Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Wojewódzka konferencja w ramach kampanii Białej Wstążki

2015-11-25 14:35:00 (ost. akt: 2015-11-25 20:14:50)
Warmińsko-Mazurscy Kawalerowie Białej Wstążki czyli (od lewej) insp. Marek Walczak, asp. Arkadiusz Tobisz, st. sierż. Krzysztof Leśniewski.

Warmińsko-Mazurscy Kawalerowie Białej Wstążki czyli (od lewej) insp. Marek Walczak, asp. Arkadiusz Tobisz, st. sierż. Krzysztof Leśniewski.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Trzech policjantów zostało wyróżnionych odznakami "Warmińsko—Mazurski Kawaler Białej Wstążki" podczas konferencji wojewódzkiej poświęconej przemocy wobec kobiet zorganizowanej w Dębówku. Wśród nich jest dwóch dzielnicowych z naszego powiatu.

W Dębówku koło Bartoszyc zorganizowano V Wojewódzką Konferencję w ramach kampanii „Biała Wstążka” pn. „Czego Jaś się nie nauczy – tego Jan nie będzie umiał”. W konferencji udział wzięli eksperci zajmujący się tematyką przemocy w rodzinie, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, policji, wymiaru sprawiedliwości, samorządów gminnych i miejskich oraz wojewódzkiego, szkolnictwa wyższego a także osoby zainteresowane. Organizatorem konferencji był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, wójt gminy Bartoszyce i stowarzyszenie Wspólny Dom.

W tym roku uczestnicy konferencji zajęli się przemocą stosowaną przez mężczyzn. — Jeśli chłopcy zostaną wychowani w domach wolnych od przemocy, i to od przemocy nie tylko fizycznej ale i psychicznej, to nie będą jej stosowali w swoim dorosłym życiu — mówił Michał Tatarek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wdrażania programów profilaktycznych.

Po wstępnych powitaniach uczestników konferencji i przedstawieniu jej tematyki trzech policjantów otrzymało wyróżnienia marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Odznaki „Warmińsko-Mazurski Kawaler Białej Wstążki” otrzymali: insp. Marek Walczak – komendant wojewódzki policji w Olsztynie, asp. Arkadiusz Tobisz – dzielnicowy w komisariacie policji w Górowie Iławeckim oraz st. sierż. Krzysztof Leśniewski – dzielnicowy KPP w Bartoszycach działający na terenie gminy Bartoszyce.

Insp. Marek Walczak został uhonorowany za swoją wieloletnią aktywność zawodową na rzecz zmiany prawa, świadomości i jakości pracy policjantów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie odbierając wyróżnienie pogratulował także uhonorowanym dziś dzielnicowym.

Wspominał wspólne z panią Renatą Durdą działania, aby poprawić sytuację w polskich rodzinach. Podkreślił także, że system jest ważny, ale najważniejsze jest to co członkowie zespołów interdyscyplinarnych robią na co dzień, aby pomóc ofiarom przemocy. Najlepsze prawo, algorytm postępowania nie zastąpią właściwego podejścia do problemu agresji w rodzinie. Insp. Marek Walczak zaakcentował fakt, że co 90 minut na Warmii i Mazurach policjanci zakładają Niebieską Kartę.

Jest więc co robić. A wyróżnienie policjantów Białą Wstążką traktujemy jako naszą małą cegiełkę, którą dokładamy do tego, aby Jaś jako Jan szanował swoją rodzinę.

Z uzasadnienia wyróżniania Białą Wstążką asp. Arkadiusza Tobisza – dzielnicowego z komisariacie policji w Górowie Iławeckim oraz st. sierż. Krzysztofa Leśniewskiego – dzielnicowego działającego na terenie gminy Bartoszyce, płynęły słowa dotyczące ogromnego profesjonalizmu i oddania tych policjantów na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ich zaangażowanie i dyspozycyjność pozwalają w trudnej sytuacji szybko zareagować.

Asp. Arkadiusz Tobisz mówiąc o swojej pracy wspominał rodzinę, w której istniał problem alkoholowy i przemoc. W efekcie rodzicom odebrano dziecko. Codzienna praca z matką, częste wizyty, pomoc profilaktyczna doprowadziły do tego, że dziewczynka wróciła do domu. A co w takiej sytuacji jest najważniejsze? To, że to dziecko, kiedy przychodziłem uśmiechało się, chwaliło swoimi sukcesami w szkole. Nie chowało się, jak kiedyś, podczas kłótni rodziców, kiedy potrzebna była interwencja policji – powiedział policjant.
Źródło: KWP Olsztyn

Policjanci zostali wyróżnieni za działalność związaną z ograniczaniem zjawiska przemocy domowej nie tylko w ramach obowiązków służbowych ale też znacznie wykraczającą poza nie.

Biała wstążka to symbol Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przypadającego 25 listopada. Ten dzień rozpoczyna też 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć. Kampania Biała Wstążka skierowana jest do mężczyzn. Ideą kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet i promowanie wzorca mężczyzny, który nie krzywdzi a chroni.

Konferencja to nie jedyne przedsięwzięcie organizowane w powiecie bartoszyckim w ramach kampanii Białej Wstążki.

27 listopada w godz. 9-11 — Urząd Gminy Bartoszyce i Stowarzyszenie „Wspólny Dom na Rzecz Mieszkańców Gminy Bartoszyce”
 w godz. 9-11 dyżur konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
4 grudnia w godz. 8-12 dyżur konsultanta w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach
;
15 listopada — 10 grudnia — cykl zajęć profilaktycznych w gminnych placówkach oświatowych (o charakterze edukacyjno-informacyjnym), ukierunkowanych na przeciwdziałanie przemocy (szkolenia, wywiadówki profilaktyczne, konkursy, pogadanki, prelekcje)
;
5 grudnia, w godz. 10-13 — Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach
 dyżur specjalistów;
5 grudnia
— w godz. 7:30 - 11:30 — dyżur prawnika w Stowarzyszeniu na Rzecz Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Źródło”;


— w godz. 11.30-13.30 dyżur przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego
 w Stowarzyszeniu "Źródło"
7 grudnia, w godz. 11-14 — III Bartoszycka Konferencja „Razem przeciw przemocy wobec kobiet – Biała Wstążka” w restauracji "Ardi".


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stephan #1869803 | 91.196.*.* 30 lis 2015 18:55

  Najlepszym Dzelnicowym w Górowie Iławeckim był Pan Kocioł, ale już nie ma takich wspaniałych policjantów jak On !!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. znajomy #1867538 | 195.136.*.* 27 lis 2015 12:46

   Pan Arek - taki powinien być policjant! Pomógł koledze mimo, że był z rodziną w czasie prywatnym. Gratuluję!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #1866044 | 81.15.*.* 25 lis 2015 18:09

   Gratulacje. Ale skoro piszecie o dzielnicowym z Górowa to dlaczego nie umieściliście artykułu bezpośrednio na stronie Górowa?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages