Happening w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

2016-04-01 10:53:27(ost. akt: 2016-04-02 21:35:40)
Obchody w Bartoszycach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Obchody w Bartoszycach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Od kilku lat data 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Od trzech lat obchodzi się go także w Bartoszycach. Pokazaniu, czym jest ta choroba, miał służyć happening na placu Konstytucji 3 Maja.
W 2014 roku dni świadomości autyzmu obchodzono tylko terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, rok temu akcja miała już dużo szerszy zakres.

M.in. przeprowadzano zajęcia wychowawcze w klasach na temat autyzmu, konkursy, w pojazdach komunikacji miejskiej, urzędach, szpitalach i przychodniach lekarskich pojawiły się informacje o problemach osób autystycznych, odbywały się spotkania z rodzicami takich dzieci.

W tym roku organizatorzy (SOSW, Bartoszycki Dom Kultury, Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4) poszli jeszcze dalej. Przygotowali paradę placówek edukacyjnych i organizacji pozarządowych. Jej punktem kulminacyjnym było spotkanie na placu Konstytucji 3 Maja. "Kwadrat" mienił się na niebiesko, bowiem ten kolor jest kolorem autyzmu.

Według danych, w Polsce rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Diagnozuje się je już u jednego na 100 dzieci. W Stanach Zjednoczonych już 1 na 68 dzieci ma autyzm.

— Brak świadomości w społeczeństwie, czym jest ta choroba, powoduje niewłaściwe reakcje na zachowania tych dzieci. Myślą, że to dziecko, które powinno być odizolowane, a ta nie jest. To dziecko, które ma zaburzony system nerwowy, ma nadwrażliwości zapachowe, słuchowe, wzrokowe — mówi Marek Lidziński, dyrektor SOSW w Bartoszycach.

— Czasem słyszymy od rodziców takich dzieci o sytuacjach, że jadąc komunikacją miejską dziecko zareaguje na jakiś bodziec. Krzyczy i wtedy jest strofowane przez innych pasażerów, którzy nie mają świadomości, że dziecko jest chore. Dlatego chcemy przekazać naszym mieszkańcom jak najwięcej informacji na ten temat — dodaje Lidziński.

W tym roku do akcji włączyły się Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna, gdzie wystawione zostały książki na temat autyzmu.

Organizatorzy obchodów w Bartoszycach chcieliby także, by wzorem innych miast w Polsce i na świecie, oświetlić na niebiesko budynki miasta. Mieliby tu na myśli przede wszystkim Bramę Lidzbarską. W Warszawie co roku na niebiesko świecą pałac prezydencki, czy Złote Tarasy.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5