Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Strażacki tydzień. Plaga wypalania traw

2016-03-14 16:53:19 (ost. akt: 2016-03-14 17:20:00)
Jak co rok, wiosną strażacy często jeżdżą gasić pożary pozostałości roślinnych i suchych traw.

Jak co rok, wiosną strażacy często jeżdżą gasić pożary pozostałości roślinnych i suchych traw.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Prawie połowa zdarzeń do których kierowano strażaków to pożary suchych traw i pozostałości roślinnych. Strażacy powiatu bartoszyckiego w ostatnim tygodniu interweniowali 28 razy.

W okresie od 7 do 13 marca 2016 r. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 28 razy, z czego 7-krotnie podczas działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń i 19 razy podczas działań gaśniczych. Zanotowano też 2 alarmy fałszywe.

Ogółem w ubiegłym tygodniu w działaniach zaangażowanych było aż 222 strażaków.

Zdarzenia klasyfikowane jako miejscowe zagrożenia dotyczyły trzech zdarzeń w komunikacji drogowej podczas których poszkodowane zostały dwie osoby.

W dwóch przypadkach zdarzenia spowodowane były wypadnięciem samochodu osobowego z drogi. Tak było 8 marca między Wozławkami a Galinami.

Jedno, do którego doszło 10 marca w miejscowości Kiertyny Małe to zderzenie samochodu osobowego z dzikiem, bez osób poszkodowanych.

Pozostałe zdarzenia to m.in. pompowania wody z piwnic w następstwie podniesienia poziomu wód gruntowych, usuwania drzewa powalonego przez bobry na drogę w miejscowości Wiatrowiec.

Prowadzono również działania wspomagające wspólnie z policją w miejscowości Sątopy – Samulewo podczas poszukiwań 13-letniego chłopca, który szczęśliwie został rozpoznany przez mieszkańca miejscowości i odwieziony do szkoły.

Podczas tych działań zaangażowane były znaczne siły OSP tj. 20 druhów z terenu gminy Bisztynek.

Pożar sadzy w budynku przy ul. Struga w Bartoszycach, 8 marca 2016 r.
Fot. st. str. Tomasz Zaburko
Pożar sadzy w budynku przy ul. Struga w Bartoszycach, 8 marca 2016 r.
Działania gaśnicze zdominowane zostały przez pożary suchych traw i pozostałości roślinnych. Ogółem zarejestrowaliśmy 13 pożarów do gaszenia których skierowaliśmy 111 strażaków.

Ponadto działania gaśnicze dot. również pożarów sadzy w przewodach kominowych, pożaru drewnianych materiałów w nieużytkowanym budynku produkcyjnym przy ul. Pieniężnego w Bartoszycach 10 marca , oraz pożaru ściółki leśnej w pobliżu miejscowości Orsy gm. Górowo Ił.
Pożar traw w Łojdach 9 marca 2016 r.
Fot. str. Ariel Borys
Pożar traw w Łojdach 9 marca 2016 r.
W związku z powyższym chciałbym kolejny raz przypomnieć, że wypalanie traw jest to bezsensowny, niebezpieczny i bardzo szkodliwy proceder, a za wzniecanie tych pożarów przewidziane są dotkliwe kary, również finansowe, aż do pozbawienia, w przypadku rolników, całej kwoty płatności obszarowych finansowanych z budżetu UE włącznie!!!

Ponadto płomienie zabijają np. dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby.

Nie koniec na tym, ogień zabija także dziko żyjące zwierzęta takie jak jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich siedliska.

Palące się trawy, czy chwasty, mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają zarówno glebę, wody gruntowe jak również niszczą atmosferę.

Towarzysząca pożarom emisja pyłów i gazów jest niebezpieczna także z innego względu, zagraża bowiem np. kierowcom poruszającym się po drogach w pobliżu pożarów. Nierzadko ogień przenosi się na pobliskie lasy czy zabudowania, pozbawiając ludzi dobytku, a czasami odbierając zdrowie czy życie.

Każdego roku do szpitali trafia wiele osób poparzonych właśnie w takich okolicznościach, a bywa, że są też ofiary śmiertelne.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pig #1953393 | 178.43.*.* 14 mar 2016 20:09

  Treść ważna ale po co tyle czerwonego??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages