Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Jak czerwiec to polsko-niemiecka wymiana młodzieży

2016-06-23 07:33:57 (ost. akt: 2016-06-23 07:41:44)

Autor zdjęcia: archiwum ZSP nr 2

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach przyjmowali młodzież z Nienburga w Niemczech. Razem spędzali czas w Gdańsku i Bartoszycach. Byli też na granicy polsko-rosyjskiej. Porozumiewali się po angielsku.

Czerwiec to w szkołach czas wycieczek. Czerwiec to także od wielu już lat miesiąc przeznaczony dla polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

W tym roku szkolnym czternastu śmiałków wraz z dwoma opiekunami gościło przez tydzień swoich rówieśników z partnerskiej szkoły ASS Nienburg. Z naszymi niemieckimi kolegami spotkaliśmy się w Gdańsku. Wspólny nocleg w Schronisku Młodzieżowym, w przypadku naszej wymiany, sprawdza się. Jest to czas na integrację grupy.

W tym roku postawiliśmy na Solidarność, a dokładniej zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności.

Dla młodych Niemców przemiany ustrojowe w Polsce okazały się niezwykle ciekawe. Gdańsk dla naszych sąsiadów jest swego rodzaju symbolem.

"Byłeś w Polsce, a nie byłeś w Gdańsku, to wiele tracisz" - już w zeszłym roku twierdziła tak Marta Sanders - opiekunka grupy niemieckiej.

Weekend poświęcony na zwiedzanie Trójmiasta minął nam bardzo szybko. Od poniedziałku uczniowie gościli już w Bartoszycach. W tym czasie zapoznali się z naszą szkołą, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, a także sportowych. Była okazja poznać grę w ringo, zatańczyć zumbę, a nawet popływać kajakiem.

Wiele radości dostarczyła także wizyta w Aquaparku w Pluskach oraz zakupy w Galerii Warmińskiej. Nowym doświadczeniem dla tych, którzy rodzili się i żyją w Europie bez granic okazała się wizyta na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Bezledach.

Wymiana to świetna okazja, aby sprawdzić swoje kompetencje językowe, a te były na wysokim poziomie. Przeprowadzona ewaluacja w języku angielskim nie sprawiła, ani polskiej, ani niemieckiej stronie większych problemów komunikacyjnych.

Naszym poczynaniom towarzyszyła kamera. Film jest w trakcie realizacji. Na pewno obejrzymy go wspólnie podczas naszej wrześniowej wizyty w Nienburgu.

Wymiana był współfinansowana przez PNWM Jugendwerk w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Bartoszycach.

A tak o wymianie i spotkaniach mówią uczestnicy:
- Uczestnicząc w wymianie poznałem wielu nowych znajomych, z którymi utrzymuję stały kontakt. Czekam z niecierpliwością na nasz wyjazd do Nienburga, by zobaczyć, jak wygląda życie naszych nowo poznanych przyjaciół i, tak jak oni w Polsce, świetnie spędzić wspólnie czas, tym razem w Niemczech - mówił Mariusz Szerszeniewski.

- Wizyta naszych niemieckich partnerów z wymiany była doskonałą okazją do przełamania bariery językowej, poznania innej kultury i spędzania miło czasu. Mieliśmy okazję poznać nowych przyjaciół, ale także zintegrować się we własnym gronie. Już nie mogę się doczekać drugiej części wymiany - powiedziała Joanna Chowańska.

- Wymiana dała nam szansę na rozwój naszych językowych zdolności i była idealną okazją do nauki pewnego rodzaju samodzielności. Poznaliśmy trochę bliżej zwyczaje naszych kolegów z Zachodu - mówiła Justyna Kosakowska.

Szymon Gałązka


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages