środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Radni nie udzielili burmistrzowi absolutorium

2016-06-30 18:38:46 (ost. akt: 2016-06-30 19:05:49)
Radni głosują za nieudzieleniem burmistrzowi Bartoszyc absolutorium za wykonanie budżetu na 2015 rok

Radni głosują za nieudzieleniem burmistrzowi Bartoszyc absolutorium za wykonanie budżetu na 2015 rok

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Aż sześć i pół godziny trwała ostatnia przed wakacyjną przerwą sesja Rady Miasta Bartoszyce. Najwięcej czasu poświęcono na sprawę absolutorium dla burmistrza oraz ocenę tegorocznych dni miasta.

Sama dyskusja nad sprawą absolutorium trwała ponad półtorej godziny. Część radnych domagających się jego nieudzielenia zarzucała burmistrzowi niewykonanie niektórych inwestycji, wykonanie innych w niewielkim tylko stopniu oraz przeniesienie jeszcze innych na kolejny rok.

Najczęściej wymienianym zarzutem było niewykonanie uzbrojenia osiedla 650-lecia. Przewodniczący rady Leonard Boiwko zwrócił uwagę, iż od dawna mówi się o rozbudowaniu bartoszyckiego garnizonu wojskowego, co pociągnie za sobą potrzebę stworzenia warunków mieszkaniowych w mieście dla dużej grupy żołnierzy.

Radni podnosili także kwestie polityki personalnej prowadzonej przez burmistrza. Zatrudnianie osób na stanowiskach, które nie przyczyniają się do rozwoju miasta: fotograf/grafik, inspektor, a nie referent do spraw obsługi urządzeń komunalnych, któremu zresztą zaraz po zatrudnieniu trzeba było wypłacić sporą nagrodę jubileuszową (swoją drogą, kolega burmistrza z SLD).

Burmistrz Piotr Petrykowski złożył radnym sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2015 rok. Uznał go dobrym i poprosił o absolutorium. Co ciekawe, Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miasta o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi.

Radni w tej sprawie głosowali ostatecznie trzy razy. Najpierw za przyjęciem sprawozdania burmistrza z wykonania budżetu. Za głosowało 8 radnych, 3 było przeciw, a 10 wstrzymało się. Uchwała została przyjęta.

Następnie pod głosowanie została poddana uchwała o udzieleniu Petrykowskiemu absolutorium. W tym wypadku 8 radnych była za, a 13 przeciw i uchwała nie została podjęta.

Trzecie głosowanie dotyczyło nieudzielenia absolutorium. Tym razem proporcje były odwrotne: 13 radnych za, 7 przeciw (w międzyczasie jeden z radnych opuścił sesję). Tym samym burmistrz Petrykowski absolutorium nie otrzymał.

Jeszcze na początku sesji radni wrócili do tegorocznych Międzynarodowych Dni Regionu Bartoszyce, a raczej kwestii fatalnej organizacji imprezy. Radna Krystyna Duda stwierdziła nawet, iż burmistrz "z premedytacją" umówił się z osobą organizującą w tym roku dni miasta, bo "wiadomym było, że jako osoba prywatna będzie chciała na tym zarobić".

— Eksperymenty czasem się udają, a czasem nie — stwierdził podczas sesji Piotr Petrykowski. — Myślę, że warto powrócić do tej części społecznej niż komercyjnej. Co do występów, zrealizowano wszystko w 99,5 procentach, ale ze swojej strony mieszkańców miasta, a zwłaszcza rodziców dzieci, które nie mogły wystąpić, przepraszam. Nie miałem na to wpływu, ale żałuję, że taka sytuacja zaistniała.

Niejako chyba na dowód, iż burmistrz uderzył się w piersi, pod koniec sesji kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Współpracy i Rozwoju opowiedział o planach na przyszłoroczne Dni Bartoszyc. Jedną z gwiazd miałby być Michał Szpak.

Podczas sesji była także mila uroczystość. Na samym początku został zaprezentowany najnowszy tomik poezji Jerzego Sałaty — "Jestem jaki jestem". Sam autor w ubiegłym roku obchodził 40-lecie swojej pracy literackiej. Z tej okazji otrzymał kwiaty.kwk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zeno #2025668 | 88.220.*.* 12 lip 2016 07:57

  Mam pytanie do firmy działającej na bazie PKS Bartoszyce.Otóż naprzeciw ogrodów działkowych zrobiono przystanek atobusowy dla wysiadających i jadących w kierunku szpitala. Czy nie można byłoby tak ukierunkować przejazdów przez działki aby zrobić tam również przystanek dla jadących do miasta? Jest tam dużo miejsca. Przy wykazaniu dobrej woli można to zrobić!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tak bardzo cieszyłem się... #2025490 | 88.220.*.* 11 lip 2016 21:18

  Dzisiaj jest poniedziałek 11.07 br. Okazuje się,że ten przystanek autobusowy naprzeciw ogrodów działkowych jest ( w zasadzie) tylko dla wysiadających bo autobus stąd dalej jedzie do szpitala.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Działkowicz #2023776 | 88.220.*.* 8 lip 2016 15:58

   Widzę, że coś się dzieje w sprawie przystanku autobusowego dla działkowiczów. Lokalizacja w dogodnym miejscu. Wstawiono tam znaki znaki drogowe i oznakowano przejście dla pieszych. Prawdopodobnie przystanek będzie udostępniony w poniedziałek tj. w dniu 11.07.br. W związku z tym pragnę bardzo serdecznie podziękować dla p. Burmistrza Miasta Bartoszyce i niektórych radnych tj. dla p. Tadeusza Azarewicza oraz p. Pawła Raczkowskiego za skuteczne działanie w tym zakresie. Myślę,że gdyby nie było solidnego zaangażowania wymienionych radnych to działkowcy korzystający z autobusów dalej mieliby problemy z tymi autobusami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zdun #2021023 | 195.136.*.* 4 lip 2016 17:37

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Fatalnie ci baroszyccy radni. Merytorycznie beznadziejni, językowo jeszcze gorzej. Najbardziej bawią mnie ich rusycyzmy, w stylu:"chciałabym powiedzieć dla Pana..."

   1. Rozsądny #2020155 | 88.220.*.* 2 lip 2016 18:56

    Oglądałem dzisiaj w telewizji transmisję z przebiegu sesji Rady Miasta. Spodobała mnie się postawa Burmistrza. On nie był arogancki i nie był też cyniczny. Zachował się normalnie, z pokorą. Widać , że nauka nie poszła w las. Natomiast rozśmieszył mnie jeden jeden z radnych , który postawił wniosek o wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na ul. Warszawskiej od godz. 16.00, ponieważ klienci brudzą nad jeziorkiem. Ten wniosek był Ż E N U JĄ C Y.

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (27)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages