środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Do kiedy potrwa zawieszenie MRG? Nie wiadomo

2016-07-07 09:10:00 (ost. akt: 2016-07-07 09:20:02)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

"Ewentualne dalsze decyzje będą efektem analizy przesłanek związanych z bezpieczeństwem." To fragment odpowiedzi jakiej udzielił nam Wydział Prasowy MSWiA na pytanie: do kiedy zawieszony będzie mały ruch graniczny?

Zobacz także: Od poniedziałku nie wjedziesz do Rosji na podstawie zezwolenia MRG Od poniedziałku nie wjedziesz do Rosji na podstawie zezwolenia MRG Rosja wprowadziła czasowy zakaz przekraczania granicy polsko-rosyjskiej, na podstawie zezwoleń o małym ruchu granicznym. Informacje o wprowadzaniu takich...
Zobacz także: Zawieszony mały ruch graniczny. Wyjaśniamy wątpliwości Zawieszony mały ruch graniczny. Wyjaśniamy wątpliwości Od 4 lipca do Polski nie wjadą, na podstawie zezwolenia na mały ruch graniczny, obywatele Federacji Rosyjskiej. Strona rosyjska jeszcze nie odpowiedziała...
Po decyzjach o zawieszeniu małego ruchu granicznego od 4 lipca wielu mieszkańców naszego powiatu zaczęło zastanawiać się, do kiedy to "zawieszenie" będzie trwało. Usiłowaliśmy dowiedzieć się tego u źródła. Ponieważ o decyzji informowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapytaliśmy o tę datę tam.

Okazało się, że musimy zapytać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W odpowiedzi MSZ udzielonej mailem czytamy bowiem:

"Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, decyzja Rady Ministrów w sprawie zawieszenia stosowania ww. umów została podjęta na wniosek MSWiA, jako resortu wiodącego w tej sprawie. Dla wznowienia stosowania powyższych umów konieczna będzie kolejna decyzja Rady Ministrów. MSZ zgodnie z przyjętym protokołem poinformowało stronę rosyjską i ukraińską o podjętych decyzjach oraz co zrozumiałe przekazało taką informację naszym placówkom z prośbą o jej opublikowanie na stronach internetowych.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych".


Zapytaliśmy więc MSWiA. Oto udzielona nam odpowiedź:

"Panie Redaktorze,
informujemy, że decyzja o zawieszeniu tzw. małego ruchu granicznego z Rosją i Ukrainą podyktowana jest względami bezpieczeństwa podczas Szczytu NATO i ŚDM. Podjęte działania zapewnią jeszcze pełniejszą kontrolę nad osobami przebywającymi na terytorium Polski. Ewentualne dalsze decyzje będą efektem analizy przesłanek związanych z bezpieczeństwem. Jego zapewnienie jest jednym z podstawowych zadań rządu oraz MSWiA.

Wydział Prasowy MSWiA"


Jak więc należy się domyślać, bo jasnej odpowiedzi nie otrzymaliśmy, okres wstrzymania małego ruchu granicznego trwał będzie najkrócej do zakończenia Światowych Dni Młodzieży, czyli do 31 lipca 2016 r. Potem rząd przeanalizuje "przesłanki związane z bezpieczeństwem" i podejmie decyzję.

Warto tu wyjaśnić, że dotychczasowe wypowiedzi ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, choćby publikowane na stronach internetowych MSWiA wskazują, że tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej (granice Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich) potrwają do 2 sierpnia.

Tylko przez analogię można przypuszczać, że także okres zawieszenia MRG może potrwać do tej samej daty, ale na temat MRG minister szczegółowo się nie wypowiedział.

O decyzjach rządów Polski i Rosji oraz niektórych skutkach zawieszenia MRG przeczytacie w "Gońcu Bartoszyckim" już w piątek 8 lipca.

and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Turysta #2038464 | 188.146.*.* 2 sie 2016 12:28

  Zrobic wjazd dla wszystkich raz na tydzien lub 4 x na miesiac i nie bedzie takiej dziury w budrzecie i kolejek,nie wspomne o tych co na tzw. 20stki lataja no wiadomo po co.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Koniec z wschodnią fajka #2029339 | 37.47.*.* 19 lip 2016 14:19

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Wizy też powinni wstrzymać bo ten kraj doprowadzą do bankructwa! Po 30 bloka ma z kursu to jaki problem dla takiego zrobić wizę,żaden.Poprostu trzeba ograniczyć przejazdy na Rosję.I też wtedy państwo zyska bardzo dużo.

  1. xxx #2024676 | 188.146.*.* 10 lip 2016 16:11

   szczyt NATO juz sie skonczyl a ŚDM dopiero za 2 tygodnie...wiec nie rozumiem dlaczego np od jutra nie mozna przywrocić MRG ? Potrafili z dnia na dzien wydac decyzje o zawieszeniu MRG bo nagle MSWiA przypomniał sobie ze bedzie szczyt NAto ..to niech to tak samo zrobia ze SDM- 3 dni przed rozpoczęciem zawieszenie i juz..ale po co? przynzjamniej MSWiA bedzie mieć labę

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Rozsądny #2024463 | 88.220.*.* 10 lip 2016 07:13

   Widzę, że tutaj skupili się pisowcy, przeciwnicy małego ruchu granicznego.Tylko jeden z drugim nie pomyśli ile miasto zyskuje na tym ruchu i ile traci z powodu braku tego ruchu. No i ... jeszcze jedno - Rosjanie naocznie widzą,że jednak lepiej i taniej żyje się w Polsce pomimo tego że Rosja posiada wielkie zasoby ropy, gazu, złota i innych kopalin.

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ja #2023710 | 81.163.*.* 8 lip 2016 14:33

   Nie mogę patrzeć na to co piszecie ...Niektórzy jeżdżą ,aby dorobić...* godzin w pracy ,później 12 na granicy....Gdzie tu lekki chleb ledwo się wróci spać i znowu do pracy....A jeszcze jak postoisz 20 godzin i wygrzebią Ci te 5 paksów to w ogóle się odechciewa...

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (42)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages