Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Strażacki tydzień. Instalujcie w domach czujniki dymu

2016-01-18 14:05:51 (ost. akt: 2016-01-19 07:44:53)

Strażacy z powiatu bartoszyckiego w ubiegłym tygodniu zanotowali 5 przypadków pożarów sadzy w kominach. Namawiają mieszkańców do instalowania w mieszkaniach i domach czujników dymu. To może uratować życie!

W okresie od 11 do 17 stycznia 2016 r. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 13 razy, z czego 7-krotnie podczas działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń i 6-krotnie podczas działań gaśniczych. Ogółem, w ubiegłym tygodniu, w działaniach zaangażowanych było 94 strażaków.

Zdarzenia klasyfikowane jako miejscowe zagrożenia, które zarejestrowaliśmy ubiegłym tygodniu, dotyczyły przede wszystkim interwencji typowych dla tej pory roku. Były to 2 kolizje pojazdów osobowych (w wyniku tych zdarzeń 2 osoby zostały przetransportowane przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitala).

Strażacy 3 razy pomagali służbom współdziałającym (ZRM, Policja), podejmowano też działania związane z podejrzeniem wystąpienia tlenku węgla w pomieszczeniach garażowych oraz związane z awarią instalacji wodnej w budynku mieszkalnym.

Interwencje dotyczące działań gaśniczych dotyczyły głównie pożarów sadzy w przewodach kominowych a także pożaru budynku gospodarskiego
w Judytach.

W związku z występującymi pożarami sadzy w przewodach kominowych a co za tym idzie do dużego zagrożenia dla zdrowia i życia chciałbym zachęcić czytelników do instalacji w swoich domostwach czujników dymu.  

Domowa czujka dymu ostrzega mieszkańców o grożącym niebezpieczeństwie pożarowym i pozwala na szybką ewakuację z zagrożonego mieszkania oraz na wcześniejsze poinformowanie straży pożarnej o powstałym pożarze.

Czujka dymu wykrywa dym już w początkowej fazie pożaru, wtedy gdy materiał dopiero zaczyna się tlić, a więc gdy jeszcze nie pojawiają się płomienie i wysoka temperatura.

Po wykryciu dymu czujka zaczynać emitować sygnał akustyczny sygnalizując zagrożenie.

W przypadku, gdy w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym nie ma urządzeń ostrzegających o powstałym pożarze szansa na przeżycie pogrążonego we śnie człowieka jest niewielka.


O sytuacji w której czujnik uratował zdrowie i życie kilku rodzinom w Bisztynku
pisaliśmy 31 grudnia 2015 r.


st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ad. pożaru sadzy #1910176 | 83.31.*.* 19 sty 2016 08:42

  Też tak myślałam i byłam spokojna. Kominiarz czyścił komin systematycznie kilka razy w roku, a mimo to sadza się w nim zapaliła. Na szczęście dzięki sprawnej interwencji strażaków obyło się bez większych szkód.Warto też sprawdzać szczelność komina.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Xxx #1910119 | 88.220.*.* 19 sty 2016 07:23

  Witam - A jaki jest powód palenia się sadzy w kominie ??? - Czy aby nie to że jest nie czyszczony - ?. Kominiarze zatrudniani przez - LOKUM - wcale nie wchodzą na dach celem wyczyszczenia - nie mówiąc już o tym że powinni również wybierać sadzę z drzwiczek rewizyjnych przewodów kominowych znajdujących się w piwnicach - jak to było za komuny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Donald Musk #1910045 | 176.97.*.* 18 sty 2016 22:51

   Zamiast marnowania pieniędzy, PAŃSTWO powinno dać każdej rodzinie po te "kilka" złotych na takie czujniki. Przy okazji byłoby mniej tragedii, firmy czerpałyby zyski i państwo podatki. Czy to aż takie złe?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Mądra akcja! #1909687 | 83.9.*.* 18 sty 2016 17:48

    Jeżeli mógłbym doradzić to instalujcie czujniki , które wykrywają również tlenek węgla ( czad) . Mojej rodzinie taki czujnik uratował życie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages