Zmiany w rozporządzeniu o sklepikach i stołówkach szkolnych

2016-08-29 11:34:37(ost. akt: 2016-08-29 11:40:15)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Prawidłowe żywienie dzieci jest jednym z najważniejszych czynników pozytywnie wpływających na odpowiedni rozwój i dobry stan zdrowia. Z tego względu szkoła staje się miejscem, gdzie dzieci powinny mieć dostęp do odpowiedniej jakości produktów żywnościowych.
Mając na uwadze wartości odżywcze i zdrowotne Minister Zdrowia określił w drodze rozporządzenia z dnia 26 lipca 2016 r., jaka żywność może być sprzedawana uczniom w szkołach oraz wymagania, jakie muszą spełniać środki spożywcze używane w żywieniu zbiorowym w jednostkach oświaty.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września, jednak do końca roku mogą być stosowane grupy środków oraz wymagania, jakie muszą spełniać środki spożywcze określone w rozporządzeniu z dnia 26 sierpnia 2015 r.

Zatem od 1 września w sklepikach szkolnych może być dostępne każde pieczywo z wyjątkiem produkowanego z ciasta głęboko mrożonego. Stąd oprócz pełnoziarnistych i razowych wypieków dzieci będą mogły kupić pszenne bułeczki i drożdżówki.

W ofercie sklepików mogą znaleźć się również kanapki, sałatki, surówki, produkty zbożowe, warzywa i owoce świeże, suszone bez dodatku cukru i substancji słodzących lub w postaci przecierów i musów nie zawierających cukrów i soli.

Dozwolona została sprzedaż mleka smakowego pozbawionego cukru i substancji słodzących, bezcukrowych gum do żucia oraz gorzkiej czekolady o zawartości minimum 70 proc. miazgi kakaowej.

Do picia oprócz produktów mlecznych i zastępujących mleko dostępne mogą być soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne, napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących, naturalna woda mineralna nisko- i średniozmineralizowana, źródlana i stołowa oraz napoje przygotowywane na miejscu dosłodzone maksymalnie 10 g cukru w 250 ml napoju.

W sprzedaży mogą się znajdować również wszystkie inne artykuły spożywcze pod warunkiem, że nie zawierają więcej niż 15 g cukru, a w przypadku produktów mlecznych 13,5 g, 10 g tłuszczu oraz 0,4 g sodu/ 1 g soli w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia. Pieczywo półcukiernicze i cukiernicze może mieć 0,45 g sodu na 1,2 g soli w 100 g/ml produktu.

Posiłki przygotowywane w ramach żywienia zbiorowego w jednostkach systemu oświaty dla dzieci i młodzieży ze względu na wysiłek związany z procesem uczenia powinny być maksymalnie urozmaicone.

Muszą charakteryzować się różnorodnością spożywanych produktów, pochodzących z każdej z poniżej wymienionych grup żywności: produkty zbożowe lub ziemniaki, warzywa lub owoce, mleko lub produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze.

Zupy, sosy oraz inne potrawy powinny być przygotowywane z naturalnych składników, bez użycia koncentratów spożywczych. Dozwolone są koncentraty spożywcze sporządzone z naturalnych składników.

W przypadku całodziennego żywienia jadłospis musi obejmować przynajmniej pięć porcji warzyw lub owoców oraz przynajmniej raz w tygodniu porcję ryby. Od poniedziałku do piątku mogą być podane nie więcej niż dwie porcje potrawy smażonej na oleju roślinnym.

Zaproponowane przepisy mają na celu promowanie spożycia warzyw, owoców, żywności bogatej w wapń oraz picia wody.

Edukacja w zakresie zdrowego stylu życia jest również rolą rodziców. Zmiana nawyków żywieniowych powinna zacząć się w domu. Należy zadbać o to, aby dziecko zjadło pełnowartościowe śniadanie, a w szkole mogło spożyć zdrową przekąskę np. w postaci owoców i warzyw. Zapewnienie młodemu człowiekowi pełnowartościowych i urozmaiconych posiłków wpłynie na poprawę funkcjonowania organizmu i ograniczy chęć podjadania niezdrowych przekąsek.

PSSE Bartoszyce

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. k73 #2055722 | 79.185.*.* 30 sie 2016 10:28

    Wydaje mi się, że to dobry kierunek. Jeszcze się dzieciaki cukru i acesuflamu opiją przez całe życie wystarczająco dużo...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. xylon #2055254 | 31.135.*.* 29 sie 2016 16:21

    Z dopalaczami i innym gównem zróbcie porządek,a czepiacie się jedzenia- zawartość soli,cukru itp.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5