Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Lutowa sesja Rady Miasta w Bartoszycach już za nami

2016-02-25 14:45:36 (ost. akt: 2016-02-25 15:14:25)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Mniej więcej dwie i pół godziny trwała sesja Rady Miasta Bartoszyce, która odbyła się w czwartek 25 lutego.

Jakie uchwały podjęto? Radni zdecydowali m.in. o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi bartoszyckiemu. Kwota 197 tys. zł będzie przeznaczona na dofinansowanie modernizacji oddziału nefrologicznego w szpitalu powiatowym. Pieniądze te były przyznane już w ubiegłym roku, ale wówczas nie zostały wykorzystane.

Określono także kryteria rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez miasto. Dotyczy to dzieci, których rodzice będą chcieli je wysłać do szkoły poza obwodem swojego zamieszkania. Kryteria i liczby punktów były uzgadniane z dyrektorami placówek.

Kryteria i punkty
1. Zamieszkiwanie kandydata na terenie miasta Bartoszyce — 10 punktów.

2. Rodzeństwo kandydata uczy się i w roku szkolnym, którego dotyczy rekrutacja, będzie kontynuowało naukę w zespole lub w szkole zlokalizowanej w tym samym budynku — 4 pkt.

3. Kontynuacja nauki w zespole lub w szkole zlokalizowanej w tym samym budynku — 4 pkt.

4. Co najmniej jeden z rodziców lub prawnych opiekunów pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą zlokalizowaną w obwodzie szkoły — 1 pkt.

5. Zamieszkiwanie w obwodzie szkoły przez krewnych kandydata, którzy wspierają rodziców lub prawnych opiekunów w zapewnieniu mu należytej opieki — 1 pkt.

6. Rodzeństwo kandydata uczęszcza i w roku szkolnym, którego dotyczy rekrutacja, będzie dalej uczęszczało do przedszkola położonego w obwodzie szkoły — 1 pkt.

Poza tym radni użyczyli Stowarzyszeniu NORA lokal przy ulicy Hubalczyka, który zajmowało ono do tej pory, a którego upłynął termin użyczenia. Nie zgodzili się natomiast, przynajmniej na razie, na nabycie od PKP budynku dworca i terenu Placu Dworcowego. Negatywna w tej kwestii była opinia Komisji Gospodarki Miejskiej.

— Nie mamy informacji o stanie technicznym budynku, o kosztach jego remontu. Poza tym mieszka tam pięć rodzin. Co z nimi, jeśli zacząłby się remont? Dlatego najpierw należy zebrać jak najwięcej informacji — argumentowała Krystyna Duda, przewodnicząca komisji.

Radni za bezzasadną uznali również skargę jednego z mieszkańców na działalność dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Skarżący zarzucał instytucji, iż "rozpatrywanie wniosków złożonych przez petentów trwa zbyt długo i po terminie". Komisja Rewizyjna tego się jednak nie dopatrzyła.

W sprawach różnych burmistrz Piotr Petrykowski zaprezentował koncepcję rewitalizacji starego miasta. Obiecał też, że sprawdzi możliwość zmiany kursowania autobusów miejskich w dni wolne od pracy na cmentarz przy ul. Leśnej.

Po raz kolejny musiał również gęsto tłumaczyć się z powierzenia bez ogłoszenia przetargu Zakładowi Gospodarki Odpadami roli opiekuna miejskiej zieleni, a tym samym pozbawienie takiej możliwości firmy Kazimierza Szpury, która zajmowała się tym od dziesiątek lat.

Burmistrz był pytany także o program "500+". Z tego co przekazał, program będzie realizował MOPS, a do obsługi programu potrzebne będą trzy pełne etaty oraz ewentualne zatrudnienie kogoś na umowę-zlecenie.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik do też czytelnik #1940592 | 178.43.*.* 26 lut 2016 11:00

  Moje pytania może i brzmią głupawo, ale nie jestem z Bartoszyc. Interesuje mnie tylko, jak wydaje się publiczne pieniądze bez przetargu czy wyboru ofert. Odpowiedz -bo nie musiał- to chyba jakieś nieporozumienie? Jeśli Panu wiadomo i czytelnikom jaka jest argumentacja prawna pana Burmistrza to proszę o informację, pomoże to przyjrzeć się tej sprawie odpowiednim instytucjom. Dziękuję.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. czytelnik #1940530 | 178.43.*.* 26 lut 2016 09:17

   Mam dwa pytania do piszącego artykuł. 1. Jest Pan dziennikarzem, więc niech opisze Pan jak burmistrz omija ustawę o zamówieniach publicznych związaną z wyborem firmy do zajmowania się zielenią? 2. Czy firma pana Kazimierza to jedyna która może zajmować zielenią miejską? Pod przeczytaniu tego artykułu wnioskuję że spór wynika z lobbowania wcześniejszej firmy, a po zmianie burmistrza drugiej. Gdzie zasady zdrowej konkurencji, przetargu-wyboru ofert???

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Daro #1940410 | 83.9.*.* 26 lut 2016 01:33

    To w Bartoszycach jest stare miasto?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Pan Jan #1940190 | 176.97.*.* 25 lut 2016 20:08

    a (bez)radna Duda siuedzi w tej radzie już co najmniej 25 lat, i ja się pytam kto ją wybiera i dlaczego?.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages