Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Żołnierze wcieleni do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej

2016-05-04 14:00:00 (ost. akt: 2016-05-04 19:48:36)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Ponad 50 młodych żołnierzy przybyło dziś do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Odbędą służbę przygotowawczą, po której trafią do Narodowych Sił Rezerwowych. Byli przyjmowania tak jak przed wielu laty wcielani do zasadniczej służby wojskowej. Każdy, kto przeżył taki "pierwszy dzień w wojsku", pamięta go do końca życia.

— To jest święto dla naszej jednostki wojskowej — mówi płk Janusz Wiatr, dowódca 20 BBZ, który również przygląda się wcielaniu żołnierzy. — Takiej akcji nie mieliśmy tu od 2010 roku. Od tego czasu nie było też w Bartoszycach przysięgi wojskowej. Teraz znów będzie. Zorganizujemy ją 3 czerwca na placu Bohaterów Westerplatte — zdradza dowódca.

Płk Wiatr wyjaśnia przy tym, że wcieleni żołnierze nie będą szkoleni na potrzeby 20 BBZ, a na potrzeby całych sił zbrojnych. Tylko część z nich może ostatecznie trafić do naszej jednostki.

— Żołnierze są wcielani, aby odbyć służbę przygotowawczą. Potrwa ona do 28 sierpnia 2016 r. Potem żołnierze stają się żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych. Po odbyciu szkoleń rotacyjnych w ramach NSR mogą starać się o zostanie zawodowym żołnierzem — wyjaśnia, w olbrzymim skrócie, chor. Mikołaj Błogosławski — podoficer specjalista sekcji wychowawczej 20 BBZ.

Szkolenie żołnierzy rozpocznie się jutro od apelu i wręczenia im broni. Potem musztra, regulaminy, szkolenie strzeleckie. Pobudka o g. 6, capstrzyk o 22. Po pobudce 3-kilometrowa zaprawa poranna. Potem toaleta, śniadanie w stołówce i zajęcia.

Szczegółowo o drodze wcielonego żołnierza w bartoszyckiej brygadzie napisaliśmy w "Gońcu Bartoszyckim", który ukaże się 6 maja. Dziś w naszej fotorelacji możecie zobaczyć jak to wyglądało i gdzie będą mieszkali młodzi żołnierze.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


WIĘCEJ O SŁUŻBIE PRZYGOTOWAWCZEJ

Warunkiem wstąpienia do NSR jest posiadanie statusu żołnierza rezerwy. Jednak 
w przeszłości nie wszyscy pełnili służbę wojskową. Coraz liczniejsze jest także grono osób, które w dorosłość wkroczyły niedawno i którym w wyniku kwalifikacji wojskowej określono przydatność do służby, jednak które nigdy jej nie pełniły.

Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym.

Wprowadzenie tej służby wychodzi naprzeciw także oczekiwaniom osób, które identyfikują się ze służbą wojskową, jednak nie zamierzają na stałe wiązać się z zawodem żołnierza, a widzą swoje miejsce w szeregach żołnierzy rezerwy służących w NSR i łączących swoją cywilną aktywność zawodową z obowiązkami żołnierskimi.

To nowy element systemu szkolenia obywateli w warunkach armii zawodowej, pozwalający na gromadzenie zasobów żołnierzy rezerwy na potrzeby NSR. To jednocześnie szansa na osobisty rozwój osób, które myślą nie tylko o sobie, lecz także o tym, co ważne dla nas wszystkich. A taką wartością jest bezpieczeństwo naszego kraju.

1. Na czym polega służba przygotowawcza?

Służba przygotowawcza została wprowadzona w celu gromadzenia zasobów osobowych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Ten nowy rodzaj służby wojskowej jest przeznaczony przede wszystkim dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili jakiegokolwiek rodzaju czynnej służby wojskowej, a zamierzają podjąć obowiązki w ramach NSR.

Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Służby przygotowawczej nie pełni się w okresie trwania obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej.

2. Kto może pełnić służbę przygotowawczą?
Stosunek służbowy służby przygotowawczej powstaje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnaście lat i odpowiednie wykształcenie.

Wymagane jest wykształcenie: co najmniej wyższe w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu oficerów, co najmniej średnie w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu podoficerów i co najmniej gimnazjalne w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych.

3. Gdzie się zgłosić?

Osoby ubiegające się o powołanie do służby przygotowawczej składają wnioski do wojskowych komendantów uzupełnień, dołączając do niego: świadectwo (dyplom) ukończenia szkoły (studiów) wraz z życiorysem, odpis skrócony aktu urodzenia oraz inne dokumenty, które będą uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym.

4. Rekrutacja ochotników do służby przygotowawczej.
Wojskowi komendanci uzupełnień po analizie potrzeb, przydzielonych limitów oraz możliwości szkoleniowych w ramach służby przygotowawczej wobec osób, które 
w procesie kwalifikacji wojskowej uzyskały kategorię zdrowia „A” przeprowadzą postępowanie rekrutacyjne, obejmujące analizę wyników nauki, w tym ocen 
z wychowania fizycznego i rozmowę kwalifikacyjną.

Postępowanie rekrutacyjne, podobnie jak w przypadku służby kandydackiej, ma charakter konkursowy, z uwzględnieniem limitów miejsc.

Zakwalifikowanie kandydata do służby stanie się podstawą wydania przez wojskowego komendanta uzupełnień karty powołania do służby przygotowawczej oraz skierowania do odbycia szkolenia.

5. Gdzie pełni się służbę przygotowawczą?
Kształcenie żołnierzy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu oficerów realizowane jest w uczelniach wojskowych, podoficerów w szkołach podoficerskich, szeregowych w centrach szkolenia oraz Jednostkach Wojskowych.

Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby przygotowawczej, żołnierze otrzymają tytuły podchorążego, jeżeli będą kształcili się na oficerów, kadeta, jeżeli będą kształcili się na podoficerów lub elewa, jeżeli będą kształcili się na szeregowych.

O stawieniu się do szkolenia osób powołanych do służby przygotowawczej komendanci centrów szkolenia lub szkół i uczelni wojskowych powiadomią właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.

Osoby powołane do służby przygotowawczej będą pełniły tę służbę od dnia stawienia się w centrum szkolenia, szkole lub uczelni wojskowej przez okres odpowiedni dla żołnierza kształcącego się na:
- oficera do sześciu miesięcy;
- podoficera do pięciu miesięcy;
- szeregowego do czterech miesięcy.

6. Na czym polega szkolenie w ramach służby przygotowawczej?
Program szkolenia w ramach służby przygotowawczej zawiera treści, których opanowanie jest niezbędne do objęcia pierwszych stanowisk w poszczególnych korpusach kadry, z uwzględnieniem specyfiki korpusów osobowych.

Szkolenie w pierwszych miesiącach (szkolenie podstawowe) będzie jednakowe dla wszystkich. W kolejnych okresach szkolenia kandydaci na oficerów zostaną przygotowani do wykonywania obowiązków na stanowiskach dowódcy plutonu bądź równorzędnych natomiast kandydaci na podoficerów na stanowiskach dowódcy drużyny.

Kandydaci do korpusu szeregowych przeznaczeni do obsadzenia stanowisk wymagających dodatkowego przeszkolenia będą objęci szkoleniem specjalistycznym.

7. Zakończenie służby przygotowawczej.
Szkolenie w ramach służby przygotowawczej kończy się egzaminem. Osobom, które ukończyły służbę przygotowawczą z wynikiem pozytywnym wojskowi komendanci uzupełnień nadadzą przydziały kryzysowe w jednostkach wojskowych, w których będą pełnić służbę w ramach NSR na podstawie zawartego z dowódcą jednostki wojskowej kontraktu.

Żołnierze ci będą mianowani odpowiednio: podchorążowie na stopień kaprala, kadeci na stopień starszego szeregowego. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski lub podoficerski, będzie mogło nastąpić po odbyciu określonego czasu czynnej służby w NSR.

Osoby, które nie uzyskają pozytywnej oceny będą kierowane na uzupełnienie zasobów osobowych na potrzeby NSR: ze szkół podoficerskich w korpusie szeregowych, 
z oficerskich w korpusie podoficerskim (w przypadku, gdy w trakcie szkolenia byli mianowani na stopień podoficerski) lub szeregowych.

Żołnierzy, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej, w tym zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej, z dniem zwolnienia ze służby przygotowawczej komendant centrum szkolenia lub szkoły wojskowej przeniesie do rezerwy.

Źródło:
Komunikat nadesłany
przez chor. M. Błogosławskiego z 20 BBZ.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. poborowy #2126075 | 89.64.*.* 3 gru 2016 05:41

  W 1970 składałem przysięgę woj. w tej jed. ale to był czas ,jak to się mówi siwy dym i skrzypce ,doznania na całe zycie dzisiaj wspominam ten czas z usmiechem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A już chcieli likwidować tą jednostkę... #1987063 | 88.156.*.* 5 maj 2016 10:51

  Nic tylko podziękować Tuskowi za likwidację powszechnego poboru, za stworzenie pseudo zawodowej armii, w której więcej jest biurowych gryzipiórków, dowódców i kobiet (to akurat zabawa dobra na czas pokoju, bo w wojnę to chyba jakiś ponury żart, ani jej nie wyślesz na front, ani nie będą słuchać jej rozkazów, taka prawda, z resztą prędzej czy później życie to zweryfikuje) niż szeregowych oraz za stworzenie sytuacji, w której siedem roczników młodych mężczyzn nie miało w rękach karabinu... A miało być tak pięknie. Już nikt nam miał nie zagrażać. Armia zawodowa mieszcząca się na stadionie piłkarskim miała odeprzeć każde ewentualne zagrożenie. Likwidowano jednostki po za drogie w utrzymaniu, poligony, itp. Kto wie, może gdyby PO wygrało trzeci raz to zlikwidowaliby również więzienia, bo też za drogie w utrzymaniu... I pomyśleć, że mieli naszą jednostkę też zlikwidować. Dodając do tego fakt, że linia obrony pomyślana jest wzdłuż biegu Wisły, to lepiej już zacząć "uczyc sja" Rosyjskiego ribiata...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Henryk Z. #1986881 | 91.196.*.* 4 maj 2016 22:35

   Przeczytałem dwukrotnie cały artykuł. Aż nie chce mi się wierzyć, że po takim przeszkoleniu młody człowiek, będzie wartościowym żołnierzem. Przez miesiąc tj. od chwili powołania do przysięgi wojskowej, żołnierz nie nauczy się prawidłowo chodzić. Widzę, to na różnych paradach wojskowych, obecny krok wojskowy to jakaś paranoja, a krok defiladowy to rozpacz. Pytam : gdzie w tym czasie nauka regulaminów, musztry, wewnętrzny, służb i wart. Zasady oddawania honorów, strzelanie, pokonywanie torów przeszkód, zasady minowania i rozminowywania, udzielania pierwszej pomocy na polu walki, zachowania się po ataku chemicznym i biologicznym. Wreszcie obsługa dezometrów itp. po uderzeniu jądrowym. Żołnierz musi znać setki różnych zadań i zachowań w czasie wojny. Gdzie jest musztra oraz zajęcia taktyczne. Wymieniłem tylko cząstkę zadań i obowiązków żołnierza, które jeszcze zapamiętałem, choć minęło już 41,5 roku jak przekroczyłem bramę koszar w Warszawie. Jeśli odczuło się to na własnej skórze i wylało hektolitry potu, nigdy tych rzeczy się nie zapomni. W dodatku jeśli, ktoś był na szkole elewów. Pozdrawiam żołnierzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kris #1986805 | 178.43.*.* 4 maj 2016 20:17

    Kiedyś szło się do wojska i nie było takich pierdół jak teraz, kiedyś nikt nie chciał prawie do WP iść bo to było chore wojsko a teraz pchają się bo będzie zarobek , nikt nie idzie do WP z patriotyzmu tylko dla profitów i perspektywy stabilnego życia i by w wieku ok 40-50 lat iśc na emeryturę

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. kris #1986799 | 178.43.*.* 4 maj 2016 20:08

     A janki na końcu ? czy to ktoś inny ?

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (21)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages