Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

W Bartoszycach odbyły się uroczystości związane ze świętem 20 BBZ

2016-09-09 14:06:53 (ost. akt: 2016-09-09 14:49:55)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Główne uroczystości święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej odbyły się na placu Bohaterów Westerplatte. Potem przeniosły się na rondo, którego 20 BBZ jest patronem.

W tym roku święto brygady odbywało się po raz 22. Corocznie przypada ono 3 września.

Program uroczystości przewidywał mszę w kościele garnizonowym, ale w tym samym czasie na placu Bohaterów Westerplatte w centrum Bartoszyc stał już sprzęt wystawiony przez jednostkę.

Był on atrakcją szczególnie dla najmłodszych. Czołgi, pojazdy oraz sprzęt wojskowy przyszli oglądać przedszkolacy uczniowie szkół podstawowych oraz starsza młodzież. Wszystkiego można było dotknąć, zapytać o działanie, wejść do środka pojazdów, przymierzyć hełmofon czołgisty.

W samo południe rozpoczął się uroczysty apel według wojskowego ceremoniału. Na placu stawiły się pododdziały 20 BBZ, a swoje reprezentacje przysłali funkcjonariusze służby więziennej i straży granicznej. Byli również leśnicy, harcerze oraz klasy mundurowe z Górowa Iławeckiego i Ostródy.

Podczas przemówień gości kolejny raz padały zapewnienia o tym, iż garnizony 20 BZ w Bartoszycach i Morągu będą miały powiększony stan osobowy.

Święto brygady było także okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie, a także odznaczeń i wyróżnień. Wśród nich znalazło się kilkunastu żołnierzy wyróżnionych Gwiazdą Afganistanu za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa.

Tegoroczne święto miało jeszcze jeden punkt. Było nim odsłonięcie tablic na rondzie im. 20 BBZ u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy, Jana Pawła II i Witosa. Bartoszycka jednostka została patronem ronda w maju 2014 roku, kiedy odpowiednią uchwałę podjęła Rada Miasta.

20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana została sformowana w 1994 roku na bazie 75 Ośrodka Materiałowo-Technicznego. Jej patronem jest hetman Wincenty Gosiewski.

20 BBZ kontynuuje tradycje 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej oraz 20 Dywizji Piechoty w składzie: 79 Białostockiego, a następnie Słonimskiego Pułku Strzelców im. Lwa Sapiechy, 80 Nowogródzkiego Pułku Strzelców, 78 Słuckiego Pułku Strzelców i 20 Pułku Artylerii Lekkiej.


Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nanak #2062459 | 31.0.*.* 10 wrz 2016 06:56

  Dobrze, ze ta przechowalnia niezaradnych ludzi jest w Bartoszycach, tylko niech wreszcie naucza sie maszerowac. Ich praca nie jest nikomu potrzebna, to niech przynajmniej dzieci ciesza sie z i h szopek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. allensteiner #2062219 | 88.156.*.* 9 wrz 2016 18:03

   Apel smoleński był? To ważne, nie można tej informacji pomijać!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Press #2062095 | 91.196.*.* 9 wrz 2016 15:04

    Brawo statysta :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages