Niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Otwarte drzwi do kultury

2015-11-21 09:12:30 (ost. akt: 2015-11-21 09:23:09)

Autor zdjęcia: Bartoszycki Dom Kultury

Fundacja Legalna Kultura oraz Bartoszycki Dom Kultury zapraszają 24 listopada 2015 do BDK na bezpłatne seanse filmowe oraz warsztaty. Projekt skierowany do uczniów, nauczycieli i lokalnych społeczności, dający propozycję szerokiej oferty kulturalnej i mający na celu promocję świadomego uczestnictwa w kulturze.

Fundacja Legalna Kultura zaprasza dzieci, młodzież, nauczycieli oraz wszystkich mieszkańców małych i bardzo małych miejscowości do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie Otwarte Drzwi do Kultury.

Projekcje znaczących dzieł filmowych, wsparte warsztatami przeznaczonymi dla różnych grup wiekowych, staną się wyjątkowym przyczynkiem do rozmowy o tym, czym dziś jest dzieło sztuki? Jak być fair wobec twórców kultury? Jak nie wpaść w pułapkę korzystania z nielegalnych źródeł? Przy okazji projektu przeprowadzimy badanie, które pozwoli nam poznać potrzeby mieszkańców małych miast i bariery, które napotykają w dostępie do kultury.

Otwarte Drzwi do Kultury to pokazy filmowe w całym kraju, ciekawe dyskusje, spotkania z twórcami, warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, konkursy z nagrodami, spektakle na życzenie, atrakcje dla małych i dużych miłośników kultury i tych, którzy jeszcze nie znają jej smaku. Będziemy m.in. w Kłodawie, Koźminie Wielkopolskim, Miliczu, Wołowie, Sycowie, Pińczowie, Różanie, Lelowie, Drohiczynie, Siemiatyczach, Goniądzu, Bielsku Podlaskim, Górowie-Iławeckim, Dobrym Mieście, Bartoszycach, Biskupcu, Węgorzewie, Myśliborzu, Lubniewicach, Kargowej, Glinojecku, Myszyńcu, Gródku, Mielniku.

Projekt Otwarte Drzwi do Kultury może być realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego.

PROGRAM PROJEKTU


godz, 9:00
I. PRZYGODA Z FILMEM – dla uczniów szkół podstawowych
1. Warsztat z wykorzystaniem techniki gier i zabaw składający się z dwóch części:


- Część wprowadzająca – czyli co to jest kultura? I co to znaczy, że jesteśmy kulturalni? Nawiązanie do wartości dobra i zła, bycia fair wobec innych (czas trwania: 15 minut)

- Część adaptacyjna – krótki warsztat, którego celem jest wprowadzenie dzieci w tematykę filmu i przygotowanie do spojrzenia na niego w inny sposób (czas trwania: 15 minut)

2. Pokaz filmu o wysokich walorach edukacyjnych i estetycznych – „Mały Książe”
- Podsumowanie pokazu: rozmowa o obejrzanym filmie w nawiązaniu do warsztatów wprowadzających.
- Przedstawienie zasad konkursu rysunkowego dla dzieci: wszystkie dzieci, które wezmą udziałw pokazie i wykonają rysunek na zajęciach w szkole, będą miały możliwość wzięcia udziału w konkursie. Prace konkursowe muszą dotyczyć tematów związanych z filmem „Mały Książe” oraz treści połączonych z ideą Legalnej Kultury. Na najlepsze prace czekają atrakcyjne nagrody. (Omówienie konkursu: informacje ogólne – pkt 1.)

godz. 11:30

II. WEHIKUŁ KULTURY → KIERUNEK KINO – pokaz filmu i interaktywny warsztat dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Warsztat składający się z dwóch części:

- Część pierwsza – prezentacja zasobów legalnych źródeł kultury w Internecie oraz stron pomocnych w nauce, połączona z komentarzem metodyka. A także: zagadnienia zagrożeń i bezpieczeństwa w Internecie, zagadnienia prawa autorskiego w zakresie istotnym dla ucznia (w tym plagiat, dozwolony użytek, prawo cytatu i domena publiczna).
Nawiązanie do podstawowych wartości etycznych, związanych z nowoczesnym uczestnictwem w kulturze w cyfrowej rzeczywistości: wspólnota twórców i odbiorców kultury, bycia fair wobec innych, omówienie kwestii zagrożeń wynikających z korzystania z nielegalnych treści w Internecie. (Czas trwania: około 40 minut)

- Część druga – interaktywny warsztat dla uczniów z zakresu edukacji filmowej – realizacja lekcji/warsztatu przygotowującej do odbioru i analizy filmu, który będzie prezentowany. (Czas trwania: 15 minut)

1. Pokaz filmu - film pt. "Obietnica"
2. Dyskusja - podsumowanie pokazu w formie dyskusji na temat filmu pod kątem roli artysty, jego twórczości i praw oraz wspólnoty twórców i odbiorców kultury.
3. Przedstawienie zasad filmowego konkursu dla młodzieży – wszyscy uczniowie obecni na pokazie,będą mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie na filmiki zrealizowane telefonem komórkowym dotyczące motywów z filmów, książek i muzyki. (Omówienie konkursu: informacje ogólne – pkt.1.)

- godz. 15:00

III. WARSZTAT DLA NAUCZYCIELI

Warsztat dla nauczycieli, podczas którego zostaną omówione:

1. Zasoby dydaktyczne dostępne w Internecie.

2. Zagadnienie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej w zakresie istotnym w pracy dydaktycznej (m.in. plagiat, dozwolony użytek, domena publiczna).

3. Wykorzystanie zasobów Internetu w dydaktyce.

4. Zagrożenia i bezpieczeństwo w Internecie.

5. Scenariusze lekcji uwzględniające podstawę programową, związane z prezentowanymi w trakcie projektu filmami.

godz. 17:30

IV. BĄDŹMY WSZYSCY W KULTURZE - KINO DLA WSZYSTKICH – wielopokoleniowe spotkanie
z kulturą w formie happeningu kulturowego – pokaz filmu dla mieszkańców.


1. Wstęp – prezentacja audiowizualna pokazująca możliwości uczestnictwa w kulturze, wypowiedzitwórców, wydarzenia kulturalne, bogactwo bezpłatnych zasobów kultury z legalnych źródeł w Internecie. Prezentacja opatrzona będzie komentarzem osoby prowadzącej, która odpowie także na ewentualne pytania uczestników spotkania.

2. Pokaz filmu „Chce się żyć”. Pokaz będzie poprzedzony wprowadzeniem umożliwiającym widzom spektakularny odbiór filmu.
3. Podsumowanie pokazu w formie dyskusji, połączone z komentarzem do filmu i konkursem przeprowadzonym wśród widzów.

BDK

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: bdk

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages