środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Oglądali film "Pilecki" i spotkali się z jego twórcami

2016-09-12 13:30:19 (ost. akt: 2016-09-12 13:36:27)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Pokaz filmu "Pilecki" oraz spotkanie z reżyserem Mirosławem Krzyszkowskim i aktorem grającym rolę rotmistrza Witolda Pileckiego — Marcinem Kwaśnym spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Bartoszyc.

Wypowiedzi gości w dwóch zaprezentowanych panelach dyskusyjnych pozwoliły bliżej poznać bohaterską postawę rotmistrza oraz wezwania, którymi się kierował mając na uwadze obronę ojczyzny i bezpieczeństwo rodziny.

Witold Pilecki jak nikt inny rozumiał słowo "ojczyzna". Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie.

Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do sił zbrojnych na zachodzie. Ale wrócił do kraju, by nie dopuścić do wyniszczenia narodu.

Tu jednak dopadli go agenci UB. Polska ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

Mam nadzieję, że radni RM Bartoszyce zadadzą sobie trudu, żeby poznać postawę rotmistrza i zmienią nazwę ul. Karola Marksa na ul. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Darski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages