Niedziela, 17 listopada 2019. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Czy kobiety w powiecie bartoszyckim nie przyjdą w poniedziałek do pracy?

2016-09-30 13:33:42 (ost. akt: 2016-09-30 13:49:06)
Protest na olsztyńskiej starówce, który odbył się w niedzielę 25 września

Protest na olsztyńskiej starówce, który odbył się w niedzielę 25 września

Autor zdjęcia: Gazeta Olsztyńska

Na poniedziałek 3 października szykowany jest w kraju ogólnopolski strajk kobiet. W ten sposób chcą one wyrazić swój sprzeciw przeciwko decyzji sejmu o skierowaniu do prac w komisjach obywatelskiego projektu dotyczącego zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Jaką formę ma przybrać strajk? Kobiety nawołują przede wszystkim do wycofania się w tym dniu z życia społecznego: z pracy, z obowiązków domowych. Nawołują m.in. do brania urlopów na żądanie, dnia wolnego do opieki nad dzieckiem. Skrzykują się i umawiają poprzez portale społecznościowe.

Powodem ich decyzji jest niedawna decyzja posłów. Większością głosów zdecydowali oni o przekazaniu do dalszych prac w komisjach obywatelski projekt ustawy o zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Jednocześnie odrzucili w pierwszym czytaniu inny obywatelski wniosek — o złagodzenie tychże przepisów.

Wiele kobiet nie chce się z tym pogodzić, dlatego zachęcają do ogólnopolskiego strajku właśnie w poniedziałek 3 października.

Czy do protestu dojdzie w powiecie bartoszyckim? Wiele kobiet jest zatrudnionych w urzędach, dlatego w piątek 30 września zapytaliśmy w trzech, czy panie zapowiedziały swoją absencję w poniedziałek.

W Bisztynku i Górowie Iławeckim żadna z kobiet nie złożyła deklaracji o nie przyjściu do pracy w dniu protestu. Z kolei od starosty powiatu Wojciecha Prokockiego usłyszeliśmy, iż w tym urzędzie w poniedziałek na pewno nie przyjdą do pracy trzy kobiety, "a być może także czwarta".

— Ale w przypadku urlopu na żądanie wystarczy przecież telefon w poniedziałek — powiedział Wojciech Prokocki. — Oczywiście ze zrozumieniem podchodzę do takiej formy protestu. Jestem absolwentem Szkoły Praw Człowieka przy Fundacji Helsińskiej. I mimo, że mam poglądy konserwatywne, ale szanuję ludzkie wybory i decyzje.

kwk, and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. emanuel #2078159 | 91.196.*.* 2 paź 2016 22:52

  Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: To jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane. Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: To jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kik #2077065 | 88.156.*.* 30 wrz 2016 21:02

  Konserwatywne poglądy? Od kiedy? Pan je zmienia w zależności od układów i trendów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xxxxx #2076772 | 82.177.*.* 30 wrz 2016 15:10

  Tylko 4?! ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tak weźcie wolne #2076741 | 83.9.*.* 30 wrz 2016 14:21

  i udajcie się do Kościołów by modlić się za zabite nienarodzone, bezbrobne dzieci.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages