Patroni 2016 roku

2016-04-21 17:24:52(ost. akt: 2016-04-21 17:38:59)

Autor zdjęcia: GrAn

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej patronami 2016 roku zostali: Cichociemni, Henryk Sienkiewicz i Feliks Nowowiejski. Sejm zdecydował również o ustanowieniu 2016 r. jako jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski.
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości"

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej patronami 2016 roku zostali: Cichociemni, Henryk Sienkiewicz i Feliks Nowowiejski. Sejm zdecydował również o ustanowieniu 2016 r. jako jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski.

Cichociemni to legendarni polscy żołnierze, szkoleni podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii i zrzucani na spadochronach na terytorium okupowanej Polski.

Byli przeznaczeni do zadań specjalnych polegających na organizacji różnych form ruchu oporu i walki z niemieckim okupantem. Cichociemnymi zostawali tylko ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki "Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik "Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawadzka "Zo”, która była jedyną kobietą w tej elitarnej formacji.

Cichociemni zajmowali się szkoleniem, wywiadem wojskowym, walczyli w oddziałach partyzanckich, uczestniczyli w sabotażu i działaniach dywersyjnych we wszystkich okręgach Armii Krajowej.

112 z nich oddało życie za wolną ojczyznę. Za poświęcenie i zasługi w walce o niepodległość Polski, należy im się nasza wdzięczność , szacunek i pamięć.

Rok 2016 został także Rokiem Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, dyrygenta, autora muzyki do "Roty” napisanej przez Marię Konopnicką. Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. na Warmii, w Wartemborku (obecnie Barczewo).

Był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały naszą tożsamość narodową. Brał również czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego niepodległej Polski. Zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury.

Patronem 2016 r. jest również Henryk Sienkiewicz. Okazją do ustanowienia patronatu stała 100 rocznica śmierci pisarza, który był pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Jego twórczość, działalność społeczna i wielki patriotyzm odegrały znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę własnej państwowości.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski.

Główne obchody pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyły się w dniach od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu.

Chrzest Mieszka I i jego dworu odbył się 14 kwietnia 966 roku (w Wigilię Paschalną).

Było to przełomowe wydarzenie w naszej historii. Odegrało wielką rolę religijną i państwowotwórczą. Polska wchodząc w krąg łacińskiej kultury chrześcijańskiego Zachodu stała się członkiem europejskiej rodziny narodów.

Pamiętajmy o naszej historii, jest ona fundamentem, na którym budujemy naszą teraźniejszość i przyszłość.

Drzewo bez korzeni usycha i ginie. A my mamy przecież wspaniałe i silne korzenie.

Dziś tak bardzo aktualnie brzmią słowa Jana Pawła II ,"Strzeżcie Ojczyzny jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły, strzeżcie, gdy ktoś obcy, może jedynie na nowo nas zniewolić. Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie".

Teresa Bryła

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5