Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Możesz pomóc tworzyć mapę zagrożeń

2016-02-10 09:24:15 (ost. akt: 2016-02-11 20:15:51)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach odbyły się powiatowe konsultacje społeczne w sprawie tworzonej właśnie mapy zagrożeń w powiecie. Wkrótce konsultacje odbywać się będą na poziomie gmin.

Powiatowe konsultacje społeczne poświęcone tworzeniu mapy zagrożeń w powiecie bartoszyckim odbyły się wczoraj (9 lutego) w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

W sali pojawiło się kilkanaście osób, głównie ze służb mundurowych oraz zaproszeni przedstawiciele samorządów i instytucji samorządowych. Mimo zaproszenia opublikowanego choćby na naszym portalu nie przybył na nie niestety nikt z mieszkańców nie związanych z instytucjami zajmującymi się szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Osoby zainteresowane tą tematyką będą miały jeszcze szansę publicznego podzielenie się własnymi opiniami.

— Dziś prowadzimy konsultacje na poziomie powiatowym. Wkrótce odbędą się też one na poziomie gminnym. W samych Bartoszycach przewidujemy organizację dwóch spotkań z mieszkańcami — zapowiedział komendant powiatowy policji insp. Krzysztof Gąsiorowski.

Stan bezpieczeństwa, na podstawie danych statystycznych gromadzonych przez policję, w roku 2015 i wcześniejszych pokazywał i omawiał, posługując się obszerną prezentacją mł. insp. Grzegorz Jurewicz, zastępca komendanta powiatowego policji.

Sam wskazywał, że niektóre sposoby prezentacji danych statystycznych (tabele z liczbami) nie są zrozumiałe dla przeciętnych obywateli i mówił, że tworzona mapa zagrożeń nie będzie zawierała tak szczegółowych danych. — Mapa tworzona będzie w oparciu o wskaźnik przeliczany na 10 tys. mieszkańców — informował.

— Do procesu tworzenia mapy zagrożeń chcemy włączyć społeczeństwo. Oczywiście nie jesteśmy ślepi i głusi i dysponujemy dużą ilością danych i informacji, ale na pewno nie wszystkimi — mówił.

— Mapa zagrożeń ma zawierać to co wiemy, to co zgłoszą nam mieszkańcy i inne służby. Ma pomóc w organizacji służb i ma być platformą wymiany informacji o zagrożeniach — wyjaśniał Jurewicz

Z danych zaprezentowanych podczas spotkania wynika, że ilość popełnianych przestępstw w powiecie bartoszyckim wciąż maleje. Wzrosty notowane są tylko w niektórych kategoriach przestępstw. Zanotowano np. więcej rozbojów, ale znacznie mniej kradzieży. Rok 2015 był "czarnym rokiem" na drogach powiatu. Na drogach zginęło bowiem aż 13 osób (5 na terenie działania KP w Górowie Iławeckim, 3 na terenie PP w Bisztynku, 3 na terenie PP w Bezledach i 2 na terenie KPP w Bartoszycach).

Spadek ilości popełnianych przestępstw, choć jest procesem pożądanym ma swoje nieoczekiwane skutki. Jest to jeden z elementów decydujących o ilości etatów policyjnych w powiecie. W związku ze zmniejszającym się zagrożeniem bartoszycka jednostka policji ma o 10 etatów mniej niż jeszcze kilka lat temu.

W dyskusji nad pomysłem i sposobem tworzenia mapy pojawiały się różne postulaty. M.in. aby zawierała ona dane o niebezpiecznych, niestrzeżonych kąpieliskach, braku oświetlenia ulicznego. W dyskusji uczestniczyliśmy aktywnie postulując włączenie do procesu tworzenia mapy m.in zarządców dróg oraz umieszczanie tam danych także innych służb w tym straży miejskiej, straży granicznej i straży pożarnej.

Ponieważ — jak pisaliśmy wyżej — konsultacje będą nadal prowadzone, teraz na poziomie poszczególnych gmin apelujemy do naszych czytelników, aby dzielili się w komentarzach uwagami na temat miejsc niebezpiecznych, szeroko pojętego bezpieczeństwa, poczucia bezpieczeństwa. Uwagi zostaną przekazane komórkom i jednostkom policji.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A. Grabowski #1930757 | 178.43.*.* 12 lut 2016 20:10

  @dym twój komentarz o nepotyzmie był zamieszczony pod innym artykułem na ten sam temat. To po pierwsze. Po drugie zawierał nie tylko uwagę o nepotyzmie, ale i zwykłe pomówienie. Stąd musiał być usunięty. @med - komentarza opatrzonego takim nickiem nie było trudno zatem odnieść się d tego "zarzutu". Komentarze kasujemy zawsze jeśli są niezgodne z "zasadami komentowania".

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. med #1930746 | 94.254.*.* 12 lut 2016 19:57

  gdzie wolność słowa i prawo do swobodnej wypowiedzi ?nie ma mojego komentarza,moze jabym napisla ze swietnie ze pomysl zajefajny ze ludziska co to robia to profesjonaliści to by się ukazal ,a tak kicha nie ma ,niepochlebnych się nie pokazuje

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dym #1930743 | 94.254.*.* 12 lut 2016 19:55

  gdzie mój komentarz z wczoraj ?o nepotyzmie ??? aaaaa Andrzej działa,buuu bojam sie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec #1929604 | 188.146.*.* 11 lut 2016 12:34

  Pan Szostak na zdjęciu fajnie wygląda, ciekawe o czym myśli?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ERNI #1929603 | 188.146.*.* 11 lut 2016 12:32

  JAK TAM? POPATRZALI NA STATYSTYKI? I CO? COŚ SIĘ ZMIENI?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages