środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Strażacki tydzień. 10 porad na bezpieczne święta

2015-12-22 07:00:00 (ost. akt: 2015-12-21 16:15:26)

Autor zdjęcia: KP PSP w Bartoszycach

W ostatnim tygodniu strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 14 razy. Niestety w trzech przypadkach związane to było z tragediami. Strażacy radzą też jak uniknąć niebezpieczeństwa podczas świąt.

W okresie od 14 do 20 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 14 razy, z czego 10-krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia oraz 4-krotnie podczas działań gaśniczych.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali działania związane m.in. z: pomocą policji o otwarciu mieszkań (4 interwencje), pomocy w poszukiwaniu zaginionej kobiety w miejscowości Wargielity (gm. Bartoszyce), udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie potrąconemu przez samochód osobowy na ul. Poniatowskiego w Bartoszycach.

Miniony tydzień nie obył się niestety bez ofiar śmiertelnych. W poniedziałek, 14 grudnia strażacy zadysponowani zostali do miejscowości Paustry, gdzie doszło do potrącenia mężczyzny przez samochód osobowy.


W obu przypadkach mężczyźni ponieśli śmierć na miejscu.

Tragicznie zakończyły się również poszukiwania 72-letniej mieszkanki miejscowości Wargielity, która zaginęła w nocy z 14 na 15 grudnia. Ciało kobiety zostało odnalezione w środę 16 grudnia na terenie jednego z gospodarstw w Wargielitach.

Działania gaśnicze jakie odnotowaliśmy w minionym tygodniu to pożar samochodu osobowego w miejscowości Sątopy-Samulewo (gm. Bisztynek) oraz pożar kontenera na śmieci przy ul. Ogrodowej w Bartoszycach. W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy także dwa pożary sadzy w przewodach kominowych.


Składając wszystkim mieszkańcom naszego powiatu w imieniu strażaków KP PSP w Bartoszycach najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałbym również zwrócić uwagę na zagrożenia związane z tym okresem oraz przekazać 10 porad, które pozwolą spokojnie i bezpiecznie cieszyć się zbliżającymi się świętami.

1. Nie pozostawiajmy bez nadzoru rozgrzanych urządzeń kuchennych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy itp.).

2. Nie włączajmy nadmiernej ilości urządzeń elektrycznych oraz unikajmy przeciążenia instalacji elektrycznej (stosujmy zasadę: jedna wtyczka na jedno gniazdko).

3. Podczas przygotowywania posiłków z użyciem oleju spożywczego szczególne zagrożenie występuje w momencie kiedy dojdzie do zapalenia się tego tłuszczu. Należy natychmiast odciąć dopływ gazu do kuchenki, a następnie stłumić ogień, odcinając dopływ powietrza, poprzez nakrycie naczynia pokrywą, kocem lub użyć gaśnicy typu F .Pamiętajmy, że nigdy nie wolno gasić rozgrzanego oleju wodą!

4. Do oświetlenia drzewek lub krzewów w ogrodach stosujmy wyłącznie certyfikowane lampki przystosowane do pracy na zewnątrz. Lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.

5. Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (min. 50 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem, a stosować wyłącznie bezpieczne i certyfikowane lampki.

6. Wychodząc z domu, należy pamiętać o wyłączaniu świątecznych iluminacji i lampek choinkowych, które pod naszą nieobecność mogą wywołać pożar.

7. Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

8. Uważajmy z zapalaniem świec. Nie stawiajmy ich na oknach oraz w pobliżu zasłon lub firan. Czasem wystarczy lekki podmuch wiatru i firanka, by doszło do pożaru.

9. Pamiętajmy również o urządzeniach grzewczych i sprawnej wentylacji. Temperatury za oknem są dość wysokie. Mimo to wiele osób dogrzewa mieszkania, a główną przyczyną pożarów w okresie zimowym jest właśnie niewłaściwa eksploatacja lub wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Nie właściwa eksploatacja urządzeń i brak odpowiedniej wentylacji grzewczych to również najczęstsze przyczyny zatrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”.

10. Święta i okres przedświąteczny to czas, w którym masowo przemieszczamy się samochodami. Na drogach ogromnie wzrasta nasilenie ruchu zwiększając jednocześnie poziom zagrożenia bezpieczeństwa jego uczestników. Niekorzystnie na poziom bezpieczeństwa na drogach wpływają także warunki atmosferyczne jakie panują w tym okresie. W związku z tym, pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie tylko w naszych domach, ale również na drogach.

Przypominamy również, że zgodnie z rozporządzeniem nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, używanie materiałów pirotechnicznych widowiskowych (fajerwerki, petardy, itp.) dozwolone jest wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia.

O zasadach bezpiecznego używania petard i fajerwerków napiszemy w następnym „Strażackim Tygodniu”

kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages