Popiół przeszkodą w pracy ZUOK w Olsztynie

2016-01-15 00:05:00(ost. akt: 2016-01-15 10:20:23)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: fot. K. Ludwiszewska, ZGOK

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (w skrócie ZUOK) w Olsztynie, uruchomiony pod koniec ubiegłego roku, dysponuje urządzeniami umożliwiającymi zastosowanie technologii biosuszenia odpadów bez dostarczania ciepła z zewnątrz. Odpady komunalne po wysuszeniu do poziomu wilgotności poniżej 20% poddawane są dalszemu przetwarzaniu na linii sortowniczej i tu pojawia się problem pylenia, powodujący znaczące pogorszenie jakości działania poszczególnych urządzeń i stwarzający zagrożenie dla zdrowia zatrudnionych pracowników.
Główną przyczyną takiego stanu jest kierowanie popiołu z domowych palenisk do odpadów zmieszanych.

W dotychczas stosowanych technologiach taka praktyka nie miała wpływu na przebieg procesu przetwarzania odpadów. Wilgotne odpady zmieszane przechodziły przez sito, a frakcja podsitowa (0-80 mm), prawie w całości obejmująca popiół i odpady biodegradowalne, trafiała na kompostownię.

W technologii stosowanej przez ZUOK w Olsztynie nie prowadzi się kompostowni. Odpady biodegradowalne po wysuszeniu stają się składowiskiem frakcji palnej obok tworzyw sztucznych, drewna, gumy i tekstyliów.

Kilka miesięcy temu Zarząd Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. wystąpił z apelem do wszystkich Gmin – Wspólników o podjęcie stosownych uchwał przez Rady Gmin, zobowiązujących mieszkańców i użytkowników obiektów niezamieszkałych do selektywnej zbiórki popiołów. Wiele Gmin pozytywnie zareagowało na ten apel, jednak znaczna część spośród 37 Wspólników nie podjęła uchwał wymaganych prawem.

Apelujemy do wszystkich osób eksploatujących paleniska domowe o dołożenie wszelkich starań w kierunku wyeliminowania uciążliwości, jaką sprawia brak oddzielnego zbierania popiołu. Zapraszamy każdego, kto chciałby naocznie przekonać się o zasadności naszego apelu, do zwiedzania ZOUK w godzinach przetwarzania wysuszonych odpadów. Wspólnie jesteśmy w stanie uzdrowić istniejący stan rzeczy i osiągnąć założone parametry środowiskowe.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5