstrukcyjne, przestarzała technologia, a także ich nieprawidłowa eksploatacja i konserwacja, często doprowadzające do powstawania pożarów.

Wśród wielu okoliczności, w jakich komin może być przyczyną pożaru poprzez zapalenie się w nim nagromadzonej sadzy są:

> wydobywanie się iskier lub palących się cząstek opału, które, padając na łatwo palny materiał, mogą zainicjować pożar;

> nagrzewanie się do temperatury samozapalenia elementów konstrukcyjnych wpuszczonych do komina ( np. belek podtrzymujących konstrukcję dachu);

> zapalenie się sadzy może też spowodować bardzo niebezpieczne pęknięcie komina, które często bywa niewidoczne, ale groźne w skutkach i może być przyczyną zaczadzenia. Ponadto podczas pożaru sadzy w kominie może nastąpić wydostanie się płomienia i iskier poprzez drzwiczki wyciorowe;


Nieszczelny przewód spalinowy oznacza, że będą się wydostawały gazowe, niebezpieczne produkty spalania. Najbardziej niebezpieczny jest czad, który może spowodować wręcz śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców. Czad (tlenek węgla) jest bezbarwny i bezzapachowy, jest więc tym groźniejszy ponieważ nie odbieramy żadnego sygnału o zagrożeniu.

Fot. Straż Pożarna
Należy również pamiętać o tak ważnym i nieodzownym elemencie jak sprawna i wydajna wentylacja szczególnie w pomieszczeniach w których, zainstalowane są piecyki zasilane gazem czy olejem opałowym.

W przypadku braku skutecznie działającej wentylacji spowodowanej np. brakiem nawiewników w oknach z PCV, zbyt szczelnymi drzwiami wejściowymi lub w przypadku kiedy kratki wentylacyjne są niedrożne tlenek węgla nie będzie usuwany kanałami wywiewnymi.

Brakujące powietrze może być w takiej sytuacji zasysane z zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Wraz z nim do pomieszczenia mogą być wciągnięte z zewnątrz również spaliny.

Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Szczególnie często zdarzają się zimą, kiedy chęć zatrzymania ciepła w pomieszczeniach za „wszelką cenę” skłania użytkowników do uszczelniania wszelkich otworów, którymi powietrze mogłoby się dostawać do pomieszczenia, a także kratek wywiewnych, którymi ewentualne produkty niepełnego spalania mogłyby się z nich wydostać.

Tymczasem do prawidłowego działania komin potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza. Gdy mniej go wpływa niż wypływa, dochodzi do tego, że wentylacja łapie bieg wsteczny i dochodzi do cofania się powietrza. To zwiększa ryzyko pojawiania się czadu.

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi zanieczyszczenia z przewodów kominowych należy usuwać w okresie ich użytkowania:

> co najmniej raz na 3 miesiące, gdy do ogrzewania używamy drewna, węgla lub innego paliwa stałego (np. pellet);

> co najmniej raz na 6 miesięcy, gdy używamy gazu lub oleju opałowego;

> co najmniej raz w miesiącu w przypadku zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, niezależnie czym są opalane;

> ponadto we wszystkich budynkach, w których odbywa się proces spalania raz w roku należy usunąć zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Czyszczenie przewodów kominowych (dymowych) i wentylacyjnych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie, jednak wymagania te nie dotyczą budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gdzie czynności te możemy wykonać samodzielnie.

Dodatkowo wszystkie przewody wentylacyjne i kominowe powinny być co najmniej raz w roku poddane kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego – a przede wszystkim pęknięć i innych nieszczelności.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z tlenkiem węgla należy stosować się do kilku prostych zasad:

Zapewnijmy odpowiednią wentylację pomieszczeń, szczególnie tych w których znajdują się piecyki lub inne urządzenia grzewcze:

> Nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;

> Z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych;

> Usuwajmy zanieczyszczenia z przewodów kominowych i wentylacyjnych
Zainwestujmy w czujniki tlenku węgla.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages