Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko

2016-02-25 12:00:00(ost. akt: 2016-02-26 11:28:38)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fotolia

Pierwszy rok życia malucha to czas intensywnych wizyt w poradniach i przychodniach. Warto o to zadbać, by dziecko rozwijało się prawidłowo. Warto też skorzystać z programu badań profilaktycznych w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Są one bezpłatne i nie wymagają skierowania.
Pierwsze trzy miesiące życia
• Zwykle w pierwszej dobie życia dziecka w szpitalu wykonuje się pierwsze szczepienia ochronne — przeciwko gruźlicy i żółtaczce typu B. Dziecko otrzyma również domięśniowo profilaktyczną dawkę witaminy K.
• Badanie słuchu — wykonuje się je w oddziale noworodkowym i objęte są nim bezpłatnie wszystkie dzieci w Polsce. Jeśli wynik nie jest prawidłowy, badanie trzeba będzie powtórzyć w poradni audiologicznej.
• Badanie odruchów — ma na celu stwierdzenie, czy ośrodkowy układ nerwowy noworodka działa prawidłowo. Badany jest: odruch chwytania, ssania, szukania, Moro, pełzania, kroczenia.
• Badanie wzroku — w kierunku retinopatii wcześniaczej i innych wad wzroku, wykonywane jest przez lekarza okulistę.
• USG przezciemiączkowe mózgu — wykonuje się je u wcześniaków oraz u dzieci, które urodziły się z problemem zdrowotnym. To badanie można robić, dopóki maluszkowi nie zarośnie ciemiączko.
W ramach projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” można je wykonać bezpłatnie i bez skierowania w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.
• USG brzucha jest zalecane wszystkim dzieciom, które urodziły się z problemami zdrowotnymi, a zwłaszcza wcześniakom oraz dzieciom urodzonym z małą masą ciała. Lekarz skieruje również na nie starsze dziecko, które często ma bóle brzucha, biegunki, nie chce jeść. Dzięki USG można ocenić wątrobę, pęcherzyk żółciowy nerki, trzustkę, śledzionę. To badanie również wykonacie w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.
• Echo serca — lekarz skieruje na nie malca, jeśli przy badaniu stetoskopem usłyszy tzw. szmer nad sercem, co może świadczyć o wadzie wrodzonej. Najczęściej jednak u dzieci występują tzw. szmery niewinne, które nie są spowodowane żadną wadą.
• W szóstym tygodniu życia dziecka w poradni rodzinnej niemowlak zostanie zważony, zmierzony, lekarz oceni proporcje jego ciała, osłucha serce i płuca. Zbada też główkę i ciemiączko, oceniając, czy kości czaszki nie zrastają się zbyt szybko albo za wolno. Oceni, czy leżące na brzuchu dziecko potrafi unieść główkę, czy zanikają odruchy noworodkowe. Sprawdzi też czy wynik USG stawów biodrowych u dziecka wykonany w poradni preluksacyjnej jest prawidłowy.
• W 6. tygodniu obowiązkowe szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (II dawka), błonicy, tężcowi i krztuścowi (I dawka). Zalecane przeciw Haemophilus influenzae typu B wszystkim dzieciom, natomiast w przypadku noworodków urodzonych z masą poniżej 2500 g to szczepienie przeciwko pneumokokom jest bezpłatne.
• W 12. tygodniu życia obowiązkowe szczepienie: II dawka szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi, II dawka przeciw Haemophilus influenzae typu B, I dawka przeciw polio.

3.-6. miesiąc życia
• Badanie u ortopedy. Lekarz ocenia, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo.
• Kolejna wizyta u pediatry — zwykle po 4 tygodniach od poprzedniego szczepienia. Jest to rutynowe badanie rozwoju psychoruchowego dziecka.
• Szczepienia obowiązkowe: III dawka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, III dawka przeciw Haemophilus influenzae typu B, II dawka przeciw polio.
Czwarta wizyta odbywa się planowo po upływie kolejnych 4 tygodni (w 5.-6. mż.). Dziecko otrzymuje wtedy kolejne szczepionki. Jest to również właściwy moment na omówienie sposobu rozszerzenia diety dzieci karmionych wyłącznie piersią (co ma miejsce zwykle po ukończeniu 6. mż.).
• Badania laboratoryjne — dzięki morfologii możemy otrzymać bardzo bogatą wiedzę o organizmie, nie tylko
o niedoborach witamin czy mikroelementów, ale również o tym, czy narządy wewnętrzne pracują prawidłowo. Badaniem wartym polecenia jest TSH, czyli badanie, które pozwala wykryć niedoczynność tarczycy, co ma istotny wpływ na rozwój dziecka (ważne, aby wykonać je co najmniej przed ukończeniem 6 mż.)

6.-9. miesiąc życia
• Piąta wizyta u pediatry powinna odbyć się w 7. miesiącu życia. Lekarz sprawdzi postępy w rozwoju dziecka.
• Wizyta u stomatologa, który powinien objąć dziecko opieką już w momencie wyrznięcia się pierwszych ząbków.

9-12 miesiąc życia
• Do końca 1. roku życia dziecko powinno odwiedzić lekarza jeszcze co najmniej raz w ramach wizyty profilaktycznej (około 10. mż.).
• Po ukończeniu pierwszego roku życia lekarz przeprowadza bilans pierwszego roku.
• Zalecane szczepienie przeciw ospie wietrznej.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5