Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Przygotowujemy się do szkoły

2016-08-19 09:01:08 (ost. akt: 2016-08-19 09:21:01)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dobry start szkolny ma zasadnicze znaczenie dla dalszej edukacji naszego dziecka. Młody człowiek pozytywnie nastawiony do nauki i zawierania nowych kontaktów z rówieśnikami będzie miał więcej chęci aby sprostać stawianym przed nim wymaganiom.

Nauka w szkole stanowi dla dziecka ogromne wyzwanie, może być źródłem stresu i niepokoju stąd ważna rola rodziców aby pomóc mu pokonać trudności i dobrze przyszykować je do pójścia do szkoły.

Pierwszym etapem przygotowań będą wspólne zakupy przyborów szkolnych i tornistra. Powszechnie wiadomo, że noszenie zbyt ciężkiego plecaka jest przyczyną powstawania wad postawy. Dziecko nie może dźwigać więcej niż 10% wagi swojego ciała.

Tornistry bez zawartości ważą zazwyczaj od pół do dwóch kilogramów. Starajmy się wybierać te lżejsze. Dodatkowo w czasie roku szkolnego konieczna jest kontrola rodziców nad jego zawartością, ponieważ dzieciom zdarza się nosić niepotrzebne rzeczy.

W celu zagwarantowania uczniom odpowiednich warunków do nauki szkoła dostosowuje ławki i krzesła do wzrostu uczniów. Sale lekcyjne wyposażone są w meble o zróżnicowanej wielkości. Dobre warunki do nauki muszą być zapewnione również w domu. Właściwie doświetlone biurko z krzesełkiem stanowiącym podparcie dla kręgosłupa w okolicy lędźwiowej oraz poniżej łopatek nie będzie dziecku podczas dłuższego siedzenia sprawiać bólu.

Dodatkową formą zapobiegania wadom postawy jest zachowanie równowagi pomiędzy nauką a wypoczynkiem, który powinien być spędzany aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Codzienna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na kondycję, sprawność umysłową i prawidłową sylwetkę. Ogromne znaczenie w powstawaniu bólu i innych dolegliwości, a także zniekształceń ciała u osób dorosłych wynika z zaburzeń czynności ruchowych wieku dziecięcego. Dodatkowo dobre samopoczucie i radość sprzyjają do przyjęcia dobrej postawy, z kolei zmęczenie, przygnębienie, złe samopoczucie powodują garbienie się.

Prawidłowy rozwój, zdrowie, dobre wyniki w nauce i chęci do pracy zagwarantuje młodemu człowiekowi odpowiednie odżywianie. Rozwijającemu się organizmowi koniecznie potrzeba dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pożywienia. W tym celu posiłki powinny być urozmaicone, z dużą zawartością warzyw i owoców.

Bardzo ważne jest aby dziecko przed wyjściem do szkoły zjadło śniadanie, które daje zastrzyk energii potrzebnej do zabawy i nauki. Dzieci, które regularnie spożywają pełnowartościowe śniadanie, mają lepszą pamięć i ogólnie wykazują większe zdolności poznawcze, takie jak: percepcja, pamięć, koncentracja uwagi, myślenie. Są również mniej drażliwe i mają większą odporność niż ich rówieśnicy, którzy spożywają niepełnowartościowe śniadania lub nie jedzą ich wcale.

W bardzo dużej mierze to od rodziców zależy, jak dziecko będzie funkcjonowało podczas pierwszych godzin zajęć. Dzieci uczą się przede wszystkim poprzez obserwację i naśladowanie, dlatego bardzo ważny jest dobry przykład dawany przez rodziców. Jeśli dziecko widzi, że rodzice jedzą śniadanie, samo również chętniej po nie sięgnie.

Należy zwrócić uwagę również na to co nasze dziecko będzie jadło w szkole. Sklepiki szkolne dostosowując się do nowych przepisów musiały usunąć ze swojego asortymentu słodycze i słone przekąski. Tych produktów nie powinny dzieci przynosić również z domu. Cukry proste i sól są przyczyną nadwagi i otyłości. Najlepsza na drugie śniadanie będzie kanapka z bułki wieloziarnistej, surowe warzywa oraz owoce. Do picia wskazana jest woda mineralna lub ziołowe niesłodzone herbatki.

Podstawą zdrowego sposobu odżywiania są nawyki ukształtowane w dzieciństwie. Jeśli wyrzucimy z domowego jadłospisu słodycze, słodkie napoje oraz tłuste i słone potrawy skorzysta na tym nie tylko nasze dziecko ale i cała rodzina.

Czas spędzany w szkole powinien być dla dziecka źródłem radości i możliwości do poszerzania wiedzy. Początki szkoły są trudne, jednak przy wsparciu i pomocy rodziców dzieciom jest łatwiej poradzić sobie ze stresem i wywiązać się z nowych obowiązków.

PSSE Bartoszyce

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janusz,mąż Grażyny.Ojciec Marioli iSebastiana #2049055 | 83.6.*.* 19 sie 2016 11:20

  Lepiej napiszcie co zrobiła peło przez 8 lat,m żeby żyło im się lepiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. genia #2049023 | 83.12.*.* 19 sie 2016 10:38

   mi z konkubentem mami 6 a jeszcze 4 z byłymi konkubentami, łącznie 10 razy 500 to daje 5000 zlotych, stac nas na wszysko, internet nowy laptop, telewizor, pralka, suszarka, stary zastanawia sie nad sprowadzeniem jakiegoś auto od nemca z małym przebiegiem, może wolwo muwi albo jakies inne mitsubiczi, muwi że wygodne ma byc i w kombi coby mozna bylo dobrze zapakowac, ja uwazam podobnie bo jak jedziemy na zakupy do galerii to pksem cinzko jest te wszyskie tobolki przeprowadzic do nasz na wioskie, takze tak planujemi zakup w najbliszym czasie. ten program piencet plus bardzo sie mnie i mojemu staremu podoba i juz zawsze bedziemy glosowac na rzond.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages