Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Celnik z Bezled nie dał się przekupić

2016-01-06 10:55:06 (ost. akt: 2016-01-07 09:02:56)

Autor zdjęcia: Archiwum IC w Olsztynie

Przemytnik z Kętrzyna próbował namówić jednego z celników z Bezled do odstąpienia od kontroli granicznej w każdym przypadku, gdy będzie on przekraczał granicę. Za każde "przymkniecie oczu" oferował celnikowi 100 złotych. Nic z tego nie wyszło bo funkcjonariusz okazał się uczciwy.

Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie na podstawie złożonego przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Olsztynie zawiadomienia o przestępstwie oraz materiału dowodowego zabranego przez policjantów wydziału do walki z korupcją KWP w Olsztynie, wydała postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie próby przekupstwa funkcjonariusza celnego Oddziału Celnego w Bezledach przez 37-letniego mieszkańca Kętrzyna.

Jak ustalili śledczy kętrzynianin złożył jednemu z funkcjonariuszy celnych obietnicę wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych, związanych z kontrolami celnymi. Mężczyzna zaproponował funkcjonariuszowi kwotę 100 zł za każdorazowe odstąpienie od przeprowadzenia kontroli podczas odprawy na przejściu granicznym.

Funkcjonariusz służby celnej o powyższym fakcie powiadomił tzw. osobę pierwszego kontaktu działającą w strukturach Izby Celnej w Olsztynie. Następnie informacja w formie zawiadomienia o przestępstwie trafiła do policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów z olsztyńskiej komendy oraz prokuratorów z Kętrzyna pozwoliły postawić 37-latkowi z Kętrzyna zarzuty udzielenia obietnicy wielokrotnej korzyści majątkowej funkcjonariuszowi celnemu, w zamian za odstąpienie od kontroli celnej na przejściu granicznym w Bezledach.

Kodeks karny za to przestępstwo z art. 229§3 przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Kolejne zarzuty wobec 37-latka dotyczą przewozu i wprowadzenia do obrotu papierosów bez polskich znaków akcyzy. Jak ustalili funkcjonariusze Służby Celnej mężczyzna przewoził przez granicę polsko-rosyjską wyroby akcyzowe uchylając się od ich opodatkowania.

W październiku ubiegłego roku mężczyzna próbował przemycić przez granicę 360 sztuk papierosów, jednak już na początku grudnia przez przejście graniczne w Bezledach nielegalnie przewiózł na polską stronę ponad 2,5 tys. sztuk papierosów. Działając w ten sposób spowodował straty Skarbu Państwa w wysokości blisko 3 tys. zł.

Dodatkowo, ten sam mężczyzna w okresie od października do listopada 2015 roku, w krótkich odstępach czasu przyjmował i pomagał w zbyciu papierosów blisko 110 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, sprowadzonych do Polski z obwodu kaliningradzkiego, uchylając się od ich opodatkowania.

Działając w ten sposób naraził Skarb Państwa na straty blisko 123 tys. zł.

Źródło: TM/KWP Olsztyn

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do KEN #1901962 | 94.254.*.* 8 sty 2016 16:44

  Ken,proponuje maść na ból dupy. Co kogo obchodzi co kto robi poza godzinami pracy? Jest to indywidualna sprawa każdego z nas. ty pewnie siedzisz tylko i zajmujesz sie plotkami. Bo co,Ciebie burmistrz nie zatrudnił? Taka zwykła tekla z ciebie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kala #1901331 | 79.141.*.* 7 sty 2016 21:21

  Wielkie halo. W trakcie wyjazdu w delegację urzędnicy z urzędu w Korszach też przemycali papierosy i alkohol. Ówczesna wiceprzewodnicząca rady miasta Korsze przemycała, która teraz jest radną. To co się dziwić normalnym ludziom, którzy nie mają z czego żyć ? https://www.youtube.com/watch?v=1xq F72kCEHY żeby włączyć film trzeba usunąć spacje z linku

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 1000 #1900979 | 94.254.*.* 7 sty 2016 15:52

  Pierwszy raz słyszę,że celnicy,na Bezledach, biorą łapówki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ken #1900882 | 79.141.*.* 7 sty 2016 14:21

  Najpierw urzędnicy z Korsz dokonują przemytu wracając z Rosji z delegacji, a teraz ludzie trąbią w Korszach, że z 3 na 4 stycznia 2016r został zatrzymany na granicy polsko rosyjskiej osobisty kierowca burmistrza Korsz, którego niedawno burmistrz zatrudnił. Mąż pracownicy MOPS miał chyba sporo towaru, bo sprawa ma od razu trafić do sądu. Jak to jest prawda to niezły numer. Chyba burmistrz słabo płaci swojemu kierowcy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. misiek #1900563 | 82.160.*.* 7 sty 2016 08:20

  nnu malowato dawal tak i sie skończyło

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages