Zanim będzie za późno. Nie sięgaj po używki!

2016-08-02 07:35:38(ost. akt: 2016-08-02 07:44:02)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Okres wakacyjny to czas relaksu i wyjazdów, co może być okazją dla młodych ludzi do ryzykownych zachowań i sięgania po używki. Liczba zatruć dopalaczami z roku na rok systematycznie rośnie.
Państwowa Inspekcja Sanitarna wspierając program społeczny „Zanim będzie za późno” realizuje kampanie edukacyjne skierowane do rodziców uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w celu uczulenia ich na co należy uważać aby zapobiec zjawisku narkomanii.

NPS, czyli nowe substancje psychoaktywne, inaczej nowe narkotyki lub najprościej dopalacze to produkty o zróżnicowanym składzie chemicznym, które łączy jedna główna cecha: zawierają substancje działające na układ nerwowy.

Zostały stworzone jako alternatywa dla tradycyjnych, trudno dostępnych narkotyków. Przystępna cena oraz łatwość zakupu spowodowały, że sięga po nie coraz więcej młodych ludzi. Bardzo rzadko kończy się na przyjmowaniu samych dopalaczy. Zażywane są często w połączeniu z alkoholem oraz innymi środkami odurzającymi (np. marihuana).

Dopalacze pojawiły się na rynku jako próba obejścia prawa zabraniającego sprzedaży tradycyjnych narkotyków co spowodowało, że wśród młodych ludzi wytworzył się tzw. mit, że skoro można je kupić legalnie to są niegroźne.

Niestety niebezpieczeństwo ich stosowania polega na tym, że brakuje nadzoru nad ich produkcją. Ponadto nie ma jednego wzorca reakcji na zawartą w dopalaczu substancję psychoaktywną. Dawka tolerowana przez organizm jest inna dla każdego. Jednemu nie zaszkodzi a dla innego może stać się porcją toksyczną a nawet śmiertelną.

Dodatkowo po fazie euforii następuje faza tzw. zejścia powodująca uczucie wyczerpania, problemy z oddychaniem, zaburzenie rytmu serca serca, niepokój, stany lękowe, przygnębienie, depresje, jednym słowem psychiczne i fizyczne cierpienia mogące prowadzić do samobójstw.

Nikt nie sięga po używki aby stać się alkoholikiem albo narkomanem. Najczęściej zaczyna się jako zabawa czy zaspokojenie ciekawości. Już pierwszy raz może spowodować uzależnienie. Niestety im dłużej stosuje się środki psychoaktywne to później nie przyjmuje się ich po to, aby było radośnie, ale po to, aby było normalnie.

Rodzice, których dotknął ten problem często nie wiedzą jak mogą pomóc swojemu dziecku. Najważniejsze aby w takiej sytuacji pamiętać, że samemu można sobie nie poradzić i należy szukać pomocy.

Pomoc można znaleźć:
- Bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej 800 060 800
- Strona internetowa Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii: narkomania.gov.pl oraz dopalaczeinfo.pl

PSSE Bartoszyce

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5