środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Każdy jest dobry na dawcę szpiku

2016-03-15 19:39:35 (ost. akt: 2016-03-16 20:09:40)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Podczas dzisiejszej akcji rejestracji kandydatów na dawców szpiku kostnego próbkę swej krwi do badań oddało 79 osób, głównie uczniów bartoszyckich szkół ponadgimnazjalnych. Krew zostanie zbadana w laboratorium - Tu nie ma złych wyników. Każdy jest dobry - mówiła lekarz Ilona Kuźmińska.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach rejestrowano dziś kandydatów na dawców szpiku kostnego. Akcję zorganizowało stowarzyszenie Rubin z Bartoszyc wraz z Ośrodkiem Dawców Szpiku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku oraz oczywiście dyrekcjąi nauczycielami ZSP nr 2.

W akcji brali udział jednak nie tylko uczniowie ZSP nr 2, ale też Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Bartoszycach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bartoszycach. Zarejestrowało się także kilka osób "z miasta", które nie są uczniami żadnych z tych szkół.

Kandydatom na dawców szpiku pobierano 4 ml krwi. Lekarz Ilona Kuźmińska z RCKiK w Białymstoku wyjaśniała nam, że krew następnie trafia do badań laboratoryjnych.

- Chodzi tu o badania molekularne określające rodzaj antygenów u każdego z kandydatów na dawcę szpiku. Nie ma w tych badaniach złego wyniku i nikt nie jest odrzucany. Każdy jest dobry. Antygeny występujące u człowieka są niepowtarzalne. Są rożne nawet u bliźniąt. Dawcą szpiku można zostać przy określonym poziomie zgodności antygenów dawcy i biorcy - mówiła Ilona Kuźmińska.

- To pierwsza nasza taka akcja w tym roku - mówiła Katarzyna Melerska ze stowarzyszenia Rubin.

- Z RCKiK w Białymstoku współpracujemy już od kilku lat. Wcześniej organizowaliśmy podobne akcje i zawsze cieszyły się powodzenie. Młodzi ludzie mają już większą świadomość, że rejestracja w bazie dawców może komuś uratować życie i dlatego chętnie przychodzą na takie akcje - mówiła Melerska.

Przebieg akcji obserwowaliśmy przez kilkadziesiąt minut. Najpierw kandydaci wypełniali ankietę rejestrowaną w systemie komputerowym. potem każdego z nich badała lekarz i dopiero wówczas pobierano krew.

Po zakończeniu akcji Katarzyna Melerska poinformowała nas, że zarejestrowało się 79 nowych, potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages