Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Strażacki tydzień. Zadbajmy o kominy i wentylację mieszkań!

2015-12-07 08:51:32 (ost. akt: 2015-12-07 09:20:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Strażacy z powiatu bartoszyckiego zmagają się ze skutkami złej eksploatacji przewodów kominowych i wentylacyjnych. W Bartoszycach doszło do zasłabnięcia kobiety podtrutej tlenkiem węgla. Płonęły sadze w nieoczyszczonych kominach. Strażacy ostrzegają, że przy niższych temperaturach zagrożenie może być większe.

W okresie od 30 listopada do 6 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 12 razy, z czego 7 krotnie podczas działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń, 5 krotnie podczas działań gaśniczych. Ogółem w ubiegłym tygodniu w działaniach zaangażowanych było 67 strażaków.

Podejmowane działania w zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń związane były przede wszystkim z warunkami pogodowymi w postaci silnych i porywistych wiatrów.

Pożary sadzy w przewodach kominowych, to częste zdarzenia zimą
Fot. Internauta
Pożary sadzy w przewodach kominowych, to częste zdarzenia zimą
Strażacy sprawdzali też, urządzeniami pomiarowymi jeden z budynków mieszkalnych w Bartoszycach na obecność tlenku węgla. Niestety wynik był pozytywny. Stężenie tlenku węgla było niebezpieczne dla zdrowia i życia. Lokatorka mieszkania zasłabła.

Powodem wystąpienia tlenku węgla było używanie gazowego podgrzewacza wody przy nie w pełni sprawnej instalacji wyciągowej.

Działania gaśnicze zdominowane zostały przez pożary sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych, doszło również do pożaru drewnianej sceny parkowej w Górowie Iławeckim.

Zdarzenia związane z eksploatacją przewodów dymowych, wentylacyjnych a także urządzeń grzewczych są statystycznie dość typowe dla tej pory roku. Pamiętajmy jednak, że panujące do tej pory warunki pogodowe, a w tym dodatnia temperatura, są bardzo korzystne i nie wymagają użytkowania pieców z pełną mocą.

Dopiero w przypadku spadku temperatur, kiedy zaczniemy ogrzewać nasze domostwa z większą temperaturą mogą zacząć się kłopoty. Szczególnie w tych budynkach, gdzie zaniedbaliśmy okresowe przeglądy przewodów i instalacji grzewczych.

Nieszczelny i nieoczyszczony przewód dymowy może prowadzić do nieszczęścia. Przez takie nieszczelności mogą wydostawać się produkty spalania (sadza), także iskry, które mogą spowodować pożar .

Najbardziej niebezpieczny jest czad, który może spowodować śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców. Czad (tlenek węgla) jest bezbarwny i bezzapachowy, jest więc tym groźniejszy - nie odbieramy żadnego sygnału o zagrożeniu.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z tlenkiem węgla stosujmy kilka prostych zasad:

> Zapewnijmy odpowiednią wentylację pomieszczeń, szczególnie tych w których znajdują się piecyki lub inne urządzenia grzewcze;

> Nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;

> Z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych;

> Usuwajmy zanieczyszczenia z przewodów kominowych i wentylacyjnych;

> Zainwestujmy w czujniki tlenku węgla.

Pamiętajmy, że sprawna i wydajna wentylacja, szczególnie w pomieszczeniach w których, zainstalowane są piecyki zasilane gazem czy olejem opałowym, jest podstawowym wymogiem bezpiecznego ich użytkowania.

W przypadku braku skutecznie działającej wentylacji spowodowanej np. brakiem nawiewników w oknach z PCV, zbyt szczelnymi drzwiami wejściowymi lub w przypadku kiedy kratki wentylacyjne są niedrożne, tlenek węgla nie będzie usuwany kanałami wywiewnymi. Brakujące powietrze może być w takiej sytuacji zasysane z zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Wraz z nim do pomieszczenia mogą być wciągnięte z zewnątrz również spaliny Takie sytuacje nie należą do rzadkości.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages