Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Takiej akcji nie można było przegapić!

2016-03-22 08:51:49 (ost. akt: 2016-03-22 08:57:53)
Chętnych do zarejestrowania się było wielu. Ostatecznie kryteria spełniło 79 osób

Chętnych do zarejestrowania się było wielu. Ostatecznie kryteria spełniło 79 osób

Autor zdjęcia: Monika Tatol, Katarzyna Melerska

Hasło „Oddaj z kości garść miłości” przyniosło niespodziewane rezultaty. Aż 79 osób zostało potencjalnymi dawcami szpiku kostnego, dzięki akcji zorganizowanej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Stowarzyszeniem Rubin.

Akcję w ZSP nr 2 przeprowadziło 15 marca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Chętnych było wielu, ale 79 osób spełniło kryteria i mogło oddać próbkę krwi. W większości byli to uczniowie ZSP nr 2, ale także absolwenci, nauczyciele i rodzice uczniów.

Do honorowej akcji dołączyły też inne szkoły ponadgimnazjalne: LO im. S. Żeromskiego oraz ZSP nr 1 w Bartoszycach.

— Takiej okazji nie mogłam przepuścić — mówi Ola, uczennica ZSP nr 2. — Choćby dlatego, że akcja zorganizowana była na miejscu, a wielu chorych czeka na pomoc — wyjaśnia uczennica.

W tej kwestii statystyki są nieubłagane. Co roku w Polsce ponad 10 tysięcy osób zapada na białaczki oraz inne choroby układu krwiotwórczego. Jedynym ratunkiem dla wielu chorych jest przeszczep komórek krwiotwórczych lub szpiku. Szansa znalezienia zgodnego z chorym dawcy rodzinnego jest dość mała, dlatego tworzy się rejestr dawców niespokrewnionych. To zwiększa szanse znalezienia dawcy zgodnego z biorcą.

Jeśli jesteś osobą zdrową pomiędzy 18. a 50. rokiem życia możesz zgłosić się w ośrodku rekrutującym. Więcej informacji na stronach: www.poltransplant.org.pl, www.szpik.info.

Dzięki koordynatorkom akcji w ZSP nr 2, Monice Tatol i Natalii Osypowycz oraz Joannitom działającym przy szkole, bartoszyczanie przyczynili się do zwiększenia rejestru dawców.

O akcji w ZSP nr 2 pisaliśmy także w tym miejscu.

kazaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages