Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Światowy Dzień Zdrowia 2016 – Pokonaj cukrzycę!

2016-04-06 05:44:06 (ost. akt: 2016-04-06 05:49:38)

Autor zdjęcia: PSSE Białystok

W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia, który przypada corocznie 7 kwietnia, Światowa Organizacja Zdrowia WHO w 2016 roku podejmuje działania związane z promocją wiedzy o cukrzycy.

Planowane wydarzenia mają na celu podjęcie konkretnych działań
w walce z chorobą oraz popularyzację wiedzy na temat cukrzycy.

Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem tej choroby, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, a także o metodach wykrywania i leczenia.

Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Wyróżniamy dwa typy cukrzycy:

Typu 1 – osoby cierpiące na cukrzycę tego typu nie wytwarzają własnej insuliny. U podłoża cukrzycy tego typu leżą przyczyny genetyczne oraz autoimmunologiczne. Dotyczy głównie ludzi młodych, między 10 a 19 rokiem życia.

Typu 2 – osoby cierpiące na cukrzycę tego typu najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. W powstawaniu cukrzycy typu 2 biorą udział dwa czynniki: genetyczny, na który nie mamy wpływu, oraz środowiskowy, czyli otyłość, która wynika w dużej mierze z trybu życia. Pierwsze objawy widoczne są u osób dorosłych. 

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną chorób układu krążenia, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń, co może prowadzić do amputacji kończyn.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się siódmą, najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Choć w obecnych czasach z cukrzycą da się żyć, to lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy mieć na uwadze, iż wyeliminowanie czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy, prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia, zrównoważona dieta, unikanie używek przyczyniają się do zapobiegania choroby..

PSSE w Bartoszycach

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages